A Magyar Idők információi szerint a szerdai választmányon felmerült, hogy eltörölnék annak az elnöki vétónak a jogi lehetőségét, amellyel 2016-ban Vona Gábor megakadályozta három alelnökének, Apáti Istvánnak, Novák Elődnek és Szávay Istvánnak az alelnöki jelölését. Mint ismeretes, a párton belül nagy port kavaró döntéssel Vona a radikális irányvonalat képviselő tagokat tette ki a vezetőségből.
Zoom
Most viszont, hogy a Vona által is pártfogolt Sneider Tamással és Gyöngyösi Mártonnal szemben Toroczkai egyre esélyesebb az elnöki posztra, a fideszes lap szerint a pártvezetés attól tart, hogy Toroczkai ugyanazzal az elnöki vétóval élne, amellyel két évvel ezelőtt Vona kizárta a számára terhes alelnököket.
"Abban az esetben azonban, ha az elnöki vétó kikerülne a párt alapszabályából, kizárólag a kongresszus dönthetne az alelnökök személyéről, vagyis a vonaista vonalnak is lenne esélye arra, hogy maradjon embere a párt felső vezetésében" - értelmezi a kormánypárti lap a törekvést.
Azt írják továbbá, a választmányon a vezetés lemondott a társelnöki rendszer ötletéről, ehelyett elnök-elnökhelyettesi verzióról dönthet holnap a kongresszus, amelyet a Lurdy Házban tartanak. Vonáék azonban továbbra is Sneidert és Gyöngyösit támogatják az elnöki és a helyettesi posztra, erről a május közepei tisztújításon döntenek.
(A teljes cikk a Magyar Idők honlapján)
Frissítés: az MTI híre:
A választás után a Jobbiknál felvetődött társelnöki rendszer után most elnökről és elnökhelyettesről szóló koncepciót javasol a Jobbik választmánya.
A Jobbik országos választmánya egy elnökről és elnökhelyettesről szóló koncepciót fogadott el, erről szombaton szavazhat az ellenzéki párt kongresszusa – derül ki Gyöngyösi Márton jobbikos politikus Facebook-bejegyzéséből. Az ellenzéki pártnak eddig elnöke és több alelnöke volt, s a parlamenti választás után társelnöki rendszer bevezetése vetődött fel.
A Jobbik zárt kongresszusán az alapszabály-módosításokról kell állást foglalniuk az alapszervezetek által delegált tagoknak. Két héttel később, május 12-én tisztújító kongresszus lesz, a személyi döntéseket ezen hozzák meg. A párt elnöksége korábban arra tett javaslatot, hogy Gyöngyösi Márton és Sneider Tamás társelnökként irányítsa a pártot, az áttérés tervét a feladatmegosztással indokolták.
Vona Gábor leköszönő pártelnök az április 8-ai országgyűlési választás után jelentette be lemondási szándékát, másnap pedig közölte: nem méreti meg magát a Jobbik tisztújításán és listás parlamenti mandátumát sem veszi át. A politikus 2006. november 25. óta volt a Jobbik elnöke.
Gyöngyösi Márton – aki 2010 óta a Jobbik parlamenti frakcióvezető-helyettese és külügyi szakpolitikusa – közösségi oldalán azt írta: tudja, hogy vannak, akik még tartanak egy új felállástól, de úgy gondolja, nincs ok aggodalomra.
Sneider Tamást, a Jobbik és az Országgyűlés alelnökét régi jobbikosként jellemezte, aki maga is végigjárta a néppártosodás útját és akinél jobban kevesen ismerik a szervezetet. Önmagáról szólva pedig azt közölte: sokat dolgozott és dolgozik azon, hogy a Jobbikot külföldön is komoly, kormányképes erőként ismerjék el.
Gyöngyösi Márton azt is megfogalmazta: tudja, hogy kettejük támogatásával biztos úton halad tovább a párt.
Kapcsolódó: