/Bővített hír./
Elkezdődött az elmúlt évek egyik legsúlyosabb magyar korrupciós büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken péntek reggel. Az ügy főszereplői Völner Pál, a Fidesz volt igazságügyi államtitkára, valamint Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke. A kormánypárti politikusa a vád szerint 83 millió forint kenőpénzt vett át a végrehajtók elnökétől. A pénteki előkészítő ülés előtt a sajtót elzárták a vádlottak és védőik elől. A huszonkét vádlott közül mindössze ketten – köztük Völner – engedélyezte, hogy felvétel készülhessen róla, Schadl viszont megtiltotta. Meglepő részlet, hogy a tárgyalás elején kiderült, a bíróság megtagadta az ügyészségnek az ügy bűnjeleinek átvételét, mert márciusig leltározás van – írja a 24.
Péntek reggel elkezdődött a Fővárosi Törvényszéken Völner Pál volt igazságügyi államtitkár és Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke büntetőügyének tárgyalása. A Fidesz volt politikusával és a végrehajtók elnökével, valamint további húsz társukkal szemben korrupciós és vagyon elleni bűncselekmények, továbbá pénzmosás miatt emelt vádat a Központi Nyomozó Főügyészség.
A péntek reggeli előkészítő ülés előtt Schadlt, Völnert, valamint a további vádlottakat ügyvédjeikkel együtt elzárták a sajtó elől. Kizárólag a tárgyalóteremben lehetett látni őket.
A végrehajtók elnökét bilincsben, vezetőszáron vezette be a büntetés-végrehajtás három felfegyverzett, maszkos munkatársa.
Mellette a harmadrendű vádlott foglalt helyet, és mellé ültették le Völner Pált, aki a másodrendű vádlottja az eljárásnak.
A tárgyalóteremben a huszonkét vádlott közül mindössze ketten járultak hozzá, hogy hang- és képfelvétel készüljön róluk. Utóbbiak közt volt Völner Pál, valamint az eljárás harmadrendű vádlottja. Schadl György viszont teljesen megtiltotta a felvételkészítést.
Még az ülés megkezdése előtt jelezte Schadl György ügyvédje jelezte, szerinte a tárgyalás elkezdésének akadálya van, ugyanis a vádiratban pontosítás volt, és nem tudott róla egyeztetni ügyfelével, valamint nem kaptak meg részeket a nyomozati anyagokból. A Morvai Attila elmondta, alapvető iratokat nem kaptak meg, köztük a nyomozati anyagok egyes köteteit, miközben a tisztességes eljárásban ezeket biztosítani kellett volna számukra.
Tóth Erzsébet bíró erre válaszul elmondta, keletkeztek iratok a vádirat benyújtása után, ám a védők számára biztosítva volt, hogy ezeket megkapják. Majd a bíró Schadl Györgyöt, valamint a szintén letartóztatásban lévő harmadrendű vádlottat, R.R.-t is megkérdezte, hogy megkapták-e azt az adathordozót, ami a nyomozati anyagokat tartalmazza. Schadl közölte, hogy egészen biztosan nem kapta meg a nyomozati anyagok 18. kötetét és a bűnjelek digitalizált változatát sem, és a harmadrendű vádlott is erről számolt be.
Ennek ellenére a bíróság szerint nincs akadálya az előkészítő ülés megtartásának, ami a vádirat felolvasásával kezdődik. Mint mondta, a vádlottak első nyilatkozataira egyébként is jövő héten kerül majd sor.
Szóba került, hogy az ügyben keletkezett bűnjeleket sem mindenki kapta meg. Erre Tóth Erzsébet bíró érdekes választ adott. Azt mondta:
A Fővárosi Törvényszék bűnjelekkel foglalkozó osztálya megtagadta a bűnjelek átvételét az ügyészségtől, arra hivatkozva, hogy leltározás van márciusig.
Ezt egyébként a jelenlévő ügyészek is megerősítették.
Völner Pál ügyvédje szintén szót kért. Papp Gábor azt kérte, hogy a bíróság hívja fel az ügyészséget, hogy ha van még nyomozati irat, akkor azt csatolják be. Mint mondta, alapvető feltétele a bírósági eljárásnak, hogy minden iratot megkapjanak, ám ez szerinte nem történt meg. Hozzátette, hogy azt példátlannak tartja, ha van még nyomozati irat, amit a bíróságnak nem nyújtott be az ügyészség.
A jelenlévő ügyészek viszont úgy nyilatkoztak, minden nyomozati anyagot megküldtek, a vádirat benyújtása óta keletkezett iratokat pedig folyamatosan postázzák. Az eljárás végül a vád felolvasásával kezdődött meg. Mint az korábban is elhangzott, az eljáró ügyész előzetesen jelezte, hogy a vádirat pontosítását fogja kérni, de – mint kiderült –, csak az elírásokat kellett kijavítani. A 72 oldalas vádirat felolvasása során szünetet is elrendelt a bíróság. Végül dél körül ért a vádirat végére az ügyész, amikor felolvasta milyen büntetés kiszabását kéri a bíróságtól.
Völner Pál rezzenéstelen arccal hallgatta meg, hogy nyolc évre börtönbe küldené az ügyészség.
Több sokadrendű vádlott is beismerte bűnösségét
A vádirat ismertetése után elsőként a huszonkettedrendű vádlottat nyilatkoztatta a bíróság.
Ő elsőként el is ismerte a bűnösségét.
P. M.-et bűnsegédként, vezető beosztású hivatalos személy által a hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával vádolta meg az ügyészség. Miután egyeztetett a védőjével, elmondta, azért ismerte el bűnösségét, mert az úgy történt, ahogyan a vádiratban szerepel, és elnézést kért, mint mondta, megbánta. Ezzel elfogadta a 2 év – végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönt, valamint az indítványozott nyolcmillió forintos büntetést.
Utána követkett P. B., aki azért kulcsfontosságú személy az ügyben, mert ő volt a végrehajtói kar volt hivatalvezetője, és a vádak szerint szerepe volt abban, hogy azokat a végrehajtókat nevezzék ki, akiket Schadl javasolt. Ő a végrehajtó-jelöltek pályázatait pontozta felül az ügyészség szerint, méghozzá Schadl kívánalmának megfelelően, majd felterjesztette őket az Igazságügyi Minisztériumhoz.
Ő szintén beismerte a bűnösségét, ami később a Schadl-Völner párosnak jelentősen ronthatja a pozícióit.
P. B. ezzel elfogadta, hogy hárommillió forint pénzbüntetésre ítéljék, és végleges hatállyal eltiltsák a közszolgálati jogviszonyhoz kötött foglalkozástól.
SZ. G. huszadrendű vádlott nem ismerte be a bűnösségét, viszont B. L. tizenkilencedrenű vádlott beismerte a bűnösségét szintén.
Ő azt mondta, megvalósult a bűncselekmény, ezért elismerte azt.
Ezzel ő is elfogadta a 2 év – végrehajtásában 4 év próbaidőre felfüggesztett – börtönt, valamint a neki indítványozott tizenötmillió forintos büntetést.
Schadl György szintén vádlott apja, valamint Schadl végrehajtó felesége egyaránt nem tettek beismerést, és nem mondtak le a tárgyaláshoz való jogukról.
A hivatali vesztegetés elfogadásával vádolt P. B. tizenhatodrendű vádlott szintén beismerte bűnösségét. Ezzel elfogadta az indítványozott másfél év – végrehajtásban három év próbaidőre felfüggesztett – börtönt, valamint az egymillió forint pénzbüntetést.
A fő vádpont lényege szerint Schadl 2018 májusát megelőzően korrupciós kapcsolatot alakított ki Völner Pállal, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárával. Ennek keretében Schadl jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 júliusáig összesen legalább 83 millió forintot – adott át a fideszes politikusnak, aki ezért az államtitkári és miniszterhelyettesi pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta.
Az ügyészség szerint Schadl vezetői pozíciójából, valamint a Völnerrel fennálló korrupciós kapcsolatából eredő befolyásra hivatkozva hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük. A vádhatóság szerint a végrehajtói kar elnöke 924 millió 852 ezer forint illegális jövedelemre tett szert a Völnerrel kialakított korrupciós kapcsolata révén.