A nemzeti versenyhatóság 40 millió forintos, Norbi Update-re kiszabott bírságára hivatkozva jelentette be visszavonulását Schobert Norbert, aki úgy látja, tudatos támadások áldozata lett. A Napi.hu információi és a korábbi nyilatkozatok alapján ugyanakkor inkább úgy tűnik, a gigabüntetés jó indokkal szolgálhatott arra, hogy a lejtőre került és évek óta veszteséges vállalkozásból kifarolhasson, írja a lap.
Zoom
Mint megírtuk, bejelentette visszavonulását Schobert Norbert azt követően, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a fogyasztók megtévesztése miatt 40 millió forintra büntette vállalkozását, a Norbi Updatet. A fitneszguruból lett vállalkozó a GVH vizsgálatára reagálva egy már nem elérhető Facebook-bejegyzésében arról írt, hogy a gyógyszerlobbi áll az ügy mögött: az Európai Unió a gyógyszergyárak érdekében folyamatosan szigorítja a jogszabályokat, ezért nem lehet semmiféle olyan terméknek élettani hatást tulajdonítani, ami nem gyógyszer.
A vállalkozó az uniós szabályok szigorodásával magyarázta, hogy együttműködött a nemzeti versenyhatósággal és elismerte a jogsértést, lemondva a jogorvoslati lehetőségről. Schobert Norbert egyúttal bejelentette visszavonulását is, elmondása szerint az eset nagyon megviselte. A Naphire.hu-nak adott interjújában ugyanakkor világossá tette, a Norbi Update marad, bár működése kérdéses.
„A cégem ezt nem tudja kiheverni, ezt a bírságot. Nagyon igazságtalan érzés. Anno 20 éve bevezettem az Update-et, ma mindenki ezt csinálja, ezt utánozza. Ami tök jó, csak engem nyírtak ki. De van egy pár terv a fejemben. Engem ne sajnáljon senki! A GVH jogszerűen járt el. Az Update név mögül kivonulok, nem fogok többet kommunikálni sem. A sportban látok még egy-két kihívást így 52 évesen. De a legfontosabb feladatom: a drága kis feleségemnek és a gyerekeimnek leszek a támasza” – fogalmazott az interjúban.
Már egy ideje tervezi a visszavonulást
Noha Schobert Norbert most a GVH-bírságra hivatkozva jelentette be, hogy visszavonul, ezek a tervek nem újkeletűek. Főleg annak fényében, hogy az elmúlt években a Norbi Update-birodalom folyamatosan zsugorodott, a kereslet visszaesett, a vállalkozás pedig évek óta óriási veszteséggel működik. Schobert már áprilisban, vagyis a GVH bírságát megelőzően bejelentette, hogy kiszáll a Norbi Update operatív vezetéséből.
A vállalkozó még tavaly októberben arról is nyilatkozott, minden esély megvan arra, hogy a Norbi Update Lowcarb Zrt.-t 2023-tól már nem tudja finanszírozni.
Lejtmenetben az Update-biznisz
A vállalkozásnak valóban nem alakultak jól az elmúlt évei: 2022 őszén a Norbi Update boltokat ellátó logisztikai társaság, a Havi Kft. a rendezetlen tartozások miatt megtagadta a szállítást, és hamarosan fel is mondta a szerződést.
Ez az év újabb súlyos veszteségekkel indult: az egykor a nemzetközi terjeszkedést is megcélzó Norbi Update több mint száz üzletének jelentős részét januártól bezárta. Már csak 32 üzlet tart nyitva itthon és négy Felvidéken. Ezt a vállalkozó a megugró rezsiköltségekkel próbálta magyarázni.
A pénzügyi nehézségeket jól mutatja, hogy a Norbi Update befolyásos kulcsemberei korábban már távoztak az igazgatóságból, március végén pedig végrehajtást is elrendeltek a cég ellen.
A nyilvánosan hozzáférhető üzleti beszámolók is alátámasztják, hogy a cég termékei iránti kereslet lejtőre került: utoljára 2019-ben tudott nyereséggel zárni a vállalkozás, ugyanakkor a legutolsó közzétett üzleti beszámoló szerint 2021-ben az adózás utáni eredmény már több mint 135 millió forint veszteség volt.
Pont jókor jött az újabb GVH vizsgálat?
A GVH vizsgálata tehát jó apropóval szolgálhatott, hogy Schobert Norbert kifarolhasson a mára súlyos veszteségekkel működő Update-bizniszből. Noha a sajtóban megjelent nyilatkozataiban azzal érvel, hogy az évtizedek óta egészségesebb életmódot nyújtó termékeiről a versenyhatóság határozata miatt egyre többen gondolják, átverésről volt szó, a valóságban ilyen megállapítást nem tett és nem is tehet a GVH.
A hatóság a Napi.hu megkeresésére kiemelte:
A GVH-nak nincs hatásköre vizsgálni a termékek összetevőit és nincs lehetősége megállapítani az élettani hatásait. Ezeket a feladatokat a hatályos jogszabályok más hatóság tevékenységi körébe utalják, ezért ezekre a hatóság határozata sem tér ki. A fogyasztóvédelmi ügytípusú versenyhatósági eljárások sosem a termékek élettani vagy egyéb hatásait, hanem a reklámcélú tájékoztatások valósságát és teljességét vizsgálják.
A konkrét ügyben lényeges, hogy a vállalkozás sem a GVH által feltárt tényállást, sem az érintett magatartások jogsértő voltát nem vitatta az eljárás során.
Nem először állapított meg a Norbi Update-termékekkel összefüggő, a fogyasztókat megtévesztő gyakorlatokat a hatóság. Ezzel kapcsolatban a versenyhivatal rámutatott: az eljárás során a Norbi Update nem minősült visszaesőnek, mert a legutóbbi elmarasztaláskor a forgalmazó és az eljárás alá vont tulajdonosi kör más volt.
A felróhatóság kiemelt foka ugyanakkor súlyosbító tényezőnek minősült, mivel a cég vezető tisztségviselője korábban olyan vállalkozásban töltött be hasonló pozíciót, amelyet a hatóság a mostanival egyező magatartása miatt korábban elmarasztalt.