Mélygarázst épít a Várban a Raiffeisen Ingatlan Rt. Ehhez elbontották a Budai vár falának egy részét. A Vár az UNESCO világörökségi listáján szerepel. A bontási engedélyt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal megadta, név szerint Mezős Tamás. Nem áll össze a kép, ugye? - teszi fel a kérdést egy blogger, aki meglehetősen korrektül közelíti meg a kérdést, annyira, hogy akár mi is megírhattuk volna az anyagot, így nyugodt lelkiismerettel vesszük át azt.
A lebontott falszakasz több mint 500 éves, és jórészt a föld alatt volt, ezért maradt meg ilyen jó állapotban. Siralmas, hogy "túlélte" a törökök kiűzését, az 1848-as csatározásokat, a II. világháborút, és akkor a Raiffeisen-Mező páros egy tollvonással (és egy légkalapáccsal) eltünteti.
A tipikusan magyaros történet több kérdéset is felvet.
Minek kell mélygarázs a Várban? Minek kell autóval felmenni a Várba? Van várbusz, sima busz, sikló, szépen lehet sétálni is...



Profitért mindent? Több millió forint 1 parkolóhely a Várban egy évre, szépen fel lehet szorozni a 290 férőhellyel. Vagy 700 férőhellyel, mert bővíteni fogják majd a mélygarázst. Máris egy milliárdos bizniszt kaptunk, évente...
Hogy kaphattak a bontáshoz engedélyt? A Kulturális Örökségvédelemi Hivatal melyik szót nem tudja értelmezni , az "örökséget" vagy a "védelmit"? Magyarország a 41. helyen van a Transparency International korrupciós listáján.
Vajon a nagy üzlet reményében mennyit kapott zsebbe Mezős Tamás azért az egy pecsétért? Egyáltalán, ezt így mégis hogy képzelte? Ha egy garázst akarok építeni hátul a kertben, ahhoz legalább 20 féle engedély kell, a világörökség részét képező helyen meg egy ilyen Mezős Tamás pecsétje elég? Aki ráadásul ezzel védekezik: "nincs más megoldás" és "ellenkező esetben nem épülhetett volna meg a garázs, ami pedig szerintük a várnegyed védelméhez elengedhetetlen" Remek érvek! A mélygarázs természetesen tényleg elengedhetlen a milliárdos bevétel eléréséhez...



Vajon ha a római Colosseum alá/mellé mélygarázst építenének, a római Örökségvédelmi Hivatal engedné a Colosseum egy részének elbontását, mert "nincs más megoldás"?
Hol voltak a civilek? Az Óvás is csak a régi zsidónegyed házaiért tudja magát aktivizálni? Bár ezt írják magukról: "ÓVÁS! civil szerveződés Budapest kulturális örökségének védelmére".
És a többi civil szervezet? Az antifasiszta tüntetés szervezésére bezzeg futotta, a Budai Vár meg le van sz@rva? Nem hiszem, senkit sem érdekel ez? Minek kell történni, hogy az emberek kiálljanak valamiért? Ha esetleg a Raiffeisen Ingatlan Rt. lebontja a Mátyás-templomot, mert egy szép teniszpályát építene a helyére, akkor arra felkapnák az emberek a fejüket? Bár nem szeretnék ötleteket adni a Raiffeisen-nek, ki tudja, lehet hogy Mezős Tamás arra is megadná az engedélyt. Úgyis romos már a Mátyás-templom...
Vagy a Halászbástyát. Azt már úgy is kiszemelték maguknak. (A reklámfilm itt nézhető meg, mi is felhívtuk rá a figyelmet.)

Alább a TV2 miniriportja. Még ők is beszámoltak róla.

Molnár László, a Raiffeisen Ingatlan Rt. ügyvezetője szerint ők a várfalhoz hozzá sem nyúltak. Azt hiszem, ez a kijelentés csont nélkül a hónap egyik legpofátlanabb hazugsága. Alább, M1, Híradó.


A tények
A Raiffeisen Ingatlan Rt. egy 290 férőhelyes mélygarázs építést tervezi a területen. Mivel mind régészetileg, mind műemlékvédelmileg védett területről van szó, a beruházáshoz a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) engedélye (szakhatósági állásfoglalása) szükséges.



A hosszú viták és szakmai érvek ellenére a KÖH első fokon engedélyezte a várfal elbontását. Ezt a határozatot a területileg illetékes Budapesti Történeti Múzeum (BTM) másodfokon megtámadta, azonban ezt a Hivatal formai okokra hivatkozva elutasította.



A BTM minden hivatalos úton tiltakozott a döntés ellen, de félő, hogy mire mindennek eredménye lesz, a fal már rég nem lesz sehol.

(Kuruc.info - Vastagbőr és Sírásók blogok)