A mai törökök elődei sohasem követtek el népirtást - jelentette ki a török elnök csütörtökön, egy nappal az örmények ellen az Oszmán Birodalomban végrehajtott tömeggyilkosságok kezdetének 100. évfordulójára emlékező örményországi rendezvények előtt.
A török győzelemmel végződő első világháborús gallipoli szárazföldi csata kezdetének 100. évfordulója alkalmából, ugyancsak pénteken rendezendő törökországi ünnepség előestéjén, Isztambulban rendezett "béke-csúcstalálkozón" Recep Tayyip Erdogan kijelentette: "Az örmény állítások az 1915-ös eseményekről minden alapot nélkülöznek".
Történészek szerint az első világháború alatt és után az oszmán törökök mintegy másfél millió örményt mészároltak le. Ezt az eseményt sokan a huszadik század első népirtásának tartják. Törökország tagadja, hogy népirtás történt.
Erdogan egyébként azzal vádolta az európai országokat, hogy közömbösek a menekültekkel szemben, és azt akarják, hogy fulladjanak a tengerbe.
A török elnök a gallipoli ütközetről szólva kijelentette, az abban részt vevő valamennyi katona megérdemli, hogy "tisztelettel és elismeréssel emlékezzünk rájuk".
Recep Tayyip Erdogan mindemellett Isztambulban bár azt mondta, osztozik az örmények fájdalmában, úgy fogalmazott, tisztelettel adózik valamennyi örmény emlékének, akik "az első világháborús körülmények" között vesztették életüket. "Gyermekeiknek és unokáiknak részvétem fejezem ki" - hangsúlyozta Erdogan, aki "szomorú eseményeknek" nevezte a történteket, de nem ismerte el az Oszmán Birodalom felelősségét.
A jelképes "béke-csúcstalálkozón" beszédet mondott Ahmet Davutoglu török miniszterelnök is, aki szintén tisztelettel adózott az akkori ellenség, az antant katonáinak hősiessége előtt is. Kijelentette: "száz évvel ezelőtt háborúztunk, de ma itt azért gyűltünk össze, hogy közösen építsük a békét, és elutasítsuk a gyűlölet retorikáját".
"Az önök és a mi elődeink száz éve hőskölteményt írtak, és ezt soha nem felejtjük el" - folytatta a török miniszterelnök, hozzátéve: "a katonák hősiesen harcoltak, és hősiesen estek el".
Az antant csapatai 1915. április 25-én indítottak hadműveletet, hogy megkíséreljék a Dardanellák (törökül Canakkale) - az Égei-tengert a Márvány-tengerrel összekötő szoros - elfoglalását azzal a céllal, hogy a központi hatalmak oldalán harcoló Törökországot kikapcsolják a háborúból. A modern hadviselés első összehangolt tengeri és szárazföldi hadművelete kilenc hónapig húzódó, véres csatározások után kudarcba fulladt, a harcokban 300 ezer katona veszítette életét. Török részről ez volt a "nagy háború" egyik legfontosabb hadművelete.
A balsikerű hadjáratban az antant oldaláról összesen félmillió brit, francia, ausztrál, új-zélandi, indiai katonai vett részt. Török részről ugyancsak mintegy félmillió katona harcolt. Törökországnak a siker visszaadta nemzeti önbecsülését, és megmentette a széthullástól. Ausztrália és Új-Zéland esetében a gallipoli csata a vereség ellenére jelentősen hozzájárult az önálló nemzeti tudat kialakulásához.
A 100. évforduló alkalmából pénteken emlékünnepséget tartanak, amelyen Recep Tayyip Erdogan török elnök mellett mintegy húsz külföldi vezető vesz részt, köztük Tony Abbott ausztrál és John Key új-zélandi miniszterelnök, illetve Károly brit trónörökös. Ez lesz az eddigi legnagyobb török ünnepség, amelyet valaha rendeztek.
Örményország ugyanezen a napon mintegy másfél millió örménynek az oszmán birodalomban történt lemészárlása kezdetének 100. évfordulójára emlékezik. Jereván szerint Ankara szándékosan tette ugyanerre a napra a gallipoli győzelem évfordulójának ünneplését, hogy elvonja a figyelmet a szomszédos országban zajló emlékünnepségről.
(MTI nyomán)