Szabálysértési eljárással és tanácstalansággal zárult az az akció, amelyet a Magyar Szociális Fórum szervezett egy várandós asszony lakásának elárverezése ellen Újpesten. Az asszony 6 évvel ezelőtt vett fel hitelt a lakására, mára az összeg megduplázódott, a nő nem tudta fizetni.
Az akció ellenére az árverés megtörtént: egyetlen, interneten licitálónak volt ajánlata. Ő teheti utcára majd a 8 hónapos állapotos anyát.
A hatósági árverésre csütörtök délelőtt 11 órakor került sor. A végrehajtó - a Magyar Szociális Fórum tiltakozása ellenére - pár perc alatt lebonyolította az eseményt: megkérdezte, hogy szeretne-e valaki ajánlatot tenni az ingatlanra, majd megállapította, hogy valaki már licitált a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara honlapján. Azt, hogy ki ez a fantom, senki nem tudja.
A bírósági végrehajtásról szóló törvény alapján december elsejéig még történhetnek kilakoltatások, a tavaszig tartó moratórium ugyanis akkor lép életbe.
(ATV nyomán)
Korábban írtuk: Az utcán fogja megszülni gyermekét K. Judit (34), ha sürgősen nem rendezi milliós tartozását. A nyolcadik hónapban járó kismama minden egyes napja keserves versenyfutás az idővel, hiszen csütörtökön a végrehajtó cég eladhatja feje fölül az otthonát.
– Amióta az eszemet tudom, azért dolgozom, hogy legyen mit az asztalra tenni. Hónapok óta viszont az utca és az éhenhalás árnyékában élünk: minden egyes percben attól rettegünk, mikor dobnak ki bennünket az utcára – mesélte a még üres kiságy mellett állva Judit, aki nővérével és 14 éves unokaöccsével osztja meg a háromszobás lakást.
A kilátástalan helyzetbe a testvérek magatehetetlen édesapjuk miatt kerültek, és évek óta hiába próbálnak szabadulni a hivatalok lassan őrlő fogaskerekeiből.
– Nagybeteg édesapám végső elkeseredésében engem hívott, hogy szerezzünk pénzt – mesélte könnyeit nyelve Judit, aki első gyermekét várja. – Az egyik lábát ugyanis le kellett vágni, mert súlyos cukorbetegségben szenvedett.
A fiatal lány 2006 októberében közel 10 millió forintos hitelt vett fel a nevére, hogy segíthessen. Ám hiába tudott éveken keresztül törleszteni, a gazdasági válság kirobbanása miatt a tartozás mára 24 millió forintra hízott, elúszott minden számlájának fizetésével is.
– Amikor láttam, hogy nincs kiút, végeláthatatlan levelezésbe kezdtem a bankkal és a végrehajtó céggel is – szipogta Judit, aki szinte könyörgött a banknak, hogy részletekben fizethesse az óriási tartozást. – Havi 40 ezer forintot tudtunk fizetni az első öt évben, de a bank elutasította, mert kevesellte az összeget.
Mivel a kétségbeesett testvérpár pénzintézetnél sem járt szerencsével, a bank jóváhagyása nélkül már arra sincs esélyük, hogy az eszközkezelő segítségét kérhessék. Ez az egyetlen olyan program ugyanis, ami meghatározott feltételek mellett az eladósodott családok ingatlanait megvásárolja, de a lakásban élhetnek tovább bérlőként.
A bank nem válaszolt a sajtó érdeklődésére.
(Blikk nyomán)