Helyreállt a Facebook és az óriásvállalat tulajdonában lévő egyéb platformok, mint az Instagram és a WhatsApp - jelentették kedden hírügynökségek.
A Facebook és a hozzá köthető platformok hétfő este váltak globálisan elérhetetlenné, nem sokkal azt követően, hogy Frances Haugen, a vállalat korábbi termékmenedzsere olyan belső dokumentumokkal látta el az amerikai sajtót, amelyek - állítása szerint - bizonyítják, hogy az amerikai cég tisztában van a termékei által okozott károkkal. Haugen azt állítja: a Facebook saját kutatása is azt mutatta, hogy a platform fokozza a "gyűlöletet és a félretájékoztatást", fokozott polarizációhoz vezet, valamint hogy az Instagram kifejezetten károsíthatja a tizenéves lányok mentális egészségét.
Ez volt az óriásvállalat történetében a legnagyobb leállás, a vállalat arról is beszámolt, hogy a belső - az alkalmazottak által használt - rendszereik is összeomlottak.
A leállásokat nyomon követő DownDetector honlap közlése szerint az elmúlt órákban mintegy 14 millióan jelentették a platformokat.
Hétmilliárd dolláros veszteséget okozott Zuckerbergnek a leállás, de persze nem fog éhen halni
Az üzemzavar eddig közel hétmilliárd dolláros veszteséget okozott a Facebook alapító tulajdonosának, Mark Zuckerbergnek – írja a Bloomberg.
A hétfői leállás óta annyian kezdték el eladni a Facebook-részvényüket, hogy az árfolyama 5 százalékponttal esett, így Zuckerberg becsült vagyona 120,9 milliárd dollárra csökkent, amivel az ötödik helyre csúszott vissza a Bloomberg milliárdos ranglistáján, és Bill Gates mögé került.
A Facebook-részvények árfolyama szeptember közepe óta így már mintegy 15 százalékponttal esett.
(MTI - Telex)
Korábban írtuk: Szomorúság, bánat stb.: leállt a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp
Nem működik a Facebook, az Instagram és a Messenger, de még a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatás sem. A probléma nagy valószínűséggel nem csak Magyarországot érinti, globális jelenség lehet, írja az Index.
A DailyMail információi szerint magyar idő szerint néhány perccel 18 óra előtt állt le az összes szolgáltatás, szerverhibára hivatkozva. A Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp is a Facebook tulajdonában van, megosztott infrastruktúrán működtetik őket, így egy esetleges szerverhiba mindre kihat.
A Facebooknak ritkán vannak hasonló kihagyásai, a Mark Zuckerberg vezette cég ráadásul szinte sosem árulja el az okát. Legutóbb 2019-ben álltak le a Facebook szolgáltatásai több mint egy órára, akkor egy rutinellenőrzés számlájára írták.
Most se történt másként. Andy Stones, a Facebook kommunikációs munkatársa Twitter-bejegyzésben azt írta, hogy tudnak a problémáról, ami néhány embernél fellépett, és már dolgoznak azon, hogy minél előbb visszaálljon a rendszer:
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.— Andy Stone (@andymstone) October 4, 2021
Nem alakul jól a közösségimédia-óriás hete. Tegnap a CBS 60 Minutes című műsorában Frances Haugen, a vállalat visszaélések feltárásáért felelős munkatársa azt állította, hogy a cég tisztában van azzal, hogy az oldalaikat "gyűlöletkeltésre és álhírek terjesztésére" is használják, ám a Facebook inkább elrejtené ezekről a bizonyítékokat.
A történtekről Haugen egy több ezer oldalas belső dokumentum-sorozatot nyújtott át a Wall Street Journal szerkesztőségének és egy szabályozótestületnek. Kedden állhat a szenátus albizottsága elé, hogy mindenről tanúskodjon.
A vádakat visszautasította a Facebook, ám addigra már a cég részvényei öt százalékot estek, ami az idei legrosszabb teljesítménye.
Frissítés: 2008 óta nem volt ilyen súlyos leállás
Nem egyedi eset, hogy több órára leáll a világ egyik legnagyobb közösségi oldala, valamint a cég által birtokolt és üzemeltetett egyéb szolgáltatások.
- 2019. március: az egyik leghosszabb kimaradás, amely során ugyan csak egy órára vált elérhetetlenné a Facebook, a Messenger, az Instagram és a WhatsApp, ám a hiba helyreállítása 14 órát vett igénybe, ami ez idő alatt alulműködést okozott.
- 2015. január: valamivel több mint 50 percre állt le a Mark Zuckerberg irányította közösségi oldal, amely később közleményben elismerte, hogy a saját hibája okozta a bakit. A Facebook a saját rendszerében akart valamit változtatni, azonban komplikáció lépett fel.
- 2014. júinus: 31 percre állt le a Facebook, ez a megbicsaklás is érintette a cég összes szolgáltatását. Azért is mérföldkő ez a dátum, mert innentől kezdve váltak „rendszeressé” a közösségi oldal kimaradásai, több nagy vállalat pedig viccet űzött belőle.
- 2013. október: ezúttal újságírónyelven szólva „nyomdahiba” lépett csak fel, a Facebook elérhető volt, de a felhasználók több mint négy órán keresztül nem tudtak semmit közzétenni. Ekkoriban a Facebooknak a becslések szerint 700 millió felhasználója volt.
- 2010. szeptember: több mint két órára elérhetetlenné vált a Facebook, ezúttal is saját fejlesztőinek bénázása miatt – ezt a cég utólag el is ismerte. A megoldás pedig a klasszikus „indítsa újra a készülékét” metódus lett.
- 2008: minden idők leghosszabb Facebook-leállása egy napig tartott, és egy bug (hiba) okozta. Akkoriban még „csak” 80 millió regisztrált felhasználója volt a közösségi oldalnak.
- 2007. július: az akkor hároméves Facebook üzemeltetésében még gyakran adódtak kisebb-nagyobb problémák, ezért bevett módszer volt, hogy „lekapcsolják” az oldalt, amíg a bugok javítása zajlik. Ez történt 2007-ben is, ám ekkor még jóval kevesebb felhasználónak okozott jóval kisebb problémát. Ma már más a helyzet: közel 3 milliárd regisztrált felhasználója van a Facebooknak.
Ez állhat a háttérben
A probléma továbbra sem állt még helyre, ami jól mutatja, hogy komolyan probléma húzódik a háttérben, írja a 24.
Egy olvasójuk szerint, aki IT-szakértőként mutatkozott be, a Facebooknál az lehet a hiba, hogy nincs DNS-bejegyzése. Azt írta, minden domainhez tartozik egy A-rekord, ami alapján a böngésző tudni fogja, milyen IP címen „lakik” az oldal. Ez hiányzik a világ szinte minden DNS-éből az esetükben. Mint írta, ez azért probléma, mert ez volna az alapja annak, hogy a forgalom eltaláljon egy adott honlapra.
Közben a The New York Times arról ír, hogy a cég belső kommunikációs platformja is leállt, a dolgozók külsős e-maileket sem kapnak meg, emiatt is haladhat lassabban a helyreállás.
Szöllősi Gábor IT-szakértő Twitteren azt írja, valóban sokkal nagyobb baj húzódik a háttérben. Ahogy a szakértő elmondta: a DNS-probléma csak egy tünet. Amit tudni lehet az ügyről: a doménneveket (amiket beírunk a böngészőbe), a DNS-szerverek IP-címekké alakítják, így érünk el weboldalakat. Az IP-címek alapján a routerek felelnek az adatok közlekedéséért a Facebook szerverei és a felhasználók eszköze között. A routerek különféle protokollok segítségével tudják, hogy merre kell küldeni ezeket az adatcsomagokat, egyik elterjedt módszer a BGP.
A szakértők a postahivatalokhoz hasonlítják ezt a kommunikációt, tehát nem kell a teljes utat tudni ahhoz, hogy hogyan jut el egy csomag a Facebookhoz, mindig csak a “jó irányba kell küldeni”, és a többit majd a következő állomás (postahivatal) intézi. Szóval a Facebooknak van egy csomó IP-címe, ezek IP-tartományokban vannak, és ezeket az IP-tartományokat hirdetik BGP protokollon keresztül, hogy a routerek tudják, erre kell keresni a Facebook-szervereket – magyarázza Szöllősi, aki szerint ez a hirdetési procedúra nem működik most, ezért blokkolódik a teljes kommunikáció, mert a világ routereinek fogalmuk sincs, merre kellene keresni ezeket a címeket.
A Redditen szivárogtatott egy állítólagos Facebook-alkalmazott is, hogy egy hálózati konfiguráció után vesztették el a kapcsolatot a routerekkel, de aztán törölték a felhasználót, szóval nem tudni, ez igaz-e. Ami tény, hogy oltári nagy hiba van most a Facebooknál, valószínűleg komplex a probléma, ha órák alatt sem sikerült megoldani – teszi hozzá a szakértő.
Ugyanerről ír az Ars Technica cikke is, amiben a Cloudflare elnökére, Dane Knechtre hivatkoznak. A lap szerint egyelőre nincsenek arra mutató jelek, hogy a Facebook infrastruktúráját szándékos támadás érte volna.
Közben az interneten elkezdett terjedni egy olyan történetszál is, hogy a mérnökök fizikailag nem jutnak hozzá a routerekhez, mert hálózati azonosítás van a bejutáshoz, de hát egyelőre „nincs hálózat”.
. @Facebook DNS and other services are down. It appears their BGP routes have been withdrawn from the internet. @Cloudflare 1.1.1.1 started seeing high failure in last 20mins.— Dane Knecht (@dok2001) October 4, 2021
A Facebook dolgozói sem tudnak cselekedni
A vállalat tisztában van a helyzettel, de a helyreállítást nagyban nehezíti, hogy – a The New York Times értesülései szerint – a probléma a cég belső rendszerét, a Workplace-t is érinti, tehát a cégen belül is akadozik a kommunikáció. A dolgozókhoz állítólag nem érkeznek meg a külső e-mailek, sőt olyan információk is keringenek az interneten, miszerint az alkalmazottak nem jutnak be a munkahelyükre, mert nem működnek a beléptetést lehetővé tévő kártyaolvasók.
Egy magyar szakértő, Szöllősi Gábor pedig arról írt a Twitteren, hogy „Egy törölt Reddit komment szerint egy hálózati konfiguráció változás után állt meg az egész, és ennek eredményeképpen kizárták magukat a mérnökök a routerekből, szóval most fizikailag oda kell menni, rádugni a laptopot”. Utóbbi nem könnyű feladat, ha még a kapukon sem tudnak átjutni.