Nemes Jeles László Saul fia című holopropagandáját és Alexander Nanau román-magyar-német koprodukcióban készült Totó és nővérei című filmjét ugyan jelölték a 2015-ös Lux-díj tíz elődöntős filmje közé - mint az olvasható az Európai Parlament vasárnapi közleményében, de magyar vonatkozású film nem szerepel a listán. A Saul fia nem szorul magyarázatra, a Totó és nővérei pedig egy Németországot boldogító román rendező bukaresti gettóról forgatott filmje, tehát szintén nincs semmi közünk hozzá.
A Lux-díjjal az EP minden évben az általa legjobbnak ítélt európai filmet tünteti ki, amely fontos társadalmi problémákra hívja fel a figyelmet és az európai értékekkel foglalkozik. A díj célja, hogy népszerűsítse az európai filmeket és nagyobb közönség számára is elérhetővé tegye azokat, illetve a mozik segítségével ösztönözze a kulturális párbeszédet a nemzetek között.
A 10 filmből álló jelöltlistát a közlemény szerint a Karlovy Vary-i filmfesztiválon jelentették be. A tízes listát július végén háromra szűkíti az Európai Parlament, a győztesről később döntenek.
A 2015-ös Lux-díj jelöltjei között van továbbá brit, spanyol, francia, valamint izlandi-dán, olasz-amerikai-német-francia-katari, bolgár-görög, horvát-szlovén-szerb koprodukcióban készült film is.
A Lux-díj az idén különös hangsúlyt fektet a fiatal rendezők munkájának kiemelésére. Öt első nagyjátékfilmes fiatal rendező - Jonas Carpignano, Deniz Gamze Ergüven, Nemes Jeles László, Kristina Grozeva és Petar Valchanov - filmje került a tíz közé. Szintén fiatal rendező munkája a Toto és nővérei (Alexander Nanau) és a Kosok (Grímur Hákonarson).
A 2014-es Lux-díj filmjeinek közönségdíjasát is bejelentették vasárnap este. A legtöbb közönségszavazatot a tavalyi jelöltek közül Rok Bicek Osztályellenség című filmje kapta.
(Kuruc.info - MTI nyomán)