Az Európai Tanács úgy határozott, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával – írja X-oldalán közzétett közleményében Charles Michel, az uniós tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke.
Zoom
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán / MTI
Ez azt jelenti, hogy Orbán Viktor hiába jelentette be még az EU-csúcs első napján is, hogy megvétózza Ukrajna kapcsán ezt a döntést, ezzel végül nem élt, írja az Index.
Ezenkívül Michel azt is bejelentette, hogy az Európai Tanács úgy határozott, megadja a tagjelölti státuszt Georgiának, míg Bosznia-Hercegovinának abban az esetben, ha eléri a tagsági kritériumoknak megfelelő szükséges szintjét.
Mint az ET-elnök rövid közleményét zárja, a döntés szerinte a remény egyértelmű jele népük és kontinensünk számára.
Elmaradt a magyar vétó
A döntés annak fényében meglepő, hogy az egész csúcs előtt – és a csúcs kezdetén is – a magyar miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy szerinte vitát kell folytatni a csatlakozási eljárás megkezdéséről, és szerinte a magyar és az uniós érdekkel is ütközik, ha megkezdik Ukrajnával a csatlakozási tárgyalásokat.
A magyar miniszterelnök még a nap elején úgy fogalmazott, hogy a bővítés nem elméleti kérdés, hanem érdemeken alapul, emellett kijelentette, hogy a magyar kormány hét előfeltételt fogalmazott meg a csatlakozási tárgyalás megkezdéséhez, azonban azzal érvelt a magyar vétó mellett, hogy ebből még az Európai Bizottság szerint is három nem teljesült.
Ennek ellenére a helyszínen tartózkodó Indexnek egy uniós hivatalnok azt mondta, az Európai Tanács határozatot hozott ebben a kérdésben, amelyet az Európai Tanács egyetlen tagja sem ellenzett.
Frissítés: íme a magyarázkodás a korábbi hősködés után
Ukrajna uniós tagsága rossz döntés, Magyarország ebben a rossz döntésben nem kíván részt venni - jelentette ki Orbán Viktor a közösségi oldalán közzétett videójában csütörtökön.
A miniszterelnök Brüsszelben, az uniós csúcstalálkozó szünetében rögzített üzenetében kijelentette: Magyarország álláspontja világos, Ukrajna nem felkészült arra, hogy az Európai Unió megkezdje vele a tárgyalásokat az uniós tagságról.
Teljesen értelmetlen, irracionális és helytelen döntés ilyen körülmények között megkezdeni Ukrajnával a tárgyalásokat, és Magyarország nem is módosítja az álláspontját - emelte ki a miniszterelnök.
Közölte, ellenben 26 másik ország ragaszkodott ahhoz, hogy ez a döntés megszülessen. Ezért Magyarország úgy döntött, hogy ha 26-an így döntenek, menjenek a maguk útján - jelentette ki. Magyarország ebben a rossz döntésben nem kíván osztozni, és ezért Magyarország a döntéstől a mai napon távol maradt - tájékoztatott.
A tárgyalások folytatódnak a költségvetés módosításával - tette hozzá Orbán Viktor.
Orbán Balázs is magyarázza a magyarázhatatlant
Magyarország nem tartja felkészültnek Ukrajnát az uniós tárgyalások megkezdéséhez, ezért nem vett részt az arról tartott szavazáson - tájékoztatott a miniszterelnök politikai igazgatója Brüsszelben csütörtökön.
Orbán Balázs az európai uniós csúcstalálkozó alkalmából magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, Magyarország álláspontja egyértelmű: nem tartja felkészültnek Ukrajnát az európai uniós tárgyalásokhoz, ezért azt javasolta, hogy ne kezdődjenek meg a tárgyalások.
Közölte, 26 uniós tagállam azonban másképpen gondolja ezt, ezért a tárgyalásokat követően Magyarország úgy döntött, hogy elhagyja az üléstermet, és nem vett részt a szavazáson.
Ezzel Magyarország nem akadályozta meg a döntés meghozatalát, de nem is vállalja a felelősséget ezért az elhibázott döntésért - húzta alá.
(MTI)
2. frissítés: Toroczkai: pontosan az történt, amit elmondtam
Orbán megfutamodását ünnepli a kijevi maffia
Az Európai Unió döntése, hogy megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, győzelem a háború dúlta ország számára, de "egész Európa" számára is - örömködött a már Kijevben tartózkodó Zelenszkij csütörtökön az X-en.
"Győzelem Ukrajna számára. Győzelem egész Európa számára. Ez egy olyan győzelem, amely motivál, inspirál és erősebbé tesz. A történelmet azok csinálják, akik nem fáradnak bele a szabadságért vívott küzdelembe" - írta.
Zelenszkij üdvözölt "minden egyes ukránt", valamint Moldovát, amellyel szintén megkezdődnek a csatlakozási tárgyalások.
Ukrán politikusok szintén üdvözölték az uniós megállapodást, Dmitro Kuleba külügyminiszter "történelmi jelentőségű napról" beszélt.
Denisz Smihal miniszterelnök szerint az unió döntésével elismerte az elmúlt években kezdeményezett reformokat, egyszersmind figyelmeztetett, hogy a csatlakozáshoz vezető út nehéz lesz.
Korábban írtuk: