A magyar hagyományokra épülő korszerű oktatás megteremtését jelölte meg célként az óvodától a diplomaszerzésig Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterjelöltje hétfői meghallgatásán az Országgyűlés kulturális bizottságában.
Kiemelte: az alapvető értékek megvalósítására szeretné helyezni a hangsúlyt. Ezek között említette a nemzet fennmaradását, a nemzeti szuverenitás védelmét, a keresztény és értékalapú kultúra megőrzését, a demográfiai helyzet javítását, hosszú távon megfordítását. Alapértékként jelölte meg a munkaalapú társadalom építését.
Kásler Miklós szerint az a cél, hogy az iskolapadból kikerülő képzett szakemberek felkészültek legyenek a kor kihívásaira. A köznevelés területén lényeges célnak nevezte, hogy csökkentsék a korai iskolai elhagyás mértékét, felkészítsék a fiatalokat a munkaerő-piac kihívásaira. Szeretnék megerősíteni a pedagógiai szakszolgálatokat, jelentősen növelnék a gyógypedagógusok számát. A felsőoktatásban a magyar tradícióknak megfelelően Európa egyik legkiválóbb felsőoktatási rendszerét szeretné kialakítani Kásler Miklós.
A testület 8 kormánypárti igen, és 6 ellenzéki nem szavazattal támogatta Kásler Miklós miniszteri kinevezését.
Minden gyermek sportoljon, és minden felnőtt mozogjon
A magyar és egyetemes kultúra alapértékeinek megőrzését, fejlesztését nevezte a kultúra egyik legfontosabb feladatának Kásler Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterjelöltje az Országgyűlés kulturális bizottságának hétfői ülésén megtartott, kinevezés előtti meghallgatásán.
Kásler Miklós fontosnak nevezte, hogy a magyarság 1100 éves történelmének spirituális és a szakrális ismereteit fel tudja mutatni a kultúra és az oktatás; a magyar kultúra emelni tudja az európai kulturális értékeket, és lehetőleg példaként szolgáljon más nemzetek számára is.
A miniszterjelölt szerint a kultúra hozzájárul ahhoz, hogy az emberek a jobb élet mellett szebb életet is tudjanak élni, valamint erősíti a közösséget, a magyar identitást is. Ezért is alapvető fontosságú biztosítani mindenki számára biztosítani a kultúrához való hozzáférést – közölte.
Kásler Miklós emlékeztetett arra, hogy 56 jelentős kulturális beruházás kezdődött meg az elmúlt időszakban, amelyek közül a Liget Budapest projektet, valamint az Operaház és a Nemzeti Múzeum fejlesztését említette. Kiemelte továbbá, hogy a Csoóri Sándor-program révén 5 milliárd forint jut a magyar népi kultúrára, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) immár számos művésznek biztosít járadékot, de 15 ösztöndíj szolgálja a művészek pályára lépésének támogatását is.
A miniszterjelölt szerint a sport a magyar identitás fontos része, amely hozzájárul a családok, közösségek, a nemzet összetartásához, ráadásul jelentős szerepe van a betegségek megelőzésében, hozzájárul a várható élettartam növeléséhez.
A kormányzat célja, hogy minden gyermek sportoljon, és minden felnőtt mozogjon, és ezt megfelelő létesítmények tegyék lehetővé – jegyezte meg.
A képviselői kérdések túlnyomó része az oktatás területét érintette, ezért a miniszterjelölt válaszában is inkább koncepcióját ismertette. Az elhangzott kritikák kapcsán Kásler Miklós a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta, és ígéretet tett arra, hogy minden elhangzott véleményt, észrevételt végiggondol.
Hiller István (MSZP) kérdésére válaszolva hozzátette, szeretne egyeztetni a MMA elnökével, hiszen a művészeti akadémia is beleillik a kultúra sokszínűségéről vallott elképzeléseibe. A világ akkor szép, ha tarka, ha a különböző értékek megjelennek az oktatásban, a kultúrában, a művészetekben egyaránt – emelte ki, és hozzáfűzte: nem vitás, hogy a magyar kultúra európai kultúra, és mindig sok forrásból táplálkozott.
(MTI)