Az észak-etiópiai tigréi lázadók elfoglalták az UNESCO világörökségi listáján szereplő, sziklába vájt, 13. századi templomairól híres Lalibela városát, helyi lakosok menekülnek el otthonaikból - közölte csütörtökön két szemtanú a Reuters brit hírügynökséggel.
Az etiópiai ortodox (kopt) keresztények milliói által szent helyként tisztelt Lalibela az észak-etiópiai Amhara régió North Wollo nevű vidékén található. Az elmúlt hetekben a tigréi harcok átterjedtek a szomszédos Amhara és Afar régiókra, s ennek következtében körülbelül 250 ezren kényszerültek elmenekülni.
Egy helyi lakos a Reutersnek telefonon nyilatkozva elmondta, hogy tigrinya nyelven beszélő fegyvereseket látott átvonulni a városon csütörtökön. Hangsúlyozta, hogy a fegyveresek nem a Lalibelában élők amhara nyelvén beszéltek, és más egyenruhákat viseltek, mint a szövetségi erők. A forrás szerint a központi etiópiai kormánnyal szövetséges amharai regionális erők szerda este helyi tisztségviselőkkel együtt elmenekültek a városból.
"Kértük őket, hogy maradjanak, vagy legalább adják oda a Kalasnyikov-karabélyaikat, de ezt visszautasították, és elmenekültek, magukkal vittek öt mentőautót, néhány teherautót és járművet" - mondta. A lakos elmondása szerint agyonlőtték az egyik barátját, aki azért könyörgött a helyi erőknek, hogy maradjanak, és védjék meg a civileket.
Egy másik helyi lakos elmondta, hogy ő még csütörtök reggel, a tigréi erők érkezésével egy időben elhagyta a várost, ahonnan - elmondása szerint - körülbelül kétszázan távoztak.
Lalibela jelentős turistacélpont az Afrika második legnépesebb országának számító Etiópiában.
Az etiópiai belpolitikai életet korábban három évtizeden át irányító, majd a hatalomból kiszorult, etnikai alapon szerveződött Tigréi Népi Felszabadítási Front (TPLF) fegyveresei novemberben megtámadtak egy tigréi katonai bázist, az etióp kormányerők pedig ellentámadást indítottak. A harcokban és légicsapásokban ezrek veszthették életüket, kétmillióan menekültek el otthonaikból, és súlyos humanitárius válság alakult ki, mert a régióba nem engedték be a segélyszervezeteket. Az ENSZ szerint milliók szorulnak sürgős élelmiszersegélyre Tigrében. Szemtanúk és túlélők rémtörténetbe illő brutális kegyetlenkedésekről számoltak be, különösen az etiópiai szövetségi erőket támogató eritreai katonák részéről.
Addisz-Abeba júniusban tűzszünetet jelentett be, amelyet azonban a lázadók elutasítottak.
(MTI)