Egyedülálló turisztikai látványosság várja mától az érdeklődőket Mohácson, ahol egy középkori taposómalom mását építették meg erdélyi mesterek. Ez az egyetlen ilyen működőképes szerkezet a világon. A taposómalmot szombaton adták át.
„Taposómalmot nincs közöttünk ember, aki látott valaha” – mondta a Kossuth Rádióban M. Bugarszki Norbert, a turisztikai látványosság ötletgazdája. "100–150 éve nyomuk sincs a földön, csupán régi metszetek, kőfaragványok vannak, amelyek ilyen berendezést ábrázolnak." A négy éve tartó kutatások eddig azt támasztották alá, hogy egyetlen darab sem maradt fenn belőlük - tette hozzá.
Zoom
Tehát jelenleg ez az egyetlen működőképes taposómalom a világon, ami vélhetően sok turistát vonz majd ide – mondta a szerkezet megálmodója. Beszámolt arról, hogy a taposómalom gyergyószentmiklósi mesterek közreműködésével, Erdélyből származó malomkövek, gerendák, faanyagok felhasználásával készült el. A beruházás több mint 10 millió forintos költségének nagy részét pályázati forrásból fedezték.
A Szent Miklós Vízimalommal szemben felépített korhű szerkezet emberi erővel hozható működésbe: az ember a közepére áll és menetel benne, amihez a 2,5 méteres erőkar és a 80 kilogrammos erő adja a nyomatékot. A hajtással elindul a taposókerék, a malomkő forogni kezd, a kövek pedig lisztté őrlik a garaton át közéjük kerülő búzát. A középkorban sok helyen őröltek emberi erővel, többek között Magyarországon is.
(Kossuth Rádió)