A napokban kiszivárgott amerikai iratok nem csupán katonai adatokat tartalmaznak: azt látni ugyanis, hogy a tengerentúli hírszerzés ukrán tábornokokon kívül magyar, izraeli és dél-koreai hivatalos személyeket is megfigyelt, de még az Atomenergia Ügynökség több tisztségviselőjét is. Vagyis az amerikai kémek a saját szövetségeseikről is gyűjtöttek adatokat – írta meg az Economist.
Zoom
Az is kiderült, hogy milyen módszerrel csinálták mindezt. Az egyik eljárás az volt, hogy telefonra telepítettek poloskát, de más módon is rögzítettek beszélgetéseket. Így azonban a célpontok ki tudják deríteni, hogyan szerzi Amerika az információkat.
Ez lehet az utóbbi egy évtized egyik legjelentősebb hírszerzési botránya, állítja Thomas Rid a Johns Hopkins Egyetemről. Ide sorolja a Snowden-ügyet, valamint azt, amikor 2016-ban a Nemzetbiztonsági Ügynökség, majd egy évvel később a CIA adattárából csempésztek ki kényes információkat.
Frissítés: ezek után még ők büntetnének
Új intézkedést tervez az amerikai kormány Magyarország megbüntetésére, amelyben az is felvetődött, hogy szankciókat vetnek ki befolyásos személyekre – írja több, egymástól független diplomáciai forrásra hivatkozva a 444.
A zsidó lap információi szerint hiába rendszeresek az egyeztetések a magyar kormány embereivel, az Egyesült Államok egyre problémásabbnak tartja azt, ahogy a magyar kormány kezeli az ukrajnai háborút.
Elfogadhatatlannak tartják, hogy a magyar kormány azért blokkolta sokáig a finn, és azért blokkolja még mindig a svéd NATO-csatlakozást, hogy pénzt csikarjon ki az Európai Uniótól; hogy a magyar kormány egyetlenként az EU-ban alig tett valamit, hogy függetlenedjen az orosz energiától, sőt inkább a függés fenntartása érdekében igyekszik blokkolni vagy felvizezni az uniós szankciókat, valamint azt, hogy a paksi orosz beruházásról még mindig nem mondtak le.
Problémásnak tartják, hogy orosz diplomaták sokasága mozoghat szabadon Magyarországon, többek között a kémbanknak csúfolt IIB budapesti központja miatt, és a bank egyetlen EU-tag-részvényese a magyar állam maradt, valamint azt sem nézik jó szemmel, hogy a kormány és a sajtója "orosz propagandát terjeszt a háborúról".
Az ezekre a kritikákra adott kormánypárti reakciók általában azt emelik ki, hogy az Orbán-kormány ugyan másképpen kommunikál, de
valódi lépésekkel nem okoz gondot a nyugati szövetségeseknek.
Az amerikaiak azonban úgy vélik, hogy mivel igazi háború van Ukrajnában, és egy háborúban a propaganda is fegyver, sőt a magyar kormány "egyre durvább gesztusokat tesz", így egyre vékonyodik a határ a kommunikáció és a tettek között.
2. frissítés: WSJ: a titkos iratok kiszivárogtatása szövetségeket tehet tönkre
A Wall Street Journal terjedelmes cikkben szállt bele a Pentagonba az incidens miatt. Mint írják, ez több szempontból is botrány. A szivárogtatás szerintük aláássa Amerika szövetségeseinek bizalmát, elárulja, mennyit tud Washington az oroszokról, és közkinccsé teszi az ukrán légvédelem gyenge pontjait.
A lap szerint már önmagában az is aggodalomra ad okot, hogy nem tudni, kik szivárogtattak. Az amerikai tisztviselők kétségbeesése ugyanakkor azt mutatja, hogy a dokumentumok nagy része valós.
Ami leginkább aggasztó, hogy a dokumentumok szerint májusig legyőzhetik Ukrajna légvédelmét.
Ez óriási harcászati előnyhöz juttathatja az oroszokat, hiszen ezután szabadon bombázhatnák az ukrán szárazföldi alakulatokat, és még több területet foglalhatnak majd el.
A fejlemény megnehezíti a tavaszi ellentámadás megindítását, és önbizalmat adhat Putyinnak, hogy csapatai tovább bírják, mint az ellenség. Mindebből az következik, hogy Amerikának fel kell gyorsítania a F16-osok és a légvédelmi rendszerek szállítását. Ezzel párhuzamosan csak remélni lehet a WSJ szerint, hogy a botrány egyszeri. Viszont ha a tolvajok további dokumentumokat is elloptak, és záporozni fognak a titkos értesülések, akkor nem csak Ukrajna lesz bajban.
(Mandiner - Index nyomán)