Bruttó 214 ezer forintot keres a Miniszterelnökség 13 gyakornoka július elseje óta, bár érdemi munkát nem végezhetnek.
Tizenhárom kiválasztott közgazdász- és bölcsészhallgató gyakornok segíti a Miniszterelnökség munkáját július elseje óta, a vonatkozó törvények értelmében azonban ügyintézői vagy ügyviteli munkát valójában nem végezhetnek. Ennek ellenére a gyakornokok havi bruttó 214 ezer forintot kapnak a program ideje alatt, amiért a Miniszterelnökség mindössze azt várja el, hogy „alázattal, a köz érdekében tevékenykedjenek a gyakorlati idő lezárultáig”, vagyis december 31-ig - írja az Ezt így hogy? blog.
A gyakornoki pályázatot idén márciusban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hirdette meg közgazdász-, és bölcsészhallgatók számára. A lehetőségre több mint kétszázan jelentkeztek, közülük mindössze tizenhármat választottak ki. A gyakornokokat első napjukon még Orbán Viktor miniszterelnök is fogadta.
A pályázaton győztes tizenhárom gyakornok (négy lány és kilenc fiú) egy kivétellel – aki jelenleg utolsó éves hallgató – mind főiskolai, vagy egyetemi diplomával és legalább egy idegen nyelv tárgyalóképes tudásával rendelkezik. Közülük tizenegyen jelenleg is felsőfokú tanulmányokat folytatnak, ketten PhD-képzésben vesznek részt. A blog a kormányszóvivői irodától megtudta, a gyakornokokat több körös interjún választották ki a Miniszterelnökség szakmai felső vezetésének részvételével.
„A kiválasztás során elsődleges szempont volt a politikai, a közéleti és az általános intelligenciára vonatkozó kérdések sikeres megválaszolása. A jelentkezők politikai irányultsága nem volt szempont az elbírálás folyamán. A harmadik körbe jutott jelentkezők pszichológiai vizsgálaton vettek részt, ennek figyelembevétele mellett a végső döntést Lázár János hozta meg” - közölte a kabinet.
A gyakornokok munkáját szakmai mentorok felügyelik és irányítják, és van, aki Lázár titkárságán, míg más a stratégiai és tájékoztatás helyettes államtitkárságon, egyesek pedig a programszervezésen, a protokoll osztályon vagy épp a Miniszterelnökség levelezési osztályán kapott feladatot. A kormányszóvivői iroda szerint a tizenhárom fiatal a napi munkavégzés mellett szakmai előadásokon vesznek részt, ezek például Magyarország alkotmányos berendezkedéséről vagy a Miniszterelnökség szerepéről szól a politikai döntéshozatalban. A gyakornokok több ízben szakmai vizsgát is tesznek, a program december 31-én ér véget.
A Miniszterelnökség tervezi, hogy hasonló programot ír ki a jövőben joghallgatók és jogászok számára.
(HVG)