Vízumkorlátozásokat vezetett be az Egyesült Államok négy ország, Kambodzsa, Eritrea, Guinea és Sierra Leone ellen – jelentette be szerdán a belbiztonsági minisztérium.
Az amerikai kormányzat a kitoloncolásoknál tanúsított „együttműködés hiánya” miatt szankcionálja ezeket az országokat, ugyanis nem hajlandók visszafogadni azokat az állampolgáraikat, akiket kiutasítottak az Egyesült Államokból.
A legszigorúbb szankciókat a Trump-kormány Eritrea ellen hozta: a kelet-afrikai ország polgárai nem kaphatnak úgynevezett B vízumot, amely üzleti és turisztikai célú beutazásra jogosít. Kambodzsából a magas szintű kormányzati tisztségviselőktől és közvetlen családtagjaiktól tagadják meg a B típusú vízumot. Guineában a B vízumokkal együtt felfüggesztik a diákvízumok és a kulturális csereutakhoz szükséges vízumok kiadását is egyes kormányzati tisztségviselők és családtagjaik számára, a nyugat-afrikai Sierra Leone-ban pedig a külügyi minisztérium és a bevándorlási hivatal tisztségviselői nem kaphatnak üzleti útra szóló és turistavízumot.
Donald Trump elnök még januárban írt alá erről rendeletet, amelyet elküldött Rex Tillerson külügyminiszternek azzal a felkéréssel, hogy kezdjen tárgyalásokat azokkal a „makacskodó” államokkal, amelyek nem akarják visszafogadni az Egyesült Államokból kiutasított állampolgáraikat. Az elnöki rendelet értelmében amennyiben ezek az országok nem teljesítik az amerikai elvárásokat, a külügyi tárcának és a belbiztonsági minisztériumnak szankciókat kell bevezetniük ellenük.
Elaine Duke, a belbiztonsági minisztérium ügyvezető irányítója szerdán leiratot küldött a külügyi tárcának, és bejelentette a négy ország ellen hozott büntető intézkedéseket.
A vízumkorlátozások mindaddig érvényben maradnak, amíg ezek az országok nem hajlandók az együttműködésre.
(MTI)