Törölte a Román Akadémia nyelvtudományi intézete a román nyelv értelmező szótárából a "cigányokat sértő" szócikkeket, köztük azt, amely szerint a cigány „rossz beidegződésekkel rendelkező ember jelzője”.

Két cigány szervezet tavaly februárban panaszolta be az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD) a Román Akadémiát és nyelvtudományi intézetét a "roma etnikum" és a bűnözés között egyértelmű összefüggést felállító, kirekesztő definíció miatt. A pejoratív értelmezés az akadémia égisze alatt megjelenő értelmező szótár három korábbi kiadásában szerepelt, először 1994-ben. Tavaly egy kormánypárti törvényjavaslat révén került előtérbe.
A demokrata-liberális Silviu Prigoana azt javasolta, hogy a kátrányos helyzetű kisebbség tagjait cigányként említsék a hivatalos dokumentumokban. Azzal érvelt, hogy külföldön sokszor összetévesztik a romákat a román néppel, a két szó hangzásbeli hasonlatossága folytán. (Nem feltétlenül a hangzásbéli hasonlóság miatt, tisztelt képviselő úr - a szerk.) A tervezetet a "közvélemény nyomására" végül elvetette a törvényhozás, viszont előzőleg a kormány elfogadásra javasolta, éppen az akadémia és a nyelvtudományi intézet szakmai véleményezésére támaszkodva.
A cigány szervezetek beadványa nyomán az Országos Diszkriminációellenes Tanács felszólította az akadémiát és a nyelvtudományi intézetet, hogy korrigálja a - szerintük - diszkrimináló szócikkeket, azaz mutasson rá a cigány szó pejoratív jellegére, és pontosítsa, hogy „sértő, ezért használata kerülendő”.
A tanács kötelező érvényű ajánlásának megfelelően az új értelmező szótár a cigány helyett már a roma szóval jelöli „az Indiából származó, főleg Dél- és Kelet-Európában elterjedt etnikai csoport tagjait”. A nyelvtudományi intézet összesen harminc, a cigányokat közvetve vagy direkt módon sértő szócikket törölt vagy módosított, mielőtt a szótár új kiadását idén februárban a nyomdába küldte.
Gelu Duminica, az Impreuna (Együtt) cigány szervezet képviselője szerint az akadémia által kiadott szótár és abban szereplő definíció nemcsak súlyosan sértő volt, hanem elősegítette a negatív sztereotípiák terjedését. A napokban közzétett közvélemény-kutatás szerint a romániai felnőtt lakosság 43 százalékának rossz véleménye van a nem hiába születettekről, 15 százalékát pedig erősen zavarja a fizikai közelségük. Nagyobb averzió csak a szexuális kisebbségekkel szemben nyilvánul meg Romániában: a megkérdezettek 31 százaléka vallotta azt, hogy kényelmetlenül érzi magát buzik társaságában.
(Nol korrigálva)