Oroszország keresi annak a lehetőségét, hogy miként enyhíthetné Magyarország és Görögország esetében - kérésükre - az európai uniós tagországokkal szemben tavaly augusztusban elrendelt élelmiszer-embargót - adta hírül a RIA Novosztyi orosz hírügynökség.
Az orosz illetékes megfogalmazása szerint tárgyalt az olaszokkal a szankciók kérdéséről, de "sajnálatos módon, a szankciók bevezetése vagy megszüntetése nemzetek feletti szervezetek kompetenciája". Alekszej Uljukajev kijelentette: ami az egyes országokat érinti, Magyarország és Görögország arra kérte Oroszországot, hogy szüntesse meg az embargót. Ezzel kapcsolatban az orosz illetékes hangsúlyozta, hogy "olyan megoldást kell találni, ami nem mond ellent a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályainak. Egyes országok kiemelése ellentmond az WTO normáinak".
"Olyan megoldást kell találni, amely lehetővé tenné, hogy ezeknek az országoknak a cégei kölcsön nyersanyag feldolgozásával (...) bejuthassanak az orosz piacra. Most keressük ezeket a megoldásokat. Ennek kidolgozására szóbeli felkérés már van, írásban egyelőre még nem láttam" - mondta az orosz miniszter.
Frissítés: Szijjártóéknak nem a magyar gazdák, hanem Amerika és csatlósa, az EU feltétlen kiszolgálása a fontos
Azt illetően, hogy csehországi lapértesülések szerint Oroszország keresi a lehetőségét annak, hogy Magyarországgal és Görögországgal szemben enyhítsen az élelmiszerembargón, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden az MTI-nek azt mondta: Magyarország nem kér és nem is fogad el semmilyen különleges elbánást ebben az ügyben. Az EU egyik legfontosabb erőssége az egysége, és Magyarország semmi olyan lépést nem tesz, amely az unió egységének megbontását eredményezné – hangsúlyozta a tárcavezető.
Zoom
Neki személy szerint mindegy, tönkremegy-e a magyar az amerikai seggnyalásban
Azzal kapcsolatban, hogy egy svájci lapnak Vona Gábor (Jobbik) úgy nyilatkozott, hogy Magyarországnak Svájchoz hasonlóan semlegesnek kellene lennie, Szijjártó Péter kijelentette: "erről szó sem lehet". Vannak ugyan ilyen törekvések Magyarországon, "de az ország a nyugati értékközösséghez tartozik, büszke tagja a NATO-nak és az EU-nak" – közölte. Úgy látja, a világban most zajló események, változások minden eddiginél fontosabbá tették, hogy a világ legerősebb katonai szövetségéhez tartozik Magyarország.
(MTI nyomán)