"Az azonos nemű párok hátrányos megkülönböztetése", a "romák elleni rasszista támadások", és "a menekültekkel való hazai bánásmód" továbbra is problémát jelentenek Magyarországon - derül ki az Amnesty International éves jelentéséből. A magyarok elleni tényleges és mindennapos, cigányok által elkövetett rasszista támadások viszont egyáltalán nem érdeklik a "jogvédőket", mint ahogy az sem, hogy az "azonos nemű párok" egy része minden évben merényletet követ el a jó ízlésű és hagyományos nemzeti értékrendet valló elsöprő többség ellen azzal, hogy közterületen mutatja be undorító viselkedését.
Az új alaptörvény és módosításai körüli aggodalmakról és "a romákat megfélemlítő szélsőjobboldali csoportokról" is beszámolt Magyarországra vonatkozóan az Amnesty International éves jelentésében.
A 2012-re vonatkozó, az emberi jogok érvényesülését összegző jelentés Magyarországra vonatkozó részét bemutató szerdai sajtótájékoztatón Jeney Orsolya magyarországi igazgató elmondta: az új alkotmány egy férfi és egy nő életközösségére "szűkítette" a család fogalmának jogi meghatározását, ami szerinte "aggasztó az azonos nemű párok hátrányos megkülönböztetése miatt". Az Alkotmánybíróság ugyan korábban megsemmisítette a családvédelmi törvény erre alapozott rendelkezését, ám az alaptörvény negyedik módosítása "alkotmányi szinten diszkriminatív családfogalmat használ" - fogalmazott a vélhetően leszbikus Jeney Orsolya.

Tavaly júliusban új büntető törvénykönyvet fogadtak el, amely az előítélet által motivált támadások meghatározását kiterjesztette azokra a bűntettekre, amelyek alapját a szexuális irányultság, a nemi identitás és fogyatékkal élés jelenti. Civil szervezetek üdvözölték a módosítást, ám aggályaikat fejezték ki az új intézkedések gyakorlatba történő átültetését illetően, hiszen nincsenek érvényben hatékony irányelvek a rendőrség és az ügyészség számára arról, hogy miként kell ilyen ügyeket kivizsgálniuk - olvasható a jelentésben.
A kormány elkötelezte magát, hogy fellép a megfélemlítés ellen, ennek ellenére "a romák továbbra is rasszista erőszak áldozatai voltak" - hazudja az "elemzés". A 2008-2009-es "romák" elleni - hat halálos áldozatot követelő - támadásokkal vádolt elkövetők tárgyalása a jelentés megírásáig még nem fejeződött be (mert 1-2 nap múlva fog, ez valóban hatalmas rasszizmus - a szerk.). A jelentés beszámol a tavaly augusztusban történt devecseri és ceglédi eseményekről is, úgy állítva be ezeket, mintha szegény romákat ott megfélemlítették volna.
Jeney Orsolya külön említést tett a rendőri vezetők által először betiltott, majd a bíróság által mégis engedélyezett tavaly júliusi fővárosi buzifelvonulásról. A közszeméremsértő eseményre több mint 3 ezren mentek el. A szervezők szerint a rendőrség megfelelően biztosította a felvonulást - hangsúlyozta.
A jelentés foglalkozik a magyarországi menekültek helyzetével is. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága tavaly áprilisban bírálta Magyarország menedékkérőkkel kapcsolatos bánásmódját, és arról számolt be, hogy a fogadóközpontokban uralkodó körülmények és a menedékkérők közigazgatási őrizetbe vételének fokozódása miatt az ország elmarad a nemzetközi és EU-normáktól. A strassburgi Emberi Jogok Európai Bírósága az elmúlt év elején megtiltotta egy menedékkérő Ausztriából Magyarországra való visszaküldését, mert álláspontja szerint fennáll a kínzás és az embertelen bánásmód veszélye.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: