A holland parlament alsóháza csütörtökön elsöprő többséggel népirtásnak minősítette az örmény kisebbség ellen az Oszmán Birodalomban elkövetett első világháborús tömegmészárlást.
Az indítványt szinte minden párt támogatta, 142 képviselő szavazott mellette, 3 ellene.
Noha Sigrid Kaag külügyminiszter szerint a kormány a parlamenti döntés ellenére továbbra sem fogja elismerni az örmény népirtást, a lépés feszültebbé teheti a holland–török viszonyt, amely már egyébként sem problémamentes.
A holland diplomácia vezetője a parlament ülésén ígéretet tett rá, hogy hivatalos delegációt küldenek az április 24-ei megemlékezésre Jerevánba, de leszögezte, ez nem jelenti a népirtás elismerését. Mint mondta, fontos „önmérsékletet tanúsítani”, ugyanis rendkívül érzékeny kérdésről van szó.
Elmondta, a kabinet csak az ENSZ Biztonsági Tanácsa vagy egy nemzetközi bírói fórum által hivatalosan népirtásnak minősített eseményeket ismeri el genocídiumnak. Rámutatott: ebben az esetben nem ez a helyzet.
Zoom
Az áldozatok portréival emlékeztek meg az első világháború idején a mai Törökország területén végrehajtott örmény népirtásról Isztambulban 2017. április 24-én, a vérengzés kezdetének 102. évfordulóján (MTI/EPA/Sedat Suna)
Történészek szerint az első világháború alatt, 1915 áprilisától mintegy másfél millió örményt gyilkoltak le az Oszmán Birodalom területén. Ankara túlzónak tartja ezeket a számokat, és tagadja, hogy a gyilkosságokat módszeresen hajtották volna végre.
Sajtóhírek szerint tucatnyi uniós tagország törvényhozása fogadott már el hasonló határozatot. Amikor a német szövetségi parlament 2016-ban népirtásnak nevezte a történteket, Ankara válaszul hazarendelte a berlini török nagykövetet.
Ez Hollandia esetében azonban nem lehetséges, mivel a két ország jelenleg nem tart fenn nagyköveti szintű kapcsolatot egymással.
A török külügyminisztérium bekérette a holland ügyvivőt
A török külügyminisztérium bekérette a holland ügyvivőt. A tárca pénteki közleménye alapján a török vezetés tiltakozását fejezte amiatt, hogy a holland parlament népirtásnak ismerte el csütörtökön az örmények ellen az Oszmán Birodalom végnapjaiban elkövetett bűnöket.
Ömer Celik török EU-ügyi miniszter pénteken újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a holland parlament döntése nem segíti elő sem a török-holland párbeszédet, sem a török-örmény kapcsolatok normalizálását. Egyúttal leszögezte: a határozat Törökország szempontjából érvénytelen.
(MTI nyomán)