A távszerencsejátékok engedélyezésére vonatkozó magyar szabályozás nem egyeztethető össze a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvével - ismertette döntését az Európai Unió Bírósága csütörtökön.
A luxembourgi székhelyű bíróság ítéletének indoklásában hangsúlyozta, a távszerencsejátékokra vonatkozó magyar szabályozás hátrányosan megkülönböztető módon és nem átlátható jellege révén korlátozta a más tagállamokban bejegyzett vállalkozásokat, hogy ilyen típusú online játékokat szervezzenek Magyarországon.
Az ügy részleteit ismertetve a bíróság arról tájékoztatott, hogy a magyar hatóságok 2014-ben megállapították, hogy a máltai bejegyzésű, többek között távszerencsejáték-szervezéssel foglalkozó Unibet International nevű társaság magyar nyelvű internetes oldalakon szerencsejáték-szolgáltatásokat nyújt, noha nem rendelkezik a tevékenység gyakorlásához Magyarországon szükséges engedéllyel. A magyar hatóságok elrendelték az oldalak ideiglenes megszüntetését, valamint bírságot szabtak ki a társasággal szemben.
A bíróság ítéletében rámutatott arra, hogy eltérő bánásmódnak minősül és hátrányosan megkülönbözteti a másik tagállamban letelepedett szerencsejáték-szervezőket a nemzeti szervezőkhöz képest az a nemzeti szabályozás, amely szerint a “megbízható” szerencsejáték-szervezőknek legalább tíz éven keresztül ilyen típusú tevékenységet kell folytatniuk Magyarországon. Mivel a kifogásolt szabályozás hátrányosan megkülönböztető, ellentétes a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvével – mondta ki a bíróság.
Az a másik nemzeti szabályozás ellenben, amely azt írja elő, hogy egy társaságnak valamely tagállamban három éven keresztül kell szerencsejáték-szervezéssel foglalkoznia ahhoz, hogy “megbízható” szerencsejáték-szervezői jogállást szerezzen, nem hozza előnyösebb helyzetbe a fogadó tagállamban letelepedett gazdasági szereplőket. Ez igazolható a fogyasztók vagy a társadalmi rend védelmére irányuló közérdekű céllal – mondták. A szabályozás ugyanakkor nem felel meg az átláthatóság követelményének, mivel sem a koncessziók odaítéléséhez kapcsolódó hatósági feltételeket, sem pedig a szerencsejáték-szervezők ajánlatuk megtételekor teljesítendő technikai feltételeket nem határozza meg kellő pontossággal.
A bíróság megállapította, hogy ez utóbbi szabályozás szintén ellentétes a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvével, ezért a fent említett jogszabályok alapján semmilyen szankció nem szabható ki.
(MTI)
Frissítés: Jobbik-közlemény: Elbukott a fideszes kormánybiztos, de a cechet az adófizetők állják
Az Európai Bíróság ítélete szerint az online kaszinók hazai szabályozása uniós jogot sért, de a Jobbik szerint a szinte kizárólag Andy Vajna fideszes kormánybiztosnak kedvező jogszabály kárvallottja elsősorban a hazai költségvetés, így a magyar emberek.
Noha a legkisebb hazai vállalkozásoktól is megkövetelik, hogy üzletük NAV-hoz bekötött online pénztárgéppel legyen ellátva – mely rendszer beszállítói, haszonélvezői szintén fideszes haverok –, Andy Vajna modern kori gyevi bíróként ez alól is kivételt élvez. A szerencsejáték üzletág a fekete- és szürkegazdaság melegágya, azt még nálunk szerencsésebb fejlődésű országokban is, mint például Zimbabwe és Mali, minél szigorúbban próbálják ellenőrizni. Idehaza azonban ezt az ipart Orbán Viktor évente milliárdokat luxemburgi offshore cégekbe talicskázó kormánybiztosa komolyabb ellenőrzés nélkül űzheti.
Ha a Jobbik a választók bizalmából 2018-ban kormányzati megbízást kap, megszünteti a személyre szabott törvényhozás fideszes gyakorlatát, a magyar adófizetők kárára meggazdagodottakra pedig oligarchaadó és elszámoltatás vár.
Volner János, a Jobbik alelnöke, frakcióvezetője