Szombattól hatályba lépő tűzszünetet jelentett be a szíriai hadsereg a Damaszkusztól keletre fekvő és az ellenzékiek fellegvárának számító Kelet-Gúta térségében - közölte a Szana állami hírügynökség a szíriai vezérkarra hivatkozva.
A Damaszkusz keleti és északkeleti külvárosait magába foglaló Kelet-Gúta térsége hatodik évébe lépett polgárháborúban már régóta ellenzéki fegyveres csoportok ellenőrzése alatt áll. Az állami televízió közlése szerint a harci tevékenységek felfüggesztése helyi idő szerint déltől lépett életbe Kelet-Gúta több kerületében. A damaszkuszi rezsim ugyanakkor közölte: a tűzszünet megsértésére megfelelő választ adnak.
A térség legbefolyásosabb fegyveres csoportja, az iszlamista Dzsejs al-Iszlam is bejelentette szándékát a fegyvernyugvás megtartására. A szélsőségesek tartják ellenőrzésük alatt Dúma települését a szíriai fővárostól 12 kilométerre északkeletre, a stratégiai jelentőségű Damaszkusz-Homsz autópálya mellett.
A térségben tevékenykedő Failak ar-Rahmán nevű felkelőcsoport azzal üdvözölte a fegyvernyugvást, hogy szerinte ez lehet az első lépés a szíriai válság megoldásában. Vaiel Olván, a lázadók szóvivője a Twitteren elmondta: ehhez a kormányerőknek is tiszteletben kell majd tartaniuk a tűzszünetet.
Az orosz védelmi tárca a nap folyamán közölte: aláírták a kelet-gútai deeszkalációs övezet működési rendjéről szóló megállapodást az orosz hadsereg és a szíriai ellenzék képviselőinek a Kairóban egyiptomi közvetítés mellett zajló tárgyalásai eredményeképpen. A minisztérium szerint az egyezség tartalmazza a civilek védelmét szolgáló biztonsági övezet határainak kijelölését, a tűzszünetet felügyelő erők felhatalmazását és telepítésük helyét, a polgári lakosságnak szánt humanitárius segély eljuttatásának útvonalait, valamint biztosítja a civilek szabad mozgását is.
Négy biztonsági övezet létrehozásáról írtak alá memorandumot május elején Asztanában a szíriai fegyvernyugvás betartása felett őrködő államok. Ezeket az övezeteket Idlíb tartományban, a Homsz városától északra eső térségben, Kelet-Gútában, és az ország déli felében alakítanák ki, de a megállapodások részleteit, az övezetek határait és az ellenőrzési mechanizmust még nem tudták meghatározni minden esetben. Július elején ugyanakkor tűzszünet lépett életbe a déli Deraa, a délnyugati Kuneitra, valamint a délkeleti Szuveida tartományokban.
(MTI)