Bár évente jelentős mennyiségű digitális fotó készül Magyarországon, a fényképezőgépek piaca mégis leszálló ágban van már évek óta. Nem országspecifikus a jelenség, sokkal inkább egy világméretű trend része: manapság már szinte mindenki a telefonjával fotóz. Fényképezőgép-készülékeknek pedig maradt mindössze 3 százaléknyi piacrész, igaz, a magas árkategóriában.
A különböző életesemények fényképen való megörökítése jellegzetes fogyasztói szokás, viszont az eszközhasználat ezen a téren az elmúlt években jelentősen átalakult.
Egy a fotószektorban érdekelt vállalat nemrégiben publikált kutatási eredményei szerint Magyarországon évente több mint 4 milliárd digitális fotó készül. Ezzel egyidejűleg azonban az újonnan eladott digitális fényképezőgépek piaca évek óta leszálló ágban van. A jelenség egy világszintű trend következménye: a lakosság egyre növekvő része manapság már mobiltelefonjával fényképez, így a telefonok kezdik kiszorítani a klasszikus fényképezőgépeket a digitális fényképkészítés piacáról.
Az elmúlt évekre visszatekintve kijelenthető, hogy az újonnan értékesített kompakt fényképezőgépek piaca lényegében eltűnt, helyüket egyre inkább az okostelefonok vették át. Gyártói oldalról is megfigyelhető az átalakulás: egyre kevesebb fényképezőgép-gyártó van jelen az olcsó, belépő szintű kompakt fényképezőgép osztályban.
Zoom
(Fotó: MTI/EPA/Alberto Estevez)
Pár évvel ezelőtt még csak belépő szinten történt meg ez a váltás, viszont az elmúlt egy-két évben képrögzítés-technológiailag már annyit fejlődtek az okostelefonok, hogy a középső tudástartományban (bridge kompaktok) is beleharaptak a digitális fényképezési piacba. Így lett a fényképezőgép-piac a mobiltelefon-forradalom áldozata.
Nehéz a váltás a cserélhető lencsés és a tükörreflexes kategóriák között
Sokáig úgy tűnt, hogy a cserélhető lencsés kompaktok (MILC) leválthatják a digitális tükörreflexes (DLSR) fényképezőgépeket, ám az idő bizonyította, hogy jól megférnek egymás mellett.
Ugyanis nem könnyű a váltás egyik kategóriáról a másikra, mert jelentős beruházást igényel, másrészt a MILC fényképezőgép-kategóriának is vannak korlátai. Mivel a MILC- és DSLR-kategóriás gépeknek az eladási átlagára jelentősen magasabb (95.000 Ft) mint a fix kompaktoké (51.000 Ft), darabszámban e két kategória nem összemérhető a 2016-ban még mindig több eladást produkáló klasszikus kompakttal.
Zoom
Igénytelen képekhez jó a mobil is
Az alábbi ábrán látható, hogy a MILC a többi szegmenssel való összevetésben mindössze 1 százalék alatti piacrészt szerez. 2017 első negyedévében a trend folytatódni látszik: az okostelefonok már az értékesítési összforgalom 97 százalékát adják, a fényképezőgépeknek mindössze 3 százaléknyi tér maradt
Valamennyi megapixel-tartományt uralják az okostelefonok
A fényképezés végeredményét nagyban befolyásolja a használt készülékek tudása. Érdekességképp érdemes megvizsgálni, hogy az egyes készülékek képérzékelő szenzorának felbontóképessége szempontjából hogyan tagozódik a készülékpiac.
Az okostelefonok 2016-ban valamennyi megapixel-tartományt egyértelműen uralják. A cserélhető lencsés készülékek használata 12 megapixelen és afölött jellemző. Mindazonáltal a belépő szintű kompaktok a 12-14 megapixeles szenzortartományban fel tudják venni a versenyt az okostelefonokkal, ezen a téren tehát még az okostelefonoknak kell fejlődniük.
„Mi a GfK-nál úgy gondoljuk, hogy a fotópiac a jövőben tovább fog csökkenni, bár a visszaesés üteme éves szinten 25-30 százalékra fog mérséklődni” – állítja Sztupár Andrea.
„Ugyanakkor az okostelefonok piaca – köszönhetően a középső és felső ártartományban kínált telefonoknak – még mindig az enyhe növekedési fázisban van, ami szintén azt vetíti előre, hogy a fényképezők súlya a digitális képek piacán tovább fog csökkenni” – véli a szakember.
(Híradó nyomán)