Vasárnap délután, 17 óra 39 perckor 3,2-es magnitúdójú földrengés pattant ki 10 km-es mélységben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolc térségében.
Az MTA CSFK Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium eddigi adatai szerint a földrengést a lakosság érzékelte Alsózsolca, Felsőzsolca, Kistokaj, Miskolc, Miskolctapolca, Onga, Sajólád településeken.
Zoom
Az obszervatórium egyéb elérhetőségei az interneten: www.szeizmologia.hu; twitter.com/szeizmologia
(Forrás: Fb)
Frissítés: Utórengések várhatók
Utórengések is követhetik a vasárnapi miskolci földrengést, amely magyarországi viszonylatban közepes erősségűnek számít. A legvalószínűbb, hogy egy héten belül jelentkeznek még kisebb földmozgások - mondta Szanyi Gyöngyvér, az MTA Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium szeizmológusa.
A Richter-skála szerinti 3,2-es erősségű rengést az epicentrumától akár 10-20 kilométerre is érezni lehetett - közölte a szeizmológus. Hozzátette, Alsózsolcáról, Felsőzsolcáról, Kistokajból és Ongáról is jelezték, hogy érezték a földmozgást. A beszámolók szerint elmozdultak a székek, bútorok, kilengett a csillár vagy összekoccantak az edények.
Jelentős aktív tektonikai vonalak Miskolc környékén nem ismertek, így ezzel nem magyarázható a jelenség - tette hozzá. Viszont szerinte Magyarországon bárhol kialakulhat földrengés, annak helyére és okára időnként nehéz magyarázatot adni. Azokon a helyeken azonban nagyobb a rengés valószínűsége, ahol már korábban is előfordult.
Miskolcon utoljára 2010-ben érzékelt a lakosság földrengést, akkor minimálisan kisebb erejűt, amelyet négy utórengés követett.
Szanyi Gyöngyvér ismertetése szerint általában hegyvidéki területeken kevésbé érzékelhető a földrengés, mint az üledékes területeken.
Beszámolt arról is, hogy az elmúlt két évben az átlagosnál több érezhető földrengés volt Magyarországon, 2013-ban több mint húsz, melyek nagy része a 4,8-as magnitúdójú tenki rengés és a 4,1-es magnitúdójú érsekvadkerti rengés utórengései.
(MTI)