Enda Kenny ír miniszterelnök pártja, a jobbközép Fine Gael és a kormánykoalíció kisebbik tagja, a Munkáspárt összesen a szavazatok 34 százalékát szerezhette meg az Írországban pénteken tartott parlamenti választásokon a késő este kiadott első prognózis szerint. A szombati előrejelzések megerősítették, hogy a kormánykoalíció elveszíti többségét a törvényhozásban.
A szavazófülkét elhagyók megkérdezésével készült felmérések szerint az első helyen a Fine Gael végzett a voksok 26,1 százalékával. A Munkáspártnak a választók 7,8 százaléka szavazott bizalmat. Egybehangzó szombati értesülések szerint a kormánykoalíció ezzel mintegy 55 mandátumhoz jut a törvényhozásban a többséghez szükséges 80 képviselői helyhez képest.
A koalíciós pártok idei eredményei jelentősen elmaradnak a 2011-es parlamenti választásokon elérttől: a Fine Gael támogatottsága 10 százalékot, a Munkáspárté 11,7 százalékot esett vissza. Így az összesített, közel 34 százalékos eredmény messze elmarad a kabinet tagjai által a kormányalakításhoz szükségesnek ítélt 41-42 százaléktól.
Tomm Curran, a Fine Gael főtittkára szombat délelőtti nyilatkozatában rendkívüli csalódottságának adott hangot. Elismerte, hogy amennyiben az előrejelzések beigazolódnak, a jobbközép párt - mint fogalmazott - nagyon messze van attól, hogy kormányt alakítson.
A kormánypárt legnagyobb ellenfelének tartott Fianna Fáil az exit poll szerint 22,9, míg a Sinn Fein nacionalista párt 14,9 százaléknyi szavazatot kapott.
Ennek fényében az elemzők nehézkes kormányalakításra számítanak. Sokak szerint a Fine Gael és a Fianna Fáil szövetségre lépése lenne az egyetlen járható út, ez viszont szinte elképzelhetetlen, és feltehetően ingatag koalíciót eredményezne.
Eoin O'Malley, a Dublin City University egyik politikaprofesszora úgy vélte, kevésbé valószínű, hogy koalícióra lép a két legnagyobb párt - amelyek a közel egy évszázaddal ezelőtti ír polgárháborúban szemben álló felek eszmei örökösei -, sokkal inkább elképzelhető, hogy újabb választásokat írnak ki.
A miniszterelnök a választási kampányát az Írországban tapasztalható gazdasági fellendülésre alapozta, ugyanis az Európai Unióban a szigetországban a legmagasabb - hét százalékos - a növekedési ráta. Dublin ezt szigorú, viszont népszerűtlen megszorító intézkedésekkel érte el.
A szavazatok összeszámlálása szombaton délelőtt kezdődött csak meg, hogy az Atlanti-óceán nehezebben elérhető szigetein leadott voksokat is begyűjthessék. A választások első eredményei vasárnap várhatók.
(MTI)