Egykutya
Az Orbán-kormányt okolja pénzügyi helyzetének romlása miatt a Magyarok Világszövetsége elnöke. Patrubány Miklós sajtótájékoztatóján azt mondta: a külhoni magyar állampolgárságról szóló, 2000-ben megfogalmazott törvénytervezetük miatt vonta meg költségvetési támogatásukat az akkori kabinet. Orbán, az ő ügynök Martonyija és atlantista Németh Zsoltija a ballibekkel összhangban valóban éveken át a kettős állampolgárság ellen érvelt, továbbá hazudott. Viktor egyik államtitkára titokban gyakorolt nyomást, az erről szóló doksit aztán titkosították.

Mint fogalmazott: hétévnyi "szemérmes hallgatás" után nyilvánosságra hozza a valódi okait annak, hogy miért vonták meg a költségvetési támogatást az MVSZ-től, amely azóta is elesik attól.

A kiváltó okok között szerepelt az is, hogy amikor idén bejelentették újabb népszavazási kezdeményezésüket a kettős állampolgárságról, azt minden oldalról "elhárító hangorkán" fogadta – tette hozzá.

Patrubány Miklós hangsúlyozta: azért tárja mindezt a nyilvánosság elé, mert a társadalomnak tudnia kell, hogy "egy nemzeti érdekeket hirdető kormány képes fellépni egy több mint hatvan éves civil szervezet ellen". Ha mindezt nem tárja fel, "az a képzet maradhat fenn a társadalomban, hogy netán a Fidesz (...) valaha is orvosolná ezt a kérdést" – magyarázta.

Holott amikor tehette volna, "nemhogy orvosolta volna, hanem a legdrasztikusabban büntette azokat", akik az Országgyűlés munkája helyett ingyen bátorkodtak jeles jogászok segítségével megszövegezni a tervezetet – mondta Patrubány Miklós.

A Magyarok Világszövetsége egyetért azzal, hogy a külhoni magyarok magyar állampolgárságának visszaadásáról az Országgyűlésnek kell – törvényhozás útján – rendelkeznie. Ám azt álságosnak tartja, hogy azok fogják ki a népfelség vitorlájából a szelet, akiket e téren bűnös mulasztás terhel a „rendszerváltás” óta – fejtette ki Patrubány Miklós, majd emlékeztetett a rendszerváltó pártok 18 évvel ezelőtti, máig beváltatlan választási ígéretére:

* Az SZDSZ 1989-es rendszerváltó programjában a következőt vállalta: „Minden magát magyarnak valló személy – és az ő jogán családja – legyen jogosult a magyar állampolgárságra.”
* A Fidesz, az MDF, az SZDSZ és más szervezetek 1989. augusztus 3-án, az Ellenzéki Kerekasztal résztvevőiként a következőt vállalták: „Alkotmányba kell foglalni a magyarok kettős állampolgársága lehetőségét, annak jogait és biztosítékait.”

Patrubány Miklós emlékeztetett arra is, hogy alig fél évvel a tragikus kicsengésű, december 5-i népszavazás után, 2005. május 30-án az Országgyűlés szavazott arról a törvénymódosító indítványról, amelyet az MVSZ akkori tisztségviselője, Körömi Attila független országgyűlési képviselő nyújtott be, és amely a népszavazási IGEN-ek jegyében orvosolta volna ezt a nemzetstratégiai fontosságú kérdést. Az eredmény döbbenetes volt: a 386 országgyűlési képviselő közül mindössze 21 támogatta az indítványt. És ráadásul, közöttük több volt az MSZP-s, mint a FIDESZ-es.

A 18 év alatt „megtett út” ismeretében azt ígérni, hogy majd az Országgyűlés dönt a kérdésről, több mint álságos ígéret, valóságos hazugság – összegezte mostani döntésének kiváltó előzményeit az elnök.

Orbán, a szabotőr

Az MVSZ elnöke felidézte Orbán Viktor 2000 augusztusi nyilatkozatát, miszerint az MVSZ törvénytervezetét átadták a külhoni vezetőknek, és megkérték őket, hogy elemezzék, véleményezzék azt. Patrubány Miklós három évvel később, Szabadkán szembesült azzal, hogy mindez nem történt meg.

Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség akkori elnöke "felfedte, hogy azt a bizonyos törvénytervezetet sosem kapták meg, (...) sőt a megfelelő kormányhivatal üzente, hogy eszük ágába se jusson ezzel foglalkozni, mert komoly problémájuk támadhat belőle".

Patrubány Miklós beszámolt arról is, hogy 2000. szeptember 28-án megkereste az Orbán-kormány egyik államtitkára, és egy négyszemközti beszélgetésen a "kormány utolsó ajánlataként" azt kérte: vonják vissza és felejtsék el a törvénytervezetüket. Mint mondta, erről utólag feljegyzés is készült, azonban azt harminc évre titkosították, ezért nem nevezte meg az államtitkárt.

A templom egere

A költségvetési támogatás megvonásának részleteit ismertetve elmondta, hogy 2000 decemberében egy MDF-es és egy fideszes képviselő közös indítványa alapján szüntette meg a Parlament – tizenegy szavazatnyi különbséggel – a szervezet 237,5 millió forintos támogatását. Kiemelte, hogy a kormánypártok közül a Fidesz és a Független Kisgazdapárt "szinte egy emberig" megszavazta a megvonást, a kormány tagjai azonban a módosító indítvány ellen szavaztak. Megjegyezte: az SZDSZ, az MSZP, az MDF és a MIÉP "egy oldalra állt", ugyancsak nem támogatták a javaslatot.

"Cselesen úgy is volt álcázva, hogy a kormány maga nem szavazta meg, csupán a Fidesz és a kisgazdapárt egész frakciója" – tette hozzá. Mint mondta, Orbán Viktor akkori miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy a világszövetséget perek szabdalják részekre, és nem lehet a közpénzt olyan szervezetre bízni, ahol nincs meg a garanciája annak, hogy jól bánnak majd a támogatással.

Az elnök szerint a perek azt szolgálták, hogy valahogy bebizonyítsák: a Magyarok Világszövetsége "törvénytelenül működik és súlyos gondok vannak ott". Mint mondta, több mint húsz per zajlott a szervezetük ellen, de valamennyit megnyerték.

(Kuruc.info - MVSZ - mti nyomán)