Az iraki kurdok továbbra is kitartanak a szeptember 25-re kitűzött függetlenségi népszavazás mellett - közölte a Reutersnek nyilatkozva Maszúd Barzani iraki kurd elnök egyik névtelenül nyilatkozó tanácsadója szombaton, dacára Washington nyomásának, hogy halasszák el a referendumot.
“Változatlanul szeptember 25. a kitűzött dátum” – hangoztatta az illetékes a Bagdad által is ellenzett, egyébként nem kötelező erejű népszavazásról.
Ugyanakkor Barzani hivatalának ugyancsak szombaton közzétett nyilatkozata szerint a kurd elnök arra az esetre, ha mégis elhalasztanák a referendumot, garanciát és alternatívákat követelt az iraki kurdok jövőjét illetően az Egyesült Államok kormányától.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter pénteken az iraki kurdok vezetőjével folytatott telefonbeszélgetésében a függetlenségi népszavazás elhalasztását kérte. A tárcavezető szerint az autonóm észak-iraki Kurdisztán régió és a bagdadi vezetés közötti problémákat tárgyalásos úton kell rendezni.
Néhány kurd tisztségviselő viszont elismerte: a referendum kitűzése eszköz, hogy nyomást gyakorolhassanak Bagdadra, a többi között olyan kérdésekben, mint a térségben bányászott kőolaj értékesítéséből származó bevételek, valamint az Iszlám Állam terrorszervezet ellen harcoló kurd (pesmerga) fegyveresek finanszírozásának szabályozása.
A kőolaj Kurdisztán fő bevételi forrásának számít, de a nyersanyag árának zuhanása miatt nehéz gazdasági helyzetbe került a térség, amely ráadásul több mint egymillió embernek nyújt menedéket, akik a dzsihadisták elől menekültek oda.
Különösen Törökország, Irán és Szíria ellenzi az iraki kurdok függetlenségét, amelyek attól tartanak, hogy ez erősítheti a területükön élő kurd kisebbség szeparatista törekvéseit.
(MTI)