/Az eredeti cikket - más, 1942. július 9-i hírekkel együtt - ide kattintva olvashatja./
Budapest, júl. 8. BÉ. A képviselőház ülésén folytatták a mezőgazdasági javaslat tárgyalását, majd áttértek az interpellációkra.

Elcsábította a 75 esztendős, jómódú írót
a 20 éves zsidó szajha
Szinyei Merse Jenő kultuszminiszter részletesen válaszolt Oláh Györgynek Jókai Mór özvegye ügyében múlt szerdán előterjesztett interpellációjára. Elmondotta a miniszter, hogy a magyar állam Jókai Mór özvegye részére a Jókai hagyatékhoz tartozó egyes ingóságok átengedése következtében 1925-ben az állami VI. fizetési osztály 1. fokozatának megfelelő életjáradékot biztosított. Özvegy Jókainé 1939-ben bejelentette Hóman Bálintnak, hogy a Jókai művek angol nyelvű kiadásának előkészítésére Londonba utazik. Ez a bejelentés tehát jóval azelőtt történt, hogy Magyarország hadiállapotba került Angliával. Jókai Mór özvegye azóta nem tért vissza, ezért Hóman Bálint 1941 áprilisában beszüntette az életjáradék folyósítását.
Az interpelláló képviselő kérte még, hogy a kultuszminiszter tegyen intézkedéseket Grósz Bellának a magyar állampolgárságtól való megfosztására. Szinyei Merse Jenő közölte, hogy továbbítja a kívánságot a miniszterelnöknek és a belügyminiszternek. Oláh György azt is kérte, hogy nyomorgó keresztény írók és Jókai Mór egyetlen élő unokája között osszák meg a Jókai könyvek, filmek, színdarabok jövedelmét, s ebből származó minden eddigi vagyont. A kultuszminiszter rámutatott arra, hogy ez a kérdés a szerzői joggal van kapcsolatban, és csak törvényhozási úton lehetne módosítani. Hóman Bálint bizonyos előkészítő intézkedéseket tett már ebben az irányban, és elődjének ezt a szándékát magáévá teszi, már megbeszélést is folytatott az érdekeltekkel.

Teljes fegyverzetében pompázik a fajtajelleg

Szinyei Merse Jenőnek a képviselőházban történt első felszólalását minden oldalon lelkes tapssal és élénk helyesléssel fogadták. (…)
(Győri Nemzeti Hírlap, 1942. július 9., csütörtök)
Korábbi '42-es lapszemléink: