Bocskor Andrea a Fidesz-KDNP kárpátaljai európai parlamenti képviselője a bolgár és a román képviselőkkel együtt közös levélben fordult Lilija Hrineics ukrán oktatásügyi miniszterhez. A képviselők kifejezték fenntartásukat az ukrajnai oktatási reformtörekvések ellen, melyek a nemzeti kisebbségek rovására módosítanák a jelenlegi törvényt. A törvénytervezet értelmében a kisebbségi, így a magyar iskolákban is tilos lenne anyanyelven tanítani a tantárgyak zömét. A képviselők a napokban kaptak választ, eszerint az ukránok nem kívánnak elállni a változtatásoktól.
Még mindig tart az ukrajnai oktatási törvény körüli mizéria Ukrajnában. Egy ősszel napvilágot látott tervezet szerint ugyanis az Oktatási Minisztérium illetékesei rákényszerítenék az ukrán nyelvet a kisebbségi nyelven működő intézményekre. Ennek értelmében tilos lenne anyanyelven oktatni a tantárgyak zömét. A magyar kormány a Híradó szerint többször tiltakozott a tervezet ellen, de ezek eredményességéről ennyit...
“A középiskolák vonatkozásában egy teljesen homályos megfogalmazással veszélyezteti az önálló középfokú és felsőfokú oktatást, ami azt gondolom, hogy elfogadhatatlan a kárpátaljai magyarság számára, ezért elfogadhatatlan Magyarország kormánya számára!” - mondta el a 2014-ben Kárpátaljáról lemondó Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke.
Zoom
Újabb elszalasztott lehetőség: egy 2014-es orosz felvetés Ukrajna területi ügyeinek rendezésére - manapság sajnos már nem erre forog a történelem kereke (kép: lengyel közszolgálati tv)
Azért aggályos ennek a törvénynek a vizsgálata vagy felülvizsgálata, hisz a részleges vagy teljes egészében való eltörlése az országban élő, 20%-ot kitevő kisebbség nyelvi jogainak a szabályozását szüntetné meg. Ami rendkívül veszélyes, hiszen láthattuk azt, hogy két évvel ezelőtt ez háborúhoz vezetett az országban – fogalmazott Darcsi Karolina, a Kárpátaljai Magyar Kultúrális Szövetség (KMKSZ) politikai-kommunikációs titkára.
Az ukránok csak a nemzetiségek integrációját segítik - igazán rendes tőlük
Az EP-képviselők tiltakozó levelére a napokban érkezett válasz. Ebben Lilija Hrinevics ukrán oktatási miniszter tájékoztatta a képviselőket, hogy az oktatási nyelv hosszas társadalmi párbeszéd eredménye és a fő célja, hogy „kibővítse a nemzeti kisebbségekhez és az őshonos népekhez tartozó állampolgárok jogait”, mivel az oktatás nyelvére vonatkozó módosítások arra irányultak, hogy „elősegítsék a nemzetiségek integrációját (értsd: beolvasztását - a szerk.) az ukrán társadalomban”.
“Nem lehet elfogadni, hogy a nyelv rovására szeretnének tenni. Úgy gondoljuk, hogy mindenképpen ennek a jogkiterjesztésnek abban az irányban kellene zajlani, hogy az anyanyelvi oktatásra legyen minél teljesebb lehetősége az Ukrajnában élő nemzetiségeknek – tájékoztatott Bocskor Andrea kárpátaljai EP-képviselő.
A képviselők szerint a nemzetiségi iskolák esetében a törvénynek figyelembe kell vennie, hogy a tanulók anyanyelvükön tudják legjobban elsajátítani a tananyagot, és ezt a lehetőséget az oktatás minden szintjén biztosítania kell Ukrajnának. A képviselők úgy vélik, hogy a törvénytervezet sérti Ukrajna nem ukrán nemzetiségű lakosainak alkotmányos és szabadságjogait, valamint visszalépést jelent a jelenleg érvényben lévő jogszabályokhoz képest.
(M1 - Ma reggel nyomán)
Kapcsolódó: