A vendéglőbezárások révén országos hírnévre szert tett Xantus Judit ismét akcióba lépett. Akkor az V. kerület jegyzőjeként körlevélben hívta fel a belvárosi középiskolák figyelmét hat szórakozóhely „veszélyességére”.
A levelet egyes intézményekben kiragasztották a faliújságra, vagy pedig felolvasták tartalmát az osztályfőnöki órákon, de volt olyan iskola, ahol a figyelmeztetést az ellenőrzőkbe is beíratták. A „lista" alapja egy rendőrségi levél volt, amelyben a BRFK egyik osztálya kért adatokat, többek között a már említett hat szórakozóhelyről, de hogy milyen céllal, azt máig sem lehet tudni. A lényeg az, hogy a kért adatszolgáltatás megtörtént. Ezután Xantus Judit a hivatal művelődési osztályával megíratta a bizonyos körlevelet. Az érintett vállalkozások tulajdonosai, természetesen felháborodtak az általuk diszkriminatívnak tartott lépésen, s kilátásba helyezték, hogy amennyiben a „listát" nem vonják vissza, akkor bírósághoz fordulnak jogorvoslatért. Karsai Károly polgármester, aki csak a botrány kipattanása után értesült az ügyről, nyilvánosan elnézést kért az érintettektől, és visszavonta a megbélyegző körlevelet. Ezt követően nem sokkal Xantus Judit távozott az V. Kerületi Polgármesteri Hivatalból, és tízmillió forint úgynevezett lelépési díjat vett fel.
Nemsokára a VIII. kerületben tűnt fel, mint főjegyző, és a napokban itt is akcióba lépett. A piac elleni hatósági támadás attól a hogy a Verseny utcai Piac korábbi fenntartója, a Novák és Novák kereskedőház Zrt, az úgynevezett „stadion bazár” korábbi üzemeltetője a mostani események előtt végelszámolást jelentett be, attól fogva gazdasági tevékenységet nem folytat, alkalmazottai nincsenek. A végelszámolás megkezdéséig a Novák és Novák kereskedőház Zrt. megfelelően panaszmentesen fenntartotta a piaci működését. A Novák és Novák kereskedőház Zrt. a Verseny utcai Piac üzemeltetőjeként természetesen minden ide vonatkozó, a piac fenntartásához szükséges és érvényes engedéllyel rendelkezett. A gazdasági körülmények (a végelszámolás) miatt, a Novák és Novák kereskedőház Zrt. a piac üzemeltetését átadta az Alpok Idősek Otthona Kft-nek, amely a folyamatos működtetés fenntartása érdekében megtette az ekkor kötelező lépéseket, vagyis kellő időben jelezte az illetékes hatóságoknak az üzemeltető váltást. Az Alpok Idősek Otthona Kft. nevére szóló piaci bejegyzést megelőző hatósági bejárásokkal kapcsolatban az előírásoknak megfelelően eljárt, a jelek szerint hiába. Hiába fizette ki a MÁV-val kötött területbérleti szerződést, hiába tett meg mindent a hatóságok kérésének megfelelően, hiába tett meg mindent a felvetett problémák megoldásának érdekében. Ennek ellenére az illetékes hatóság – a VIII. kerület főjegyzője, Dr. Xantus Judit – 2009. október 8-i határidővel elrendelte a piac azonnali bezárását, amihez rendőri intézkedést is indokoltnak tart. A kiskereskedők természetesen felháborodtak, petíciót nyújtottak be, szóvivőjük kijelentette, hogy csak a múlt szombaton szembesültek a jegyző felhívásával, amely azt tartalmazta, hogy két héten belül bezárják a piacot. Ezzel mintegy ötezer ember kerülhet az utcára. Az árusok azt kérik, hogy adjanak még időt nekik legalább december 31-ig, illetve gyorsítsák meg a hiányzó működési engedély kiadását. Xantus Judit, a VIII. kerület jegyzője a petíció átvételekor elmondta: nemrégiben a piac új üzemeltetője adta be a működési engedély iránti kérelmet, amely jelenleg elbírálás alatt van. A működési engedélyt csak akkor adhatják ki, ha a piac minden feltételnek megfelel - közölte a jegyző, aki az elbírálás lezárását nem tudta időhöz kötni. Érdemes megjegyezni azt, hogy a hatósági bejárások még nem fejeződtek be, tehát a bezárás jogszerűsége megkérdőjelezhető. Kérdés: Ha adott esetben a BKV üzemeltetését csődhelyzete miatt a főváros átadná egy másik üzemeltetőnek, akkor is ugyan ezen a módon járnának el? Leállítanák a tömegközlekedést? Vagy ha a piac üzemeltetői, vagy az árusok tőkeerős, politikailag frekventált támogatókkal rendelkeznének, akkor is ez történne?
A képlet egyszerű: Ez az eljárás nem más, mint a kettős mérce alkalmazásának ékes bizonyítéka. Hogy lehet az, hogy az Arzenál Bevásárlóközpont a szükséges ANTSZ-engedélyek nélkül is megnyithatott – éppen Dr. Xantus Judit főjegyző asszony engedélyével? Lehet, hogy az adott területet valamelyik felülről leszóló nagykutya baráti köre már kinézte magának? Lehet hogy a nyomorgó kisember hétköznapi létfenntartása bántja valakinek a szemét? A verseny utcai piac a jelenlegi magyar valóság hű tükörképe. Az itt kereskedő kisemberek már megtanulták mi az, ha lyukas a szociális háló, mégsem várnak segítségre, csak egyet akarnak: hagyják élni őket. Ezek az emberek tudják, hogy csak egymásra és önmagukra számíthatnak, teszik tehát a dolgukat, vagyis dolgoznak, megpróbálnak megélni. Megtehetnék, mint oly sokan, mégsem állnak sorba a segélyért.
Ezeknek az embereknek már nincs veszítenivalójuk.
Magyar Kisvállalkozók Érdekvédelmi Szövetsége