Az Európai Unió halad előre a fontos ügyek megoldásában, és ismét derűlátóbban tekint a jövőbe, egysége pedig jóval erősebb annál, amit a gyakran heves viták jeleznek - mondta Angela Merkel kancellár a német szövetségi parlamentben (Bundestag) az előző heti uniós csúcs eredményeit értékelve.
Az állam-, illetve kormányfők és az uniós intézmények vezetőinek találkozója megmutatta, hogy az EU-t “tetterő és bizakodás” jellemzi, a csúcs sikere pedig az intenzív német-francia előkészítő munka mellett “az összetartás és az együttműködés új szellemének” is köszönhető, amely valamennyi résztvevőnél érezhető volt, és a brit uniós tagság megszüntetéséről (Brexit) tartott népszavazás óta jelent meg.
Az EU gazdasági helyzete nagyban javult, az idén mind a 28 tagország gazdasága növekedik, a munkanélküliség nyolcéves mélypontra süllyedt, 2013 óta tízmillió új munkahely jött létre, és a foglalkoztatottság minden korábbinál magasabbra emelkedett – mondta a német kancellár.
Hangsúlyozta, hogy a globalizáció körüli aggodalmakra nem megoldás a protekcionizmus. A bezárkózás és a kereskedelem korlátozása szerinte mindenkinek árt. A gazdasági integráció és a határokon átívelő kereskedelem viszont világszerte a gazdaság és a jólét növekedéséhez vezet, munkahelyeket teremt és csökkenti a szegénységet.
A G20-csúcson a klímaváltozás is fontos téma lesz, és a tárgyalások “nem lesznek egyszerűek”. A nézeteltérések nyilvánvalók, miután az Egyesült Államok bejelentette, hogy kilép a párizsi klímaegyezményből. Azonban “nem várhatunk arra, hogy a tudomány az utolsó kételkedőket is meggyőzze” – jelentette ki a német kancellár.
A párizsi egyezmény “visszavonhatatlan, és nem lehet újratárgyalni” – húzta alá.
(MTI)