Mintegy harminc fegyveres férfi megölt egy rendőr ezredest, megsebesített egy másik ezredest és egy alezredest, valamint túszokat ejtett vasárnap hajnalban egy rendőrségi objektumban - közölte az örmény nemzetbiztonsági szolgálat.
A támadók több más alacsony rendfokozatú rendőrt is megsebesítettek az épület elfoglalásakor. Azt követelik, hogy vonuljon utcára az örmény lakosság, és érje el egy júniusban bebörtönzött ellenzéki politikus, Zsirajr Szefilján és “minden politikai fogoly” szabadon bocsátását.
Zoom
Rendőrök és az örmény biztonsági erők tagjai érkeznek a jereváni rendőrkapitányságra, ahol mintegy harminc fegyveres férfi megölt egy rendőr ezredest, megsebesített egy másik ezredest és egy alezredest, valamint túszokat ejtett 2016. július 17-én hajnalban (MTI/AP Fotó)
A nemzetbiztonsági szolgálat közleményében leszögezte, hogy hamisak azok a híresztelések a közösségi médiában, miszerint a törökországihoz hasonló puccskísérlet történt volna Jerevánban. Cáfolta azt a híresztelést is a szolgálat, hogy más épületet elfoglaltak volna a fegyveresek. A hatóságok tárgyalnak a túszejtőkkel, hogy békésen megoldják a konfliktust.
A támadók a tárgyalások közben szabadon engedtek két túszt, és még hét-nyolc lehet a fogságukban – értesültek helyi médiumok. A szóban forgó jereváni rendőrségi épületet páncélozott járművek vették körül vasárnap hírügynökségi tudósítók szerint.
A túszejtők készítettek egy videofelvételt a követeléseikről, és ez felkerült a lifenews.com című orosz hírportálra. A felvételen a golyóálló mellényt viselő, Kalasnyikov géppisztollyal felfegyverkezett férfiak részben a lakossághoz szólnak, részben követelik, hogy a hatóságok szállítsák oda az épületbe Zsirajr Szefiljánt és “minden politikai foglyot”.
Az egyik túszejtő, bizonyos Varuzsan Avetiszján ezenkívül azt követelte a Facebookon, hogy Szerzs Szargszján örmény elnök távozzon a hatalomból. Avetiszján szerint túszaik között van Vardan Egiazarján, az országos rendőrfőkapitány helyettese és Valerij Oszipján, a jereváni rendőrség parancsnokának helyettese. Tudósítók szerint egyelőre nincs jele annak, hogy a lakosság a felhívás hatására gyülekezne bárhol.
Ellenzéki hívek lehetnek
Politikai elemzők azt mondták, a fegyveresek nyilvánvalóan az egyik kis támogatottságú ellenzéki csoport hívei. A csoport alapítóját, Zsirajr Szefiljánt és hat politikustársát júniusban tartóztatták le azzal a gyanúval, hogy törvényellenesen birtokolt fegyvereket, és hogy felkelést szított a lakosság körében, el akart foglalni kormányzati épületeket és egy televízió-átjátszóállomást.
Az egykori katonatiszt Szefiljánt már egyszer, 2006-ban bebörtönözték 18 hónapra a hatalom erőszakos megdöntésére való felhívása miatt.
Szefilján elégedetlen azzal, ahogy a kormány Karabah ügyében cselekszik. A túlnyomórészt örmények lakta Karabah a 90-es évek elején véres háború nyomán szakadt el a törökökkel rokon Azerbajdzsántól, azóta a terület a helyi örmény erők és az örmény hadsereg ellenőrzése alatt áll, de időről időre kiújulnak a harcok az azerbajdzsáni hadsereggel.
(MTI)