Bűncselekmény hiányában megszüntették az Elios Innovatív Zrt.-vel szembeni nyomozást – írja az az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivőjére hivatkozva az MTI.
Zoom
A 24.hu montázsa
Gál Kristóf elmondta, az eljárás során jelentős mennyiségű iratanyagot foglaltak le és vettek revízió alá a társhatóságok bevonásával, és elvégezték a büntetőeljárási törvény előírásainak megfelelő valamennyi nyomozati cselekményt, "így sikerült megállapítani, hogy nem történt bűncselekmény", ezért az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntették.
Az Elios több településen is tendergyőztes lett, így a cég végezhette el a közvilágítás korszerűsítését. Az eljárásokban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) szabálytalanságokat talált, melyek alapján a Pest Megyei Főügyészség még januárban elrendelte a nyomozást.
A gyanú szerint a cég korrupt módszerekkel intézte el, hogy megnyerje az önkormányzati tendereket vidéki városok közvilágításának felújítására, ezzel néhány év alatt sokszorosára növelte árbevételét. Az Elios egyik tulajdonosa korábban Tiborcz István, Orbán Viktor veje volt.
 
  • Az Olaf 35 közbeszerzést vizsgált, mindnél felmerült a csalás gyanúja, de 17-nél szervezett csalás nyomaira bukkantak.
  • az OLAF arra jutott, hogy a pályázatokat úgy írták ki, hogy a lehető legtöbbet lehessen fizetni az Eliosnak.
  • Tiborcz Eliosos üzlettársának, Hamar Endrének a tanácsadó cége, a Sistrade befolyásolni tudta a közvilágítási közbeszerzések kiírási feltételeit.
  • A pályázatok részeként benyújtott Excel-táblázatokat a Sistrade közösen írta az Elios-szal.
Frissítés: és most szépen el lehet mondani, hogy a nagyon független hatóságok megállapították mindenki ártatlanságát
"Több hónapos hatósági vizsgálat után bebizonyosodott, hogy az Elios-jelentés nem volt más, mint egy brüsszeli kampányjelentés"- közölte szerda délután a Kormányzati Tájékoztatási Központ.
Mint írták, "a tavaszi országgyűlési választások előtt bevándorláspárti brüsszeli politikusok kísérletet tettek a magyar választások befolyásolására. A magyar hatóságok minden ügyet kivizsgálnak. Ebben az esetben is ez történt". Hozzátették: "az alapos hatósági vizsgálat cáfolta a brüsszeli kampányjelentésben szereplő rágalmakat".
Gál Kristóf emlékeztetett: az OLAF a LED-alapú közvilágítás kiépítésére vonatkozó közbeszerzési eljárásokban vélelmezte magyar vállalkozások jogellenes együttműködését, valamint feltételezte az elvégzett munkák túlszámlázását. Az OLAF jelentésében foglaltakat "a minden részletre kiterjedő nyomozás nem támasztotta alá" - közölte.
(MTI - Index - ATV)