Rendkívüli mértékben megrongálódott a májusban lezuhant egyiptomi személyszállító repülőgép második feketedoboza, amelyet pénteken hoztak fel a tengerfenékről, és ezért nem várható gyors eredmény a történtek kiderítésére - közölte egy egyiptomi tisztviselő.
A nyilatkozó, aki kérte neve elhallgatását, mert nincs felhatalmazása tájékoztatni a sajtót, azt nem közölte, hogy mennyi ideig tarthat a berendezés javítása, de mint mondta, ha azt Egyiptomban nem lehet rendbe hozni, akkor a feketedobozt elküldik külföldre.
Az EgyptAir légitársaság Párizsból Kairóba tartó MS804-es járata 66 emberrel a fedélzetén május 19-én tűnt el a Földközi-tenger felett a görögországi Kréta szigete és az egyiptomi partok között. A gép roncsai háromezer méteres mélységben vannak.
Zoom
Az egyiptomi védelmi minisztérium által 2016. május 21-én közreadott kép a lezuhant EgyptAir egyiptomi légitársaság egyik Airbus A320-as személyszállító repülőgépének roncsdarabjairól és egy mentőmellényről, amelyeket a Földközi-tengerben találtak Alexandria városától északra (MTI/EPA/Egyiptomi védelmi minisztérium)
A két feketedoboz, a pilótafülkében zajló beszélgetéseket, valamint a fedélzeti műszerek értékeit rögzítő berendezés adatainak kinyerése és “összeillesztése” létfontosságú a gép utolsó perceiben történtek kiderítésére. Egyelőre nem ismeretes mi okozta a Airbus A320-as katasztrófáját, egyetlen egy fegyveres csoport sem jelentkezett, hogy elkövetője lett volna egy, a gép elleni merényletnek.
Hani Galál, egyiptomi légügyi szakértő, aki ugyan nem vesz részt a szerencsétlenség okainak feltárásában, de korábban hasonlóban már igen, azt mondta, hogy rengeteg információhoz juthatnak a berendezésekből, amelyek segítséget nyújthatnak egyes feltevések kizárására, míg erősítve másokat.
Seríf Fathi egyiptomi légi közlekedési miniszter korábban azt mondta, hogy terrorizmus lehet a történtek valószínű oka, inkább az, mint a berendezések meghibásodása vagy más katasztrofális esemény. Az egyiptomi vizsgálóbizottság egy pénteki közleményében azt írta, hogy a berendezések vizsgálata hetekig is eltarthat.
Sákír Kelada, az EgyptAir tisztviselője hangoztatta, ugyan komoly eredményt jelent a feketedobozok megtalálása, de most időre és türelemre van szükség elemezésükhöz.
Hani Galál arra figyelmeztetett, addig sem szabad találgatásokba bocsátkozni, a közvélemény se várja azt a vizsgáló biztosoktól, hogy “már holnap megtalálják” a választ. Több esetben akár két évig is eltartott, amíg fény derült a történtekre – hangsúlyozta a szakértő.
(MTI)