Vasárnap korrupcióellenes megmozdulásokat tartottak Moszkvában és számos más orosz nagyvárosban. A tüntetéseket a Kreml már megkezdésük előtt törvényelleneseknek és provokatívaknak minősítette, a hatóságok pedig több mint ötszáz tüntetőt, köztük a demonstrációt szervező egyik ellenzéki politikust, Alekszej Navalnijt is őrizetbe vették.
Az Európai Unió által hétfőn kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy az orosz rendőrség fellépése ellehetetlenítette az alapvető szabadságjogok gyakorlását, valamint a békés gyülekezést, és ez sérti az orosz alkotmányt.
“Felszólítjuk az orosz hatóságokat, hogy teljes mértékben tegyenek eleget nemzetközi jogi kötelezettségeiknek, ezen jogok fenntartása és az őrizetbe vett békés demonstrálók haladéktalan szabadon bocsátása érdekében” – írták a kommünikében.
Washington is a szabadon bocsátás mellett foglalt állást
Vasárnap este az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Mark Toner közleményt adott ki, amely a demokratikus értékek elleni fellépésnek minősíti a letartóztatásokat.
“Felszólítjuk Oroszország kormányát, hogy azonnal bocsássa szabadon az összes letartóztatott békés tüntetőt” – olvasható Toner közleményében, hozzátéve, hogy Washingtont “zavarba ejti” az ismert ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij őrizetbe vétele.
A tiltakozók egyebek mellett Dmitrij Medvegyev kormányfő távozását követelték, akit a Navalnij vezette alapítvány 70 milliárd rubel (mintegy 350 milliárd forint) értékű korrupcióval vádolt meg egy videóban.
Sajtóértékelések szerint a vasárnapi volt az elégedetlenség legjelentősebb szervezett megnyilvánulása Oroszországban a vélt parlamenti választási csalások ellen 2011-2012-ben megtartott tüntetések óta. Mindez egy évvel az elnökválasztás előtt történik, amelyen reményei szerint Navalnij is elindulhat majd a hivatalban lévő Vlagyimir Putyinnal szemben.
Több mint érdekes, hogy a 2006-os budapesti szemkilövetések idején kevésbé volt kényes mind az EU, mind az Egyesült Államok az ún. demokratikus értékekre.
Frissítés: Moszkvát hidegen hagyja a követelés
Elutasította a Kreml hétfőn az amerikai külügyminisztériumnak és az Európai Uniónak azt a kérését, hogy bocsássák szabadon a Moszkva által törvénytelennek tartott oroszországi korrupcióellenes tüntetéseken őrizetbe vett személyeket.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő ismételten provokatívnak és törvénytelennek nevezte a vasárnapi megmozdulások egy részét, ugyanakkor azt ígérte, hogy az orosz vezetés reagálni fog a hatóságok által engedélyezett tüntetéseken megfogalmazott követelésekre.
Elzárást és bírságot kapott a főszervező
A rendőri intézkedéssel való szembeszegülés miatt hétfőn tizenöt napi szabadságvesztésre ítélte egy moszkvai bíróság Alekszej Navalnij ellenzéki politikust, a vasárnapi oroszországi korrupcióellenes megmozdulások kezdeményezőjét.
Navalnijra emellett 20 ezer rubel (mintegy 100 ezer forint) bírságot is kiszabtak, törvénytelen tömegtüntetések szervezése címén. Navalnij ellen több más ügyben is vádat emeltek.
Az oroszországi politikai tiltakozások során őrizetbe vettek nyilvántartására szakosodott, független OVD-info elnevezésű csoport szerint a moszkvai Tverszkaja utcán vasárnap 1030 embert állítottak elő. Az OVD-info úgy tudja, hogy a posztszovjet időszakban ez volt a legtöbb embert érintő letartóztatás.
(Kuruc.info - MTI nyomán)