Mégsem húz ujjat Moszkvával az EU 2008-08-29. 16:00
Az Európai Unió nem tervez szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben a jövő hétfőn tartandó, a grúz konfliktussal foglalkozó EU-csúcson - jelentette az AFP a francia köztársasági elnöki iroda egyik munkatársára hivatkozva. Az unió tagállamai nem egységesek a kérdésben: a lengyelek és a baltiak büntetnék Moszkvát, a németek és a franciák óvatosabbak.
A jelen helyzetben nem számítunk arra, hogy az Európai Tanács szankciós döntést hozna Oroszország ellen az EU grúziai válság miatt összehívott rendkívüli csúcsértekezletén - hangsúlyozta pénteken a névtelenül nyilatkozó diplomata. "Még nem jött el a szankciók ideje. Még a párbeszéd szakaszában vagyunk, nem a szankciókéban" - mondta újságíróknak.
Szavai szerint az Európai Tanács várhatólag azt szögezi majd le, hogy maradéktalanul végre kell hajtani a francia közvetítéssel létrejött, hatpontos orosz-grúz tűzszüneti megállapodást, s mivel ez eddig (orosz részről) nem történt meg, az EU szorosan figyelemmel követi a megállapodás további sorsát.
Az AFP nem nevezte meg, kitől kapta az információt, csak annyit írt, hogy forrásuk az elnöki irodán dolgozik.
Francia lavírozás
Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Franciaország külügyminisztere, Bernard Kouchner az előző napon még azt mondta, hogy a szankciók lehetőségét is fontolóra veszik az EU-csúcs előtt, bár hangsúlyozta, hogy ez nem Franciaország, hanem más EU-tagállamok (főleg Nagy-Britannia, Lengyelország és a balti államok) javaslatára történik. Ez volna az első eset, hogy Párizs felveti büntető intézkedések lehetőségét a mostani válságban.
Kouchner mindazonáltal megjegyezte, hogy a francia diplomácia nem elégszik meg konferenciák összehívásával, hanem az EU 26 másik tagállamával együttműködve megpróbál kidolgozni olyan "erőteljes hangvételű" dokumentumot, amelyben kifejezésre juttatják, hogy nem akarják elfogadni a grúziai helyzetet.
Valamivel később a France 1 rádióadónak nyilatkozva Kouchner hangsúlyozta, hogy Franciaország nincs azok között az államok között, amelyek "szankciókat fontolgatnak". "Egyszerűen annyit mondtam, hogy egyes országok szankciókat fontolgatnak. Franciaország nem" - fogalmazott.
Egy másik, a minisztériumtól származó tájékoztatás szerint "Franciaország az Európai Tanács soros elnökeként közös álláspontra törekszik, ha egyesek szankciókat vesznek fontolóra".
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ironikus hangnemben reagált Kouchner bejelentésére a Sanghaji Együttműködési Szervezetnek a tádzsik fővárosban megrendezett éves csúcstalálkozóján: francia kollégája szavait úgy értékelte, hogy azok azt a "teljes zavarodottságot" tükrözik, amely egyes nyugati országokon lett úrrá amiatt, hogy "kedvencük" (azaz Grúzia) "nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket".
Német szkepszis
Közben Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szkeptikusan nyilatkozott arról az elgondolásról, hogy az Európai Uniónak szankciókat kellene alkalmaznia Oroszország ellen a grúziai válság miatt.
"Ilyen súlyos helyzetben meg kell őriznünk a józan eszünket. Oroszország továbbra is az EU szomszédja marad, érdekünkben áll, hogy visszatérjünk a normális viszonyhoz" - hangsúlyozta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott nyilatkozatában, amelyet pénteken közölt a tekintélyes német konzervatív napilap.
Az állam- és kormányfői tanácsban jelenleg elnöklő Nicolas Sarkozy francia elnök az EU és Oroszország közti kapcsolatok jövőjének megvitatása végett hívta össze a rendkívüli EU-csúcsot Oroszország Grúzia elleni háborúja nyomán. A Frankfurter Allgemeine német külügyminisztériumi forrásokra hivatkozva azt írta, a szankciók nem szerepelnek a hétfői EU-csúcsra készített iratokban.
Jóllehet azzal minden tagország egyetért, hogy nem mehet minden úgy, mintha mi sem történt volna, az is többségi véleménynek tűnik, hogy nem az ütközés és elszigetelés a leghelyesebb stratégia.
(MTI - FH) |