Matteo Renzi volt olasz miniszterelnök és az általa vezetett balközép Demokrata Párt (PD) sorsa dől el vasárnap a párt országos gyűlésén, amelyen a következő főtitkár megválasztásának időpontjáról határoznak. Akár pártszakadáshoz is vezethet a Matteo Renzi és a párt vele szemben álló baloldali szárnya közötti vita.
A PD baloldali szárnyának tagjai, akik Matteo Renzi lemondását sürgetik, szombaton egy római színházban tartott találkozójukon fogalmazták meg követeléseiket. Új pártprogram meghirdetését és őszi pártkongresszust akarnak, valamint a Paolo Gentiloni miniszterelnök vezette PD-kormány munkájának folytatását 2018-ig, ellenkező esetben elkerülhetetlennek tartják a pártszakadást. Hangsúlyozták, hogy a PD nem Matteo Renzi személyes pártja.
A Renzi-ellenes csoportot a PD baloldali politikusai, Pier Luigi Bersani volt főtitkár és Massimo D’Alema volt kormányfő vezeti, akik a decemberi népszavazáson megbukott Matteo Renzi távozását követelik a PD főtitkári székéből, ami tulajdonképpen Renzi politikai eltávolításával egyenlő. Elemzők szerint pártszakadás esetén ez a baloldali csoportosulás választásokon a szavazatok 6,5 százalékát éri.
Eredetileg a PD új főtitkárát megválasztó pártkongresszust novemberre tűzték ki, de Matteo Renzi egy héttel ezelőtt bejelentette, hogy idő előtt lemond főtitkári tisztségéről, és egyben ismét indul a párt vezető posztjáért. Matteo Renzi nem titkolt szándéka a tisztújító kongresszus mielőbbi összehívása, ami reményei szerint megerősíti őt a párt élén, hogy így előrehozott választásokon a PD miniszterelnök-jelöltjeként is indulhasson.
A Corriere della Sera című napilap szerint Matteo Renzi már tavasszal-nyáron meg akarja tartani a PD-kongresszust, hogy akár már szeptember végén előrehozott parlamenti választások legyenek Olaszországban.
Matteo Renzi személyes politikai tervei azonban a PD belső ellenzékébe ütköznek. Vasárnap dől el, hogy a PD harcaira sikerül-e megoldást találni vagy valóban elkerülhetetlen a pártszakadás. Pártszakadással a balközép parlamenti többség és így a Gentiloni-kormány sorsa is függőbe kerül. A balközép La Repubblica című újság szerint a pártszakadás már be is következett, a vasárnapi gyűlés csak ezt fogja megerősíteni, így azonban a PD gyengül meg. A PD-tagjai vasárnap reggel óta a pártszakadás ellen tüntetnek a gyűlés helyszínén.
Matteo Renzi 2013 decembere óta vezeti a PD-t. A párt Pierluigi Bersani főtitkárral a 2013-as parlamenti választásokon több mint 25 százalékot szerzett, a 2014-es európai parlamenti választásokon pedig – akkor már Renzivel főtitkárként – több mint negyven százalékot.
Frissítés: Renzi lemondott, hogy újraválaszthassák
Matteo Renzi hivatalosan is benyújtotta lemondását a kormányzó Demokrata Párt (PD) főtitkári tisztségéről vasárnap a tömörülés Rómában tartott országos gyűlésén. Hangsúlyozta, hogy ez nem visszavonulását jelenti, ellenkezőleg, újraindul a párt vezetői posztjáért.
Matteo Renzi kijelentette, azt senki sem kérheti tőle, hogy ne induljon újra a főtitkári posztért. Hozzátette: nem egyetlen ember eltávolítása oldja meg a PD problémáit.
„Jogotok van legyőzni, de nincsen jogotok megsemmisíteni” – mondta pártbeli ellenfeleinek. Szavait a PD baloldali szárnyához intézte, amely régóta nyíltan ellenzi Matteo Renzi politikáját.
A Renzi-ellenes csoportot a PD baloldali politikusai, Pier Luigi Bersani volt főtitkár és Massimo D'Alema volt kormányfő vezeti, akik azt követelik, hogy a decemberi népszavazáson megbukott Matteo Renzi ne csak a PD főtitkári székéből távozzon, hanem a párt életéből is, különben ők lépnek ki a pártból.
Matteo Renzi lemondása miatt a pártnak tisztújító kongresszust kell tartania, mégpedig – a PD szabályzata szerint – a következő négy hónapon belül.
Renzi már akár ősszel előrehozott választásokat tartana. Lemondásával nyomást gyakorolt pártbeli ellenzékére is: vagy maradnak, és elfogadják politikai vezetését, vagy magukra vállalják a szakadás felelősségét.
A PD baloldali szárnya nem titkolta, hogy Renzi reformjai ellen szavazott a decemberi népszavazáson, amely a miniszterelnök lemondásához vezetett. A PD belső feszültségei a felmérések szerint tovább gyengítették a pártot, amely jelenleg a második legnagyobb Olaszországban az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) mögé szorulva.
(MTI nyomán)