Meghalt Welsz Tamás, a Simon-üggyel összefüggésbe hozott vállalkozó csütörtökön - értesült a Hír TV.
Nagy Andrea főügyészségi szóvivő az MTI-vel közölte: "A Simon Gábor ügyében ismertté vált W. Tamás elhalálozott. Halálának okát az arra hivatott hatóságok vizsgálják."

Frissítés: A Simon-üggyel összefüggésbe hozott 41 éves vállalkozót ma akarta kihallgatni a Központi Nyomozó Főügyészség. Welsz Tamásért egy rendőrautó ment az irodájához, ahonnan bilincsben szállították el, menet közben azonban rosszul lett. Ezután egy egészségügyi intézménybe szállították, ahol már nem tudták megmenteni az életét.
Ismert: az Interpol által körözött Welsz Tamás házában található széfben találták meg Simon Gábor, az MSZP egykori választmányi elnökének bissau-guineai útlevelét, valamint nyolc másik, ebből az országból származó úti okmányt. Az Index információ szerint más szocialista politikusnak is volt itt útlevele: a portál úgy értesült, hogy Veres Jánosnak, a Gyurcsány-kormány pénzügyminiszterének és Fürst Györgynek, Terézváros MSZP-s alpolgármesterének is volt bissaui útlevele.
A Népszabadság információja szerint Welszt az elmúlt években többen feljelentették Magyarországon. A legtöbben bissau-guineai diplomataként ismerték, bár nem volt az, csak üzletelt az állami korrupciójáról elhíresült ország papírjaival: útlevelekkel, forgalmi engedélyekkel és rendszámtáblákkal. Olyanok vásároltak tőle, akik offshore paradicsomok helyett itthon akarták elrejteni adózatlan vagyonukat a hatóságok elől, vagy éppen a büntetés kockázata nélkül akartak gyorsan hajtani, ingyen parkolni, vagy nem akartak súlyadót fizetni – olvasható a cikkben.
2. frissítés: A Magyar Nemzet úgy tudja, a 41 éves férfi a napokban jelezte a Nemzeti Nyomozó Irodának, hogy terhelő dokumentumokat szeretne átadni a rendőrségnek. A nyomozók a vállalkozót autóval szállították a bizonyítékokért két – egy érdi és egy budai – helyszínre. Eközben Welsz Tamás rosszul lett. A rendőrök a férfit azonnal az Alkotás utcai mentőállomásra vitték, ahol azonban már nem tudtak rajta segíteni. Az MSZP volt elnökhelyettesének és más szocialista politikusoknak hamis afrikai útlevelet szerző férfi halálának körülményeit államigazgatási eljárásban az V. kerületi rendőrkapitányság rendkívüli halálesetek osztálya vizsgálja.
Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője Polt Péter legfőbb ügyésztől írásban érdeklődött a Simon és Welsz ellen folyó büntetőeljárásról. Bárándy amiatt fordult a legfőbb ügyészhez, hogy megtudja: tervezi-e az ügyészség, hogy vádalkut köt a Simon-ügyben Welsz Tamással. Welsz Tamás neve ugyanis két héttel ezelőtt bukkant fel a sajtóban, amikor a KNYF közokirat-hamisítás gyanújával hallgatta ki Simon Gábort, akit emellett költségvetési csalással és magánokirat-hamisítással is gyanúsít a nyomozó hatóság.
Welsz Tamást egyébként tavaly novemberben egyszer már rövid időre őrizetbe vették. A férfit barátnőjével, Horthy Andreával együtt ugyanis az Interpol körözte a panamai hatóságok kérésére offshore-csalás miatt. A KNYF nagyjából akkor rendelt el nyomozást Simon Gábor Ausztriában rejtegetett csaknem negyedmilliárd forintja miatt, amikor dönteni kellett a férfi kiadatásáról.
Welsznél házkutatást is tartottak a nyomozók, és tucatnyi afrikai, bissau-guineai útlevelet találtak. Voltak közöttük kitöltött, de biankó okmányok is. A férfi a papírokat a bissau-guineai kormányzati kapcsolatain keresztül szerezte be, és olyan magyaroknak adta el, akik – Mesterházy Attila MSZP-elnök volt helyetteséhez hasonlóan – más néven akartak például bankszámlát nyitni. Az útlevelek kitöltésénél Welsz általában a tulajdonos édesanyjának a nevét is felhasználta. Sajtóhírek szerint így csinálta ezt magának is, az afrikai útlevelében a Tom Wallace Paar név szerepel, márpedig az édesanyjának a vezetékneve Paár. Az MSZP megbukott, időközben harminc napra előzetes letartóztatásba helyezett egykori elnökhelyettesének afrikai útlevelében a Gabriel mellé szintén a korábbi szocialista politikus anyjának (Derdák) a nevét írták, ékezet nélkül. A szocialista politikus ezzel az okmánnyal nyitott számlát a MagNet Bank Andrássy úti fiókjában, majd sajtóhírek szerint 75 millió forint értékű devizát helyezett el a pénzintézetben. Welsz lakásán a nyomozók állítólag több tíz millió forint készpénzt is találtak, illetve olyan iratokat, amelyekkel igazolni lehetett volna azt a fedősztorit, miszerint Simonnál csak „vagyonkezelésében” volt az a pénz, amelyet osztrák számláján tartott.
A kormánypárti napilap a hét elején számolt be arról, hogy az MSZP politikusai közül nem csupán Simon szerezhetett magának bissau-guineai útlevelet. A MagNet Banknál a volt MSZP-elnökhelyettes bankszámlája mellett még nyolc olyan számlát vezettek, amelyet afrikai útlevéllel nyitottak. Ezek közül az egyik – az Index információi szerint – Fürst Györgyhöz, Terézváros egykori szocialista alpolgármesteréhez köthető. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy Veres János, a Gyurcsány-kormány pénzügyminisztere is tervezte ilyen okmány beszerzését, ám végül elállt a szándékától.
A MagNet Bank elismerte, hogy 2013 novembere és 2014 februárja között kilenc számlát nyitottak náluk bissau-guineai útlevéllel. A pénzintézet közleményében azt hangsúlyozta, hogy munkatársaik a számlanyitáskor a szabályoknak megfelelően jártak el. Az okmányok közül egyik sem volt hamis, az ügyfél azonosítása pedig nyolc esetben a bankban, egy alkalommal pedig külső helyszínen történt meg. A bank azt is leszögezte, hogy a nyolc bissau-guineai számla tulajdonosai a számlanyitáskor befizették a szokásos minimális nyitóegyenleget, ezután pedig semmilyen jelentős összegű tranzakció nem történt.
Welsz korábban a Sólyom Airways új tulajdonosaként vált ismertté. Az ő cége, a Charity March vette át tavaly novemberben a Sólyom légitársaság irányítását. Az Index hozta nyilvánosságra, hogy Welsz, mint a jótékonysági szervezet képviselője, évek óta vitetett ki mentőautókat Nyugat-Afrikába, évente néhány darabot, sokszor egyéb eszközökkel együtt. Tíz év alatt valamivel több mint harminc autót vittek ki Bissau-Guineába, Gambiába, Mauritániába, Guineába, Szenegálba, a Zöld-foki Köztársaságba és Maliba.
3. frissítés: "uraim, bevettem valamit"
"Uraim, bevettem valamit. Nem tudnak ellene semmit tenni." A Hír24 úgy tudja, ezt mondta a Simon-ügyben érintett vállalkozó, mielőtt a lakásán összeesett. Korábbi hírek szerint Welsz Tamás egy rendőrautóban lett rosszul, de a hírportál információi szerint már az otthonában összeesett, miután beszedett valamit.
A Magyar Nemzet úgy tudja: a 41 éves férfi a napokban jelezte a Nemzeti Nyomozó Irodának, hogy terhelő dokumentumokat szeretne átadni a rendőrségnek. A nyomozók autóval vitték a vállalkozót a bizonyítékokért egy érdi és egy budai helyszínre. Miután rosszul lett, a rendőrök azonnal az Alkotás utcai mentőállomásra szállították, ahol már nem tudtak rajta segíteni.
A Hír24 szerint ugyanakkor Welsz már nem volt a tudatánál, amikor a rendőrautóba tették. A budai mentőállomáson csütörtök este a hírportálnak azt mondták, a férfinek leállt a szíve, már nem tudták újraéleszteni.
Halálának körülményeit államigazgatási eljárásban az V. kerületi rendőrkapitányság rendkívüli halálesetek osztálya vizsgálja.
Az Indexnek a vállalkozó egyik ismerőse azt mondta, hogy a férfi hetek óta fontolgatta, hogy véget vet az életének.
4. frissítés: ki akart pakolni
El akarta árulni a a március 20-án életét vesztett Welsz Tamás, kik rendelkeznek bissau-guineai útlevéllel, de nem a hatóságok, hanem a nyilvánosság előtt szeretett volna kipakolni – írja a HVG.
A Simon-ügyben érintett férfi állítólag egészséges volt, gondjai az eljáráson kívül nem akadtak.
Tizenhat útlevél volt Welsz Tamás, a Simon-ügy érintettje birtokában – állítja a HVG. Olyan emberek okmányai, akiknek a személyén mindenki meg fog lepődni – idézte vissza Welsz szavait egyik közeli ismerőse a szerkesztőségnek. A férfi elmondta, ezeket az információkat a napokban akarta a nyilvánosság elé tárni.
A közeli ismerős szerint nem igaz, hogy Welsz Tamásnak komoly anyagi vagy magánéleti gondjai lettek volna, a lakásán 44 ezer eurót találtak, "több bizniszben benne volt", a közelmúltban vett lakást, autót, de gyűjtötte az értékes járműveket. Így volt egy Cadillacje, házának udvarán pedig egy harmincmilliót érő amerikai lakóbusz parkolt.
A Welsz Tamást és életkörülményeit jól ismerő férfi állítása szerint a sajtóban emlegetett, nyolc bissau-guineai útlevél nem szocialista politikusoké, hanem az ő útlevelei, illetve barátaié és ismerőseié. „Egy útlevél harmincezer euróba került, ebből tízezret tartott meg magának Tamás. A fennmaradó húszezerért maga Bissau-Guinea külügyminisztere adta át az okmányt, amely egyben már állampolgárságot is jelentett.” A férfi a magyarországi számlanyitásokkal kapcsolatban azt jegyezte meg, hogy a Magnet Bankban több számlát nyitottak az emlegetett kilencnél.
Welsz ismerőse nem titkolta, hogy az afrikai országra azért volt Welsznek és a többieknek szüksége, mert offshore cégek helyett Bissau-Guineában akarták legalizálni a pénzüket. „Emiatt akart Tamás tiszteletbeli konzul lenni, és ezt ő komolyan is vette. Egyébként egy ügyeskedő alak volt, akinek rettenetesen tetszett, hogy egy légitársaságban tízszázalékos részesedése lehet, ezért teljesen lelkesedett.” A férfinak Welsz arról beszélt, hogy a Sólyom Airways megvalósítása érdekében állítólag magas pozícióban lévő kormányzati emberekkel is tárgyalt.
„Azért nem lett belőle semmi, mert Tamás kellemetlenné vált akkor, amikor Panama csalás és közokirat-hamisítás miatt eljárást indított vele szemben, majd amikor a tiltás ellenére elhagyta az országot, körözést is kiadott ellene. Igaz, amikor tavaly novemberben elindult az ügy, besétált a rendőrségre, mindent borított, és azt követően csak egy hónap múlva hallgatták meg újra.” Az ismerős szerint Welsz akkor is magabiztosan viselkedett, ugyanúgy, mint most. Halála előtt egy nappal még viccelődött, jókedvű volt, és hogy egyik pillanatról a másikra életét vesztette, mindenkit megdöbbentett. A férfi egyébként nem drogozott, és nem volt alkoholista sem.
5. frissítés: a Magyar Nemzet szerint természetes halált halhatott Welsz
Valószínűleg természetes halált halt a Simon-ügy kulcsfigurájának tartott Welsz Tamás, aki tegnap a fővárosi Alkotás úti mentőállomáson hunyt el – értesült az mno.hu.
Úgy tudják, a nap folyamán elkészült előzetes szakvélemény kizárta az idegenkezűséget, és valószínűsítette, hogy természetes halált halt a férfi, azonban Welsz halálának pontos okát a jövő hét elején állapítják meg az orvosszakértők.
A rendkívüli halálesetet a rendőrség közigazgatási eljárásban vizsgálja, így – mint arról a BRFK szóvivője, Bognár Kinga tájékoztatott – a törvény szerint nem nyilatkozhatnak a részletekről.
6. frissítés: olvasónk kiegészítése:
Welsznek nem csak guinea bissaui állampolgársága volt, hanem uruguayi állampolgársága és útlevele is. Ezt visszaigazolták az uruguayi hatóságok is. A felesége, Horthy Andrea guinea bissaui állampolgársággal nem rendelkezett, de uruguayival igen.
Welsz több mint 9 offshore vállalat kezelésében volt érdekelt, ezek többsége liberális személyek tulajdonában volt, de akadt köztük fideszes kapcsolatokkal büszkélkedő személy is.
Az egyik ilyen Panamába bejegyzett offshore cég részvényeit Welsz, Horthy és még 2 panamai állampolgárságú társuk hamis adásvételi papírokkal 2013 év elején átíratták a nevükre a panamavárosi cégbíróságon, megszerezve ezzel a cég többségi tulajdonát. Azt tudni kell, hogy a cég számos ingatlannal rendelkezik Budapest és Szentendre térségében, tehát nem egy gagyi betéti társaság szintjén áll. A valódi tulajdonosok feljelentést tettek ez ellen Panamában és Magyarországon is. Bár megtiltották nekik az ország elhagyását, Welsz és Horthy közös lányukkal lelépett Panamából, és Magyarországra menekült. Ekkor adta ki Panama az Interpol körözést ellenük.
2013 év őszén a nemzetközi körözés alapján Welsz Tamást és Horthy Andreát letartóztatta a Nemzeti Nyomozó Iroda Célkörözési Alosztálya Érden, Welsz Tamás apjának a házában. Egy éjszakát a Nemzeti Nyomozó Iroda fogdájában töltöttek, amit orvosi vizsgálat előzött meg. A vizsgálatból az derült ki, hogy Welsz Tamás makkegészséges, nem szenved semmilyen betegségben.
Másnap megtörtént az előállításuk a Fővárosi Törvényszékre a kiadatási tárgyalás végett. Azt tudni kell, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján, aki kettős állampolgár, az kiadható egy másik országnak, kivéve, ha van egy bejelentett és valóban használt magyarországi lakcíme.
Horthy Andreának semmilyen bejelentett lakcíme nem volt elfogása idején, Welsz Tamásnak viszont volt egy bejelentett, de nem használt (fiktív) tartózkodási helye Budapesten.
Ennek ellenére a törvényszék az ügyésszel karöltve hosszú tanakodás és telefonálgatás után úgy döntött, hogy megtagadja kiadatásukat, és szabadlábra helyezte Welszéket. A tárgyalás során Welsz Tamás elmondta, hogy igazából ő és felesége az áldozatok, az őket vádlók egy nagyon magas körökben mozgó szervezett bűnözői csoport tagjai akiket fel szeretne adni a rendőrségen társaikkal együtt. Továbbá elmondta, azt is hogy ő és felesége azért töltötték az év nagy részét Guinea Bissauban, mert így kikerülhető volt a Magyarországról származó pénzek itthoni adóztatása. Ezek a tények sem mozgatták meg dicső igazságszolgáltatásunk képviselőinek fantáziáját.
Azt még meg kell említeni, hogy elfogása idején Welsz ellen már folyt egy hazai eljárás, különösen nagy értékre elkövetett adócsalás bűntette miatt (ami azt jelenti, hogy 50 és 500 millió közti összegről lehet szó). Természetesen ez az eljárás is szabadlábon hagyás mellett folyt.
A panamai csalás miatt Magyarországon tett feljelentés ügyében a BRFK egyik kerülete vizsgálódott, nyomozgatott, de csak nagyon felületesen, mivel abban az időben napi szinten telefonált rájuk az Alkotmányvédelmi Hivatal.
7. frissítés: "eloszlatták a városi legendákat"
Nem találtak külsérelmi nyomot a csütörtökön meghalt Welsz Tamáson az igazságügyi orvos szakértők jelenlétében elvégzett boncolása során – közölte pénteki sajtótájékoztatóján az ORFK. A férfi együttműködött a rendőrökkel, és nem alkalmaztak semmilyen kényszerítő eszközt, így bilincset sem vele szemben. A rendőrség szerint nem igaz, hogy Welsz azt mondta a rendőröknek, bevett valamit, és már nem lehet rajta segíteni.
Welsz Tamás maga jelentkezett a rendőrségnél annak érdekében, hogy önként átadjon "birtokában lévő dolgokat" – közölte a sajtótájékoztatón Kovács Viktória, az ORFK szóvivője. Hozzátette, hogy erről azonban a rendőrség nem ad részletesebb tájékoztatást.
A szóvivő azt elmondta, hogy a rendőri eljárás során a férfi végig együttműködő magatartást tanúsított, az eljárásban részt vevő rendőrök pedig nem észlelték, hogy a később elhunyt férfi bármilyen idegen anyagot, élelmiszert, gyógyszert vett volna magához. Kovács Viktória azt mondta, a sajtótájékoztatóval "a városi legendákat szeretnék eloszlatni".
Kovács Viktória szerint a rendkívüli haláleset körülményeinek parancsnoki kivizsgálása során már megállapították, hogy az eljárásban részt vevő rendőrök a férfival korábban egyeztetett időpontban, csütörtökön 12 óra 5 perckor érkeztek "a budapesti tartózkodási helyére".
A budapesti címről a férfi érdi lakóhelyére mentek, itt folytatták az eljárást, és innen 14 óra 55 perckor indultak vissza Budapestre. A szolgálati gépjárművel Budapest felé haladva 15 óra 3 perc körül tűnt fel a rendőrök számára, hogy a férfi beszéde akadozik, majd szemei felakadnak, elveszti eszméletét.
A férfit a rendőrök az általuk ismert legközelebbi egészségügyi intézménybe szállították, ahová 15 óra 17 perckor érkeztek. Az egészségügyi intézményben azonnal megkezdték a férfi ellátását, újraélesztését, ez azonban nem járt sikerrel, 15 óra 55 perckor meghalt.
(MTI - MNO - HVG - InfoRádió - Hír24 nyomán)