Az ENSZ attól tart, hogy a Gázai övezet határán tovább romolhat a helyzet, és minden felet arra szólított fel, hogy ne vegyenek célba civileket, különösen gyerekeket – tudatta az ENSZ politikai ügyekért felelős főtitkárhelyettese pénteken a Biztonsági Tanáccsal New Yorkban.
Legkevesebb 16 ember meghalt és több százan megsérültek a Gázai övezet határán, ahol az elmúlt évek legnagyobb tiltakozása kezdődött. A Hamász arra szólította fel az övezetben élőket, hogy hat héten át tiltakozzanak a „fojtogató izraeli blokád” ellen, azt követelve, hogy a palesztin menekültek visszatérhessenek földjeikre és otthonaikba, ahonnan a zsidó állam megalapításakor elűzték őket.
Zoom
Palesztin tüntető izraeli katonák fegyvertüzének hangját igyekszik tompítani a palesztinok lakta Gázai övezetet Izraeltől elválasztó határkerítésnél, Gáza város keleti peremén 2018. március 30-án (MTI/AP/Halil Hamra)
Arra ugyan az izraeli hadsereg és a szervezők is felszólították az embereket, hogy maradjanak biztonságos távolságban az izraeli határtól, de ezt sok feldühödött fiatal figyelmen kívül hagyta. A BT eredetileg zárt ülésen vitatta volna meg a történteket, ám miután kiderült, hogy nem fognak tudni közös nyilatkozatot elfogadni, az ülést kezdeményező Kuvait azt kérte, tartsanak nyilvános vitát. „Izraelnek tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogból fakadó kötelezettségeit. Halálos eszközt csak legvégsőként szabad bevetni, és minden halálesetet megfelelően ki kell vizsgálni” – húzta alá a BT ülésén Tayé-Brook Zerihoun.
„Mélyen elszomorít minket, hogy emberek haltak meg. Szorgalmazzuk, hogy minden érintett tegyen lépéseket a feszültség csökkentése érdekében, hogy csökkenjen az újabb összecsapások kockázata. Gonosztevők a tiltakozások leple alatt erőszakra próbálnak buzdítani, és ártatlanok életét sodorják veszélybe” – mondta Walter Miller amerikai diplomata.
Nem sokkal később António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője közleményt adott ki, melyben azt írja: a főtitkárt mélyen aggasztják a történtek, s egyúttal független és átlátható vizsgálatot szorgalmaz az ügyben. „Ez a tragédia arra mutat rá, hogy mennyire fontos életet lehelni a békefolyamatba” – hangsúlyozza a közlemény.
Az izraeli hadsereg arról adott számot, hogy a határnál több ezer palesztin gyűlt össze, akik kövekkel dobálták meg az izraeli katonákat, és égő gumiabroncsokat gurítottak feléjük. Az izraeli katonaság szerint tömegoszlató eszközöket vetettek be, és a „fő felbujtókra” nyitottak tüzet, emellett két agyonlőtt palesztin szerintük lőfegyverrel támadt az izraeli katonákra. Mahmúd Abbász palesztin elnök Izraelt tette felelőssé az erőszakért.
(MTI)
Korábban írtuk: