A "második világháborúban meggyilkolt cigányokról való megemlékezés jegyében" szervezett kedden szemináriumot az Európai Parlament (EP) néppárti frakciójának "romaügyi" munkacsoportja. Járóka Lívia, a munkacsoport elnöke beszédében "a huszadik századi történelem tanulságainak levonását sürgette", valamint arról a kezdeményezésről beszélt, mely augusztus 2-át "a roma holokauszt áldozatainak európai emléknapjává nyilvánítaná". Kiemelte, hogy "a dokumentumok hiánya és a történelmi események feldolgozatlansága" miatt a "roma holokauszt" nagyrészt még mindig ismeretlen a szélesebb közvélemény előtt (persze nem azért, mert ez is egy nagy hazugság - a szerk.).
"Támogatni kell azokat az egyetemeket és kutatóintézeteket, amelyek segítenek tudatosítani a többségi társadalomban, hogy hosszú, több évszázados közös történelmen osztoznak a romákkal" - hangsúlyozta Járóka.
A szemináriumot megnyitó Agustín Díaz de Mera García Consuegra spanyol néppárti képviselő azt mondta: a második világháborúban "a náci rezsim elnyomta, deportálta, és megsemmisítő táboraiban halomra gyilkolta a romákat", a néppárti munkacsoport célja pedig az, hogy "ilyen etnikai tisztogatás, népirtás soha többé ne ismétlődhessen meg". A spanyol képviselő kijelentette: "az Európai Uniónak fel kell lépnie a romák történetével, a roma holokauszttal kapcsolatos tudatlanság és közöny ellen".
Mikael Gustafsson svéd baloldali képviselő, aki valószínűleg közelről még soha nem látott cigányt, arról beszélt, hogy "a romák" Európa-szerte "masszív diszkriminációval" kénytelenek szembenézni, "sokszor megtagadják a lakhatáshoz való jogukat, nem jutnak megfelelős egészségügyi ellátáshoz, kilakoltatják, zaklatják őket a hatóságok, nem kapnak hivatalos papírokat".
Cecilia Wikström svéd liberális EP-képviselő szerint az Európai Unióban mindenki valamilyen kisebbséghez tartozik, "mindannyian más-más nemzet, más-más vallási közösség tagjai vagyunk", a "romákat" pedig "a legnehezebb sorsú európai kisebbségnek nevezte". A svéd liberális EP-képviselő felidézte, hogy a Jobbik "Budapest utcáin masírozva követelte, hogy szorítsák vissza a cigánybűnözést".
"Ez Európa, 2012. Ez nem az első vagy a második világháború idején történt, nem egy másik földrészen, hanem itt, Európában, pár hónappal ezelőtt" - rettegett a svéd politikus. Leszögezte: "elege van" a dokumentumokból és az ilyen szemináriumokból, ülésekből, azt szeretné, ha minderre nem lenne szükség, mert "az emberi jogok mindenkit megilletnek" (kivéve persze a cigányok által kirabolt, megerőszakolt, halomra gyilkolt magyarokat - a szerk.).
Járóka Lívia a svéd képviselő szavaira úgy reagált, hogy a magyar kormány véget vetett az ilyen meneteléseknek, valamint hogy minden tagállami kormánynál lobbizni kell, hogy "megváltozzon a romákkal kapcsolatos közgondolkodás".
(MTI nyomán)