Magyarország kormánya elkötelezett az állampolgárainak védelmét illetően, függetlenül etnikai, kulturális és szociális identitásuktól, és nem tolerálja, hogy a kisebbségeket és etnikai csoportokat fenyegessék - emelte ki a Miniszterelnökség Nemzetközi Kommunikációs Irodája abban az állásfoglalásban, amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez.

A védelemre szoruló devecseri cigányok
Az iroda az Amnesty International (AI) magyar kormányhoz intézett és szerdán nyilvánosságra hozott levelére reagált, amelyben a magyarellenes szervezet azt követelte, hogy a magyar hatóságok tegyenek többet a "roma közösségek" megvédéséért. (A cigánybűnözők által tizedelt magyarság védelme persze senkit sem érdekel. Akit pedig mégis, azokat "kvázi paramilitáris csoportokként" emlegeti a továbbiakban a közlemény, akik ellen határozottan fel kell lépni - a szerk.)
A válaszközlemény hangsúlyozza: a kormány nem tolerálja a kisebbségek és etnikai csoportok bármiféle fenyegetését. A kormány felelőssége annak biztosítása, hogy Magyarországon mindenkinek lehetősége legyen dolgozni és hozzáférni az oktatáshoz (ez a kettő minden cigány vágya - a szerk.), illetve hogy a békés együttélés feltételei a közösségek között megerősödjenek. "Devecserben néhány ember felelőtlenül megpróbálta aláásni e feltételeket" - írják, és higgye el a kedves olvasó, nem a magyarokra támadó cigány hordára gondolnak, hanem a terror ellen tüntető adófizető állampolgárokra.
A közösség életének megbolygatására tett kísérletekre válaszul a rendőrség minden rendelkezésére álló eszközt felhasznál a bűncselekmények - köztük a polgárőrök által elkövetettek - megakadályozása érdekében, és nem engedi, hogy kvázi paramilitáris csoportok kikezdjék a jogrendet - olvasható a kormányzati állásfoglalásban.
"Magyarország kormánya prioritásként kezeli a romák helyzetének javítását mind a nemzeti, mind az európai szinten. Magyarország nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiája megoldásokat kínál mindazoknak, akik szegénységben élnek, függetlenül etnikai hátterüktől. Továbbá, EU-elnöksége alatt Magyarország kormánya létrehozta a nemzeti roma integrációs stratégiák uniós keretrendszerét, amely társadalmi integrációs programokat és fenntartható megoldásokat kínál a társadalmi konfliktusokra" - közölték.
A kisebbségi jogok és a Magyarországon élő nemzetiségek kulturális identitásának védelme - különös tekintettel a romákra - szintén kiemelt fontosságot élvez. Továbbá a kormány a nemzeti alaptanterv részévé tette a kisebbségek - köztük a romák - kultúrájának oktatását - áll a Miniszterelnökség Nemzetközi Kommunikációs Irodájának állásfoglalásában.
(MTI nyomán)