Akár három évig tartó börtönbüntetéssel és 50 ezer hongkongi dolláros (csaknem egymillió-nyolcszázezer forint) pénzbírsággal sújtaná Hongkong a kínai himnusz iránti tiszteletlenséget.
A törvény értelmében bárkit meg lehetne büntetni, akit bíróság a himnusszal szembeni nyilvános és szándékos tiszteletlenség vádjában bűnösnek talál, és azt is, aki kereskedelmi célra használja fel a nemzeti jelképet.
Ha a különleges közigazgatási terület törvényhozása elfogadja az erről szóló, szerdán beterjesztett törvényjavaslatot, a hongongi futballszurkolók többet nem pfujolhatnak a mérkőzések előtt felhangzó kínai himnuszra, ami a 2014-es hongkongi demokráciatüntetések óta gyakran előfordult sporteseményeken.
A törvény továbbá arra kötelezné a diákokat – beleértve a külföldieket is –, hogy tanulják meg a himnuszt.
A törvényjavaslat ellenzői azzal érvelnek, hogy szinte lehetetlen lenne ellenőrizni az előírás betartását, és szerintük a nemzeti érzelmek nem a jogszabályokon múlnak. A támogatók szerint viszont a javaslat a nemzeti méltóság felett őrködik majd.
Hongkongot az Egyesült Királyság több mint 150 évig tartó uralom után, 1997-ben adta vissza Kínának, azonban sokan az új generáció tagjai közül ma is elsősorban hongkonginak, nem pedig kínainak érzik magukat.
A szárazföldi Kínában egy hasonló törvényt már 2017-ben elfogadtak, és hasonló jogszabály van Szingapúrban, Malajziában és Thaiföldön is. Hasonló javaslaton gondolkodnak a szintén különleges közigazgatási területnek minősülő Makaón is; a volt portugál gyarmat 1999-ben került vissza Kína fennhatósága alá.
(MTI)