Az egy év után tartott cseh, magyar, szlovák és lengyel kormányfői csúcstalálkozó nem indult feszültségektől mentesen. A V4-ek ugyan egyetértenek abban, hogy az ukrajnai agresszió a nemzetközi jog megsértése, a segítségnyújtásban azonban nem jutottak egyezségre a visegrádi kormányfők, írja az Index.
A V4-országok miniszterelnökei egyetértenek abban, hogy Oroszország Ukrajnával szembeni agressziója a nemzetközi jog durva megsértése, és hogy Ukrajnának segítségre van szüksége – jelentette ki Petr Fiala cseh miniszterelnök a Deník.sk szerint.
Az országok azonban eltérően vélekednek az Ukrajna elleni orosz agresszió okairól és arról, hogy milyen formában hajlandók segítséget nyújtani a megtámadott országnak – tette hozzá a cseh kormányfő.
„Vannak dolgok, amelyekben egyetértünk, és vannak témák, amelyekben van értelme országaink együttműködésének” – mondta bevezetőjében Petr Fiala, hozzátéve, hogy még Ukrajna kérdésében is találtak olyan területeket, ahol azonosak az álláspontjaik. Ezek szerinte két különböző dolog.
Az első, hogy az ukrajnai agresszió a nemzetközi jog megsértése.
– Egyetértünk abban, hogy Ukrajnának segítségre van szüksége, és mind a négy országnak be kell kapcsolódnia. Abban különbözünk, hogy milyen formában kellene segítséget nyújtani – mondta, hozzátéve, hogy Csehország és Lengyelország a katonai segítségnyújtásban vesz részt.
– Szlovákia és Magyarország nem osztja ezt a támogatást, de részt akarnak venni a humanitárius segítségnyújtásban – mondta.
„Egységünk abban áll, hogy szorosabb energetikai kapcsolatokat akarunk országaink és általában az európai államok között” – mondta a cseh miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt mondta: humanitárius segélyt küldenek Ukrajnába, orvosokat képeznek és menekülteket segítenek. A legszükségesebb katonai segélyben azonban az ország nem kíván részt venni.
– Egyetértünk azzal, hogy Oroszország támadása Ukrajna ellen a nemzetközi jog durva megsértése. Ukrajnának segíteni kell. Ez a helyes álláspont. Magyarország szempontjából van egy speciális szempont, hiszen Magyarország nem akar közös határt Oroszországgal. Ami ezt az időszakot illeti, rossz emlékeink vannak – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy „a V4-ek élnek. A V4 fontos, és Magyarország kész folytatni”.
Lengyelország miniszterelnöke, Donald Tusk hangsúlyozta, hogy segíteni kell Ukrajnának, és emlékeztetett a V4-ek miniszterelnökeinek múltjára a Szovjetunió szatellit korszakából. Emlékeztette Magyarországot a lengyelek szolidaritására az 1956-os tüntetők elleni harcban a szovjet hatalom ellen, valamint a prágai tavaszra és a lengyel Szolidaritás mozgalomra is kitért. „A lengyelek akkor a vérüket adták a magyar felkelőkért” – mondta Tusk.
„Mindannyian emlékszünk arra, hogy milyen fontosak voltak az alapvető értékek a barátság és a kapcsolatok szempontjából, és ezek alkották a V4-es formátumot” – mondta a lengyel miniszterelnök. Az alapvető európai értékeket, például a szabadságot, az emberi jogokat és a jogállamiságot említette kulcsfontosságú kapcsolódási pontként.
Nem baráti találkozó volt
Már a találkozó előtti napon a cseh kormányfő, Petr Fiala jelezte, hogy nem nagy öröm számára találkozni azokkal a kollégákkal, akikkel számos kulcsfontosságú kérdésben tulajdonképpen nem ért egyet. A magyar és a szlovák kormányfőre gondolt, de hozzátette, mindezek ellenére párbeszédet kell folytatnak.
Fiala azért is bírálta Robert Ficót, mert a szlovák kormányfő az elmúlt napokban több nyilatkozatában is relativizálta az Ukrajnának nyújtandó segítség szükségességét. Megismételte korábbi elutasító álláspontját az Ukrajnának küldendő fegyverek ügyében, és „sikertelennek” minősítette a nyugati országok Ukrajna-stratégiáját. A cseh vezető ehhez hozzátette, hogy véleménye szöges ellentétben áll Ficóéval.
A találkozó délelőtti kezdésére érkező kormányfőket egy mintegy ötven fős Ukrajna-imádó tüntető csoport fogadta a prágai Liechtenstein-palota előtt.
Dnes jsme se s lidmi z @Illumicati_cz s dal±ími aktivisty z @Kaputin_Off @PulseofEuropeCZ atd se±li abychom vypískali u Lichten±tejnského paláce před summitem V4 @PM_ViktorOrban a Roberta Fica. Akce se vydařila, obě dvě kolaborantské krysy byly překvapené. Skvělé transparenty… pic.twitter.com/Q3mIWhbGfp— Luke Jedli Illumicati 🐈🇨🇿🇺🇦🇺🇸🇹🇼🏳️🌈🇮🇱 (@LukeJedli) February 27, 2024
Frissítés: "Ukrajnát magyar nemzeti érdekek miatt is segítjük"
Az MTI beszámolója:
Az Ukrajna támogatásával kapcsolatos véleménykülönbségek ellenére is van értelme és jövője a visegrádi együttműködésnek - jelentette ki Orbán Viktor kedden Prágában, a négy visegrádi ország kormányfőinek csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatón.
"Engem a mai találkozó arról győzött meg, hogy Visegrád él, Visegrád fontos. Különbségeinket kellő tisztelettel tudomásul tudjuk venni, még ha vitatjuk is egymás álláspontját. A közös ügyekben pedig tovább erősítjük az együttműködést. Magyarország erre készen áll" - mondta a kormányfő.
Orbán Viktor szerint a mostani prágai kormányfői csúcstalálkozó nem volt a "legkönnyebb", mert "önreflexiós találkozó volt" és arról szólt, van-e szükség a V4-re ilyen formában. Emlékeztetett: hasonló önreflexiós tanácskozásra a visegrádi országok európai uniós csatlakozása után is sor került. Akkor a V4-ek a közös érdekekben való együttműködés folytatása mellett döntöttek, s így jutottak el az orosz-ukrán háborúig, amely "mindent felülírt", újra felmerült az együttműködés folytatásának kérdése.
A kormányfő szerint az "intellektuálisan izgalmas tanácskozáson" megmutatkozott, mi az, amiben egyetértenek a felek, és mi az, amiben eltérőek a vélemények. Egyetértés volt abban, hogy Oroszország támadása Ukrajna ellen a nemzetközi jog durva megsértése volt, és abban is egyetértünk, hogy Ukrajnának segítségre van szüksége. És segíteni is kell Ukrajnának, ez a helyes magatartás - tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor közölte: Magyarország szempontjából még van egy különleges tényező, mégpedig az, hogy Magyarország nem akar újra közös határt Oroszországgal, mert a múltból ezzel rossz tapasztalatai vannak.
"A magyar nemzetbiztonság egyik legfontosabb alapvetése az, hogy tőlünk keletre legyen egy olyan entitás, amely Oroszország és Magyarország között helyezkedik el. Ukrajnát tehát magyar nemzeti érdekek miatt is segítjük" - hangsúlyozta a kormányfő.
Orbán Viktor szerint a véleménykülönbség ott van a V4-ek között, hogyan lehet jól segíteni Ukrajnát. "A magyar álláspont világos: nem küldünk fegyvert Ukrajnába, se katonával, se katona nélkül, viszont ezen kívül minden segítséget megadunk" - hangsúlyozta, kiemelve a humanitárius segítséget vagy az ukrán menekültek befogadását.
A miniszterelnök szerint az ukránoknak nyújtandó segítséget érintő véleménykülönbségek ellenére is van értelme a visegrádi együttműködés folytatásának. Több olyan témát is említett, amelyekben sikeres a visegrádi országok együttműködése. Ilyen például az illegális migráció kérdése, ahol a kvótaügy nem került le a napirendről, s továbbra is érdemes együttműködni ezen a területen.
"Együttműködésünk nélkül ma a migránsok tízezrei vagy százezrei járkálnának országaink területén" - jegyezte meg Orbán Viktor.
A cseh, a lengyel és a szlovák miniszterelnök szintén elismerte a véleménykülönbségeket, de a visegrádi együttműködés folytatása mellett foglalt állást. Kérdésre válaszolva mind a négy kormányfő egyértelműen leszögezte: országa nem tervezi katonák vezénylését Ukrajnába.
Robert Fico szlovák kormányfő megerősítette, hogy kormánya fegyvereken és lőszeren kívül minden segítséget megad Ukrajnának. Petr Fiala cseh és Donald Tusk lengyel kormányfő pedig azt mondta, hogy a magyar és a szlovák állásponttól eltérően továbbra is készek fegyvereket és lőszert küldeni Ukrajnának.