Az MTV felvétele
Már biztosan négy halottja és majdnem 300 sérültje van eddig az esti tűzijáték idején kitört viharnak. Még folyik a vasárnap esti budapesti viharral kapcsolatos vizsgálat, annyi azonban már tudható, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat 19 óra 39 perckor e-mailben piros szintű riasztást küldött a katasztrófavédelemnek, de ezt csak 23 óra 30 perc körül olvasták el – mondta Szilvásy György kancelláriaminiszter. Demszky, Gál J és Szilvásy is leállíthatta volna a tűzijátékot. Vizsgálatot rendelt el Gyurcsány Ferenc a vasárnap esti halálos vihar ügyében. Ez deríti majd ki, milyen időjárási előrejelzések álltak rendelkezésre, és volt-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek. 
A Kuruc.info arról értesült, hogy vasárnap éjszaka belső hírzárlatot rendelt el a Miniszterelnöki Hivatal. Minden dolgozónak, köztük a kormányszóvivőnek sem volt szabad nyilatkoznia. Azonnali vizsgálatot rendelt el a kormány a vasárnap esti vihar ügyében.
Az Index állítása szerint a tömeg egy része fosztogatásra, lopásra használta ki a vasárnap esti vihart Budapesten, rávetve magát a népművészeti és egyéb árusok pultjaira. Kivételesen nincs okunk kételkedni hírükben, Budapest nem Székelyföld, ahol az árvíz után sehol sem loptak, hanem egymást segítették az emberek. Budapest ilyen volt, egykor, 1956-ban, de ma már... Egy balkáni cigánytanyán nagyobb úr a tisztesség, mint a zsidók által joggal és egyre inkább Judapestként emlegetett trágyadombon.

Budapest az hely, ahol kialakult a koszban, bűnben, korrupcióban magát otthon érző anarcholiberális Untermensch fajtája. Lám, a maoista kutyaszarkirályt is többedszer választották meg főpolgármesternek. Ezeken ólmon kívül más nem is nagyon segít.

Csak azt sajnáljuk , hogy Demszky nem budapesti lakos és nem őt rabolta ki az általa is tenyésztett félember-csőcselék.

Kuruc.info - Index nyomán

Gyurcsány végre nyilatkozott

A miniszterelnöki hivatalban zárt ajtók mögött hosszú órákig tárgyaltak a tűzijátékot szervező Nexus Reklám Kft vezetőivel. Gyurcsány Ferenc részvétét a szóvivője tolmácsolta, Danks Emese azt is elmondta, elsősorban arra keresik a választ, mit tudtak a szevezők az időjárásról, és hogy miért nem tértek el az eredeti forgatókönyvtől.

Bár a kormányszóvivő tegnap este azt ígérte, hogy ma a kormányfő áll a nyilvánosság elé, Gyurcsány Ferenc csak öt óra után pár perccel nyilatkozott. Részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak és szeretteinek, valamint köszönetét nyilvánította mindenkinek, aki a mentésbern, vagy a sérültek ellátásában részt vett. A miniszterelnök gyors vizsgálatot vár a kancelláriától.
A szervezőket mentegetik, az OMSZ, és a Katasztrófavédelem vizsgálat alatt
A Miniszterelnöki Hivatal vezetője, Szilvássy György mintegy 500 sebesültről, és 70 súlyos, kórházi kezelést igénylő sérültről, és több százmilliós kárról számolt be. Szilvásy megállapítása szerint a tüzijátékot szervező Nexus Kft a szerződésnek, és a jogszabályoknak megfelelően járt el. A Miniszterelnöki Hivatal vezetője a tegnap esti vihart "vis maior" helyzetnek nevezte, melyről eddig még senkinek semmilyen tapasztalata nem lehetett Magyarországon. Erre hivatkozva gyakorlatilag a szervezőket is jórészt felmentette a felelősség alól. Szilvássy szerint az egyetlen vitás kérdés az lehet, hogy a tüzijátékot miért nem hagyták abba a vihar kitörése után. Szilvássy elmondta: az Országos Meteorológiai Szolgálat a tüzijáték előtt már egy óra húsz perccel "piros", vagyis a legmagasabb fokozatú riasztást adta ki. Ezt a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség e-mailben kapta meg, de az elektronikus levelet senki sem olvasta el időben. A további vizsgálat során megvizsgálják az OMSZ, és a Katsztrófavédelem felelősségét is.
 A tragikus események óta Demszky Gábor főpolgármester sem beszélt még Gyurcsány Ferenccel. Az újságírókat nem engedték a kormányfő dolgozószobájának közelébe, a kormányszóvivő pedig egyetlen újságírói kérdésre sem adott érdemi választ. A hírszerző.hu információi szerint a kormánykommunikációval többen is elégedetlenek a szocialista párton belül.

Danks Emese: vizsgálat lesz
Azonnali vizsgálatot rendelt el Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a vasárnap esti vihar ügyében - mondta a kormányszóvivő. Danks Emese közölte: a vizsgálat feladata tisztázni, hogy az időjárásra vonatkozóan milyen előrejelzések álltak rendelkezésre, és volt-e lehetőség arra, hogy az eredeti forgatókönyvtől eltérjenek.
A kormányszóvivő azt követően nyilatkozott, hogy a miniszterelnök reggel tájékoztatást kapott a kormányzati szervektől a viharban megsérültek állapotáról, a károkról és az illetékes hatóságok intézkedéseiről.
A vizsgálatot Szilvásy György kancelláriaminiszter vezeti. A kancelláriaminiszter már egyeztetett Demszky Gábor főpolgármesterrel, a budapesti védelmi bizottság vezetőjével "az erőfeszítések összehangolásáról".
A kormányszóvivő szerint a főpolgármester segítséget kért az utakon lévő hordalékok eltakarításához. A kért segítséget a közlekedés mielőbbi visszaállítása érdekében a kancelláriamianiszter, illetve az illetékes szervek, a katasztrófavédelem és a tűzoltóság megadta.
A kormányfő részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Danks Emese bejelentette, hogy a vizsgálatról bővebb adatokat délután, a kormányszóvivői tájékoztatón adnak.

Aluljáróba menekült, aki tudott
A pirotechnikusok nem tudták
A Gellért-hegyen dolgozó pirotechnikus azt mondta: a közleményről nem hallottak, de amikor a vihar hozzájuk ért, leállították a tűzijátékot. Pataki István becslése szerint mintegy nyolc percen át nem lőttek fel rakétákat, de aztán befejezték a programot. Szerinte nem a pirotechnikusok hibája, hogy ennyi ember megsérült.
A Meteorológiai Szolgálat egy órával a kezdés előtt figyelmeztetést adott ki, hogy vihar várható, de ez nem érdekelte az illetékeseket. A Batthyány téren ledőlt a délután légiversenyre épített média-tribün, a Clark Ádám téren egy fa dőlt a tömegre. Mindkét helyszínen halálos áldozatai és sebesültjei voltak a baleseteknek.
A tüzijáték elején az eső lezúdúlásakor igazi világvégehangulat és kisebb pánik alakult ki Budán a Margit körúton. Szülők kisgyerekekkel futva menekültek haza, miközben a tetőről cserepek estek le, a kitört ablakokból üvegszilánkok zuhogtak a járdára, több helyen megszólaltak az autók riasztói, a hegyről pedig patakokban zúdult le a víz. Az eső a nagy szél miatt vízszintesen esett, így látni egyáltalán nem lehetett.

Az Árpád-hídnál percek alatt százak gyűltek össze a 26-os busz megállójában, sokan pedig gyalog menekültek. Részben miattuk, részben pedig az átláthatatlan eső miatt átmenetileg az autóforgalom is megállt, a kocsik sorra húzódtak félre elakadásjelzővel.

Menekülő emberek a tűzijáték után
Tudták előre, de nem szóltak közbe
A vihar, amelynek lehetőségére az Országos Meteorológiai Szolgálat már délelőtt figyelmeztetett, néhány perccel este kilenc óra, a tűzijáték megkezdése után tört ki. Óránkénti nyolcvan-száz kilométeres széllökések zúdultak a fővárosra, a tűzijáték megtekintésére összegyűlt emberek között pánik tört ki.
Győrfi Pál elmondta, hogy a tűzijáték kezdete előtt tíz perccel a rendőrség értesítette a mentőszolgálatot, hogy heves vihar közeledik a főváros felé. Az Országos Meteorológiai Szolgálat ügyeletese, Molnár László elmondta, hogy a várható viharról csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság kért tájékoztatást, a budapesti tűzijáték szervezői nem.
Az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél összegyűlt tömegben néhány perc alatt pánikot okozott a hirtelen jött vihar; az emberek futva menekültek Pest belvárosa felé. A felhőszakadás elöl a tömeg kapualjakba, buszmegállókba és aluljárókba menekült, az utcát törmelék és bokáig érő víz árasztotta el.
Több helyről üvegcsörömpölés hallatszott, ahogyan a széllökések betörtek több kirakatot, ezért sokan - köztük kisgyermeküket féltő szülők - a falakhoz lapultak, mert nem mertek tovább menni. Az eső és a szél csak a tűzijáték vége felé hagyott alább.
Két ember a budai alsó rakparton vesztette életét. Itt egy fa dőlt egy 12 éves kislányra és egy 30-40 év körüli férfira – mondta el az InfoRádiónak Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője, aki hozzátette: a pesti oldalon egy idős nő halt meg. E egyelőre nem tudni, hogy sérülés, vagy rosszullét miatt.

Valóságos vízözön
A mentőszolgálat összesen 40 autóval szállította öt budapesti kórházba a sérülteket. Mintegy százötven mentős dolgozott a vihar után. A leggyakoribb sérülés a csonttörés és agyrázkódás volt. Sokak testébe üvegszilánkok fúródtak. Egy embert pedig villámcsapás ért. A fővárosi mentők segítségére vidékről is érkeztek szakemberek. A tűzijáték kezdetén 12 mentőautó volt a budapesti helyszíneken.
Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője közölte, hogy a Dunán vasárnap este elsüllyedt kishajó öt utasa közül három embert sikerült kimenteni. Így jelenleg két embert tekintenek eltűntnek, őket tovább keresik.
Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője szerint hajnal háromig 240 bejelentés érkezett a tűzoltósághoz. Az esetleg fel nem robbant pirotechnikai eszközökről Molnár Péter azt mondta: előfordulhat, hogy valaki ismeretlen szerkezetet talál. Ebben az esetben értesítse a rendőrséget vagy a tűzszerészeket.
Danks Emese, akinek szeretője állami megbízásokat kap, érdemben nem tudott semmilyen felvilágosítást adni arról, hogy volt-e valamilyen terve a kormánynak az ilyen katasztrófa esetére. Az Országos Meteorológiai Szolgálat ügyeletese szerint a várható viharról csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság kért tájékoztatást, a budapesti tűzijáték szervezői és a kormánykörök, vagyis a megrendelő sem.
Egy ember dönthetett
Nem valószínű, hogy a szétázott petárdák utólag felrobbannak. Lengyel János pirotechnikus arra a kérdésre, hogy véleménye szerint a vihar miatt félbe kell-e szakítani a tűzijátékot, óvatosan annyit válaszolt, hogy erről mindig egy ember, a rendezvény „felelős pirotechnikusa" dönthet. A szakértő úgy fogalmazott: „nem illik leállítani" a tűzijátékot.
Demszky felelősöket keres
Demszky Gábor főpolgármester a fővárosi védelmi bizottság éjszakai ülése után azt mondta: a tragédia nem következett volna be, ha a szervezők a meteorológiai szolgálat 20 óra körül kiadott jelentése után lemondták volna a tűzijátékot, ezért vizsgálatra van szükség.
Demszky hangsúlyozta, hogy a főváros nem állíthatja le a tűzijátékot, mert az nem fővárosi rendezvény. A főpolgármester szerint óriási károk érték Budapestet.
Ahogy a meterológusok megjósolták, pontban a tűzijáték kilenc órai kezdetekor érte el az orkánszerű vihar Budapestet. A hirtelen feltámadó, erős szél, majd a nyomában érkező sűrű zápor miatt sokan azonnal hazaindultak volna a tűzijáték-nézőből, de sok sikerrel nem járhattak.
Volt, ahol megelőzték a bajt
A felelősök azonnali megnevezését és gyors vizsgálatot követel a kormánytól a Fidesz. A legnagyobb ellenzéki párt védelmi kabinetvezetője szerint a törvények és az állami ünnepről szóló szerződések egyértelműen rögzítik a felelősök körét. Lázár János azt mondja, a katasztrófahelyzet kezeléséért és - ha arra mód van - a katasztrófa megelőzéséért a fővárosi védelmi bizottság, az ünnep lebonyolításáért pedig a Miniszterelnöki Hivatal felelős. A politikus, aki Hódmezővásárhely polgármestere is egyben, példaként hozta fel Kaposvárt, ahol Szita Károly fideszes és Székesfehérvárt, ahol Warvasowszki Tihamér szocialista polgármester a védelmi bizottság vezetőjeként lefújta az ünnepi rendezvényeket, és nem is történt tragédia.