Újabb magyar állampolgároknál és két külföldinél mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 103-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma - olvasható a koronavirus.gov.hu honlapon.
A tájékoztatás szerint a járvány második szakaszához - a csoportos megbetegedések szakaszához - értünk, amikor közösségben, személyes érintkezések útján terjed a fertőzés.
Magyarországon is már bárhol jelen lehet a vírus.
A tömeges fertőzés lelassításához, mint írják, nagyon fontos, hogy az idősek, a diákok, a külföldről hazatértek, és aki teheti, az maradjon otthon, és mindenki tartsa be a szabályokat és az ajánlásokat.
Zoom
A hazánkban beazonosított új koronavírus-fertőzöttek száma: 103 fő. Közülük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah, 1 vietnámi és 89 magyar állampolgár.
Csak közösen tehetünk a járvány lassításáért - zárul a közlemény.
(Kuruc.info)
Frissítés: A Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs szombati, online sajtótájékoztatójának felvétele.
2. frissítés: Országos tisztifőorvos: mindenki elkaphatja a betegséget - az esetek 80 százalékában enyhe tünetekkel zajlik
Az igazoltan fertőzöttek számának növekedésével párhuzamosan nő a mintavételek száma - közölte az országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs szombati online sajtótájékoztatóján.
Müller Cecília közölte: az elmúlt 24 órában további 18 embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést. A csoportos megbetegedések száma növekszik, ezek rövid időn belül tömegessé válhatnak, ezért mindent meg kell tenni a járvány lassításáért, hogy "elhúzzuk a járványgörbét" - emelte ki.
Hozzátette: egy légúti, cseppfertőződéssel terjedő járványt nem lehet akadályozni, de a terjedését lehet lassítani, ha mindenki betartja a meghozott óvintézkedéseket: nem megy közösségbe és lehetőség szerint otthon marad.
Magyarországon az elmúlt 24 órában 103-ra emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma, négyen belehaltak a betegségbe. Mindannyiuk más, krónikus betegségben is szenvedett. Jelenleg hat embert ápolnak súlyos állapotban az intenzív osztályon - mondta el a szakember. Jelezte, hogy ápolnak egy 40-es éveiben járó fertőzöttet is.
Kiemelte, a figyelem középpontjában továbbra is az idős emberek vannak, hiszen az ő védelmük kiemelten fontos. Müller Cecília kiemelte, mindenki elkaphatja a betegséget, hiszen már az egész ország területéről vannak megbetegedések, de az idősek, más alapbetegségekben szenvedők immunrendszere kevésbé tudja felvenni a harcot a vírussal.
Erősíteni kell az immunrendszert
Beszélt arról is, hogy minden olyan eszközt be kell vetni, ami az immunrendszert erősíti: lehet otthon tornázni, és egészséges, vitamindús táplálkozás ajánlott.
Kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos elmondta, lehetséges, hogy vannak olyanok, akik már enyhe tünetekkel átestek a koronavírus-fertőzésen, hiszen az esetek 80 százalékában enyhe tünetekkel zajlik a betegség.
Az országos tisztifőorvos szintén kérdés kapcsán elmondta, Magyarországon is folynak modellszámítások arra vonatkozóan, hogy a járvány mikor érhet véget, azonban nem lehet a különböző országok összehasonítani, a járvány terjedése és lefolyása minden országban más és más, így következtetéseket sem lehet azokból levonni. Egyben azt kérte, hogy a különböző üdülőhelyeken se csoportosuljanak az emberek.
Müller Cecília közölte, valamennyi laborvizsgálatot elvégeznek megbetegedésgyanú esetén, ezen túl a járványügyi kutatási tevékenységet követően - a szakma szabályai szerint - megtörténik a kontaktok kutatása, és ott is elvégzik a laborvizsgálatot. Ezzel kapcsolatban elmondta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumán kívül az országban hét helyen végeznek ilyen típusú laborvizsgálatokat.
Azzal kapcsolatban, hogy több kórházban is úgy rendelkeztek, hogy az apa nem lehet jelen a szülésnél, a szakember elmondta, az egészségügyi intézmények hozhatnak erre vonatkozó tiltó intézkedést.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, folyamatosak a beszállítások a védőfelszerelések gyártásához szükséges alapanyagokból, a jövő héttől várják Kínából azokat a szállításokat, amelyek a védekezéshez szükségesek.
(MTI)