Az Európai Unió több tagállamát is feldühítette Törökország azzal, hogy a menekültáradat megállítását célzó, március 18-án megkötött EU–török megegyezés jegyében nem a jól képzett szíriai állampolgárokat, hanem a nagyon alacsony képesítésűeket vagy a súlyos betegeket küldi az EU területére – írta szombaton brüsszeli és német kormányzati forrásokra hivatkozva a Der Spiegel című német lap. Mintha nem lenne elég probléma, hogy egyre több háború nem sújtotta országból is özönlenek a képzettség nélküli vadak.
Az EU–török alku értelmében a görög szigetekre március 20. óta érkezett illegális határátlépőket visszaküldik Törökországba, ezért cserében az európai uniós tagországok pedig – egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig – legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, amennyit a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.
A Der Spiegel szerint Ankara és Brüsszel jelenleg a megegyezés további lényeges részén vitatkozik: az EU-ba érkező menekültek kiválasztásán.
Az EU belügyminisztereinek pénteki találkozóján Jean Asselborn luxemburgi tárcavezető megjegyezte, Törökország megtagadja a diplomásoktól a kiutazási engedély kiállítását.
Zoom
Erdogan Merkel asszisztálásával egész Európával a bolondját járatja
A Spiegel cikke szerint Németországból, Hollandiából és Luxemburgból származó, egybehangzó információk alapján az utóbbi hetekben a török hatóságok több alkalommal is az utolsó pillanatban vonták vissza a szíriai menekültek részére már kiállított kiutazási engedélyt, és a legtöbb esetben ez olyan családokat érintett, ahol a családapa mérnöki, orvosi vagy szakmunkás képzettséggel rendelkezett.
A német lap úgy tudja, Törökország már hivatalosan is értesítette az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) arról, hogy szíriai diplomások nem utazhatnak ki az országból az EU–török egyezmény keretében.
Rendszerint a főbiztosság dönt arról, hogy ki vehet részt áttelepítési programban, a kontinens érdekeire fittyet hányó EU–török alku értelmében azonban Ankara külön jogosítványokat kapott, így első körben a török hatóságok válogathatják ki, hogy ki utazhat tovább Európába. Nem hivatalos csatornákon keresztül a UNHCR munkatársai arról tájékoztatták a Spiegelt, hogy ebben a rendszerben ők gyakorlatilag csak lepecsételik a török hatóságok által kiválasztott személyeket tartalmazó listákat.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: