Közlemény a Colosseum elsötétítéséről
Akár a párizsi Eiffel-torony, a washingtoni Fehér Ház vagy a jeruzsálemi siratófal fényeit is lekapcsolhatják, a Jobbik akkor is a kiszolgáltatott magyar emberek érdekeit fogja védeni politikájában.
Volner János frakcióvezető-helyettes
Valahogy így nézne ki világítás nélkül az a bizonyos siratófal |
(Képek: Scenic)
Frissítés: Lipusz Zsolt megjegyzése:
Nos, aki ezt az ötletet kiagyalta - finoman szólva is - semmiképpen nem nevezhető egy históriai lángelmének. Ugyanis Vespasianus kezdte el mind a zsidó háborút (66-70), mind a Colosseum építését. Miután Néró halála (68) után Vespasianust (69-79) választották császárrá, fia, Titus fejezte be a háborút, 70-ben elfoglalta Jeruzsálemet, s a zsidóság szétszóratott a négy világtáj irányába, ezzel megkezdődött a diaszpóralét.
Ennélfogva a Colosseum építésénél zsidó rabszolgák is részt vettek, s részben a zsidó háborúban zsákmányolt kincsekből épült fel az akkoriban Flavium Amphiteátrumnak nevezett kolosszus a Forum Romanumon. Az ünnepélyes avatót Titus rendezte immár császárként, 80-ban, s a gladiátorok között zsidó férfiak is voltak.
Tehát, hogy épp a Colosseumot sötétítik el óriási, megmosolyogtató történelmi tájékozatlanságra vall, mindazonáltal végszóként: "Amíg a Colosseum áll, állni fog Róma, ha elpusztul, elpusztul Róma és a világ is" – írta az óriási építményről Beda Venerabilis angolszász egyházi író.
Korábban írtuk: Ezzel most nagyon ráijesztenek a Jobbikra: lekapcsolják a Colosseum fényeit a zsidók
Lekapcsolják a Colosseum világítását a magyarországi Jobbik elleni tiltakozásként január 27-én, a holokauszt nemzetközi emléknapján - jelentették be szerdán Róma városa és a Római Zsidó Közösség kezdeményezését.
Vasárnap este sötétbe borul Róma egyik jelképe, a világ egyik legismertebb műemléke. A január végi holokauszt-emléknapon (kb. hetente van egy) lekapcsolják a Colosseumot sötétedés után megvilágító reflektorokat. Róma városa és a Római Zsidó Közösség így kíván tiltakozni a Jobbik "antiszemita tettei és kijelentései" ellen. A kezdeményezést a római Capitolium-dombon levő városháza szerdán jelentette be sajtóközleményben.
Támogatását jelezte az önkormányzati testület Keresztény Identitás nevű frakciója is. Meghívást kapott Magyarország római nagykövete.
Gianni Alemanno, az olasz fővárosnak az egykori jobboldali Nemzeti Szövetség (AN) színeiben 2008-ban megválasztott főpolgármestere arra emlékeztetett, hogy az Európai Zsidó Parlament (EZSP) kedden elítélte a Magyarországon a "szélsőjobboldali Jobbikkal aggasztóan terjedő antiszemitizmust".
"A Colosseum elsötétítésével Róma városa és a Római Zsidó Közösség jelképesen el akarja ítélni a xenofób tetteket és ideológiákat nem csak a magyar szélsőjobboldali pártokban, hanem egész Európában"- fogalmazott Alemanno. A főpolgármester arra szólította fel az európai fővárosokat és az egész civil társadalmat, csatlakozzon az "emlékezés tanítására és átadására".
Riccardo Pacifici, a Római Zsidó Közösség elnöke kijelentette: "ma egy európai ország az antiszemitizmus rémálmában él, a múltba, a harmincas évekbe való visszaugrással. Mi, olasz és európai polgárok ezt nem tűrhetjük." Mint állította, "azt tudni, hogy Magyarországon barna ingben mennek a parlamentbe, az utcán masíroznak és egyedül arra gondolnak, hogy zsidókat vagy izraelieket listázzanak, merénylet az évtizedek alatt újraépített értékek ellen és elborzaszt bennünket. De nem maradunk közömbösek. A közömbösség az intolerancia szövetségese".
A Colosseum fényeinek kikapcsolása gyakori tiltakozási mód Rómában. Minden évben a november 30-i halálbüntetés elleni világnapon a Szent Egyed közösség így követeli a halálos ítéletek eltörlését. Tavaly a maffia áldozatainak emléknapján is sötétbe borult a műemlék.
(MTI nyomán)