Az Európai Bizottság megkezdi levonni a Magyarországnak szánt esedékes uniós kifizetésekből az EU bírósága által az országra kiszabott 200 millió eurós bírságot, miután a magyar kormány a határidőig nem fizette be az összeget - jelentette be a bizottság szóvivője szerdán. A bíróság által június 13-án kirótt, mintegy 80 milliárd forintnak megfelelő összegű bírság befizetésének a határideje szeptember 17-én járt le. A keddi a második határidő volt, miután az első határidőt Magyarország nem teljesítette. /Bővített hír./
Kérdésre válaszolva Újvári Balázs azt mondta, a bizottság vizsgálja, hogy amennyiben Magyarország nem teljesíti a befizetést, az összeget egyben vonják-e le vagy pedig szakaszosan a Magyarországnak szánt juttatásokból.
Az egymillió eurós napi bírsággal kapcsolatban azt mondta, a magyar hatóságoknak szeptember 13-ig kellett volna tájékoztatni a bizottságot, miként igyekeztek összehangolni eljárásaikat a bíróság által előírtakkal, azonban a hatóságok részéről nem érkezett válasz.
"Mivel a bizottság nem kapott választ, kiküldtük az első fizetési kérelmet" - jelentette ki a szóvivő.
A bírság jelenleg 93 millió euró (36,7 milliárd forint), azaz a június 13-i ítélettől eltelt, szeptember 17-ig tartó időszakra szól, és, mint a szóvivő elmondta, Magyarországnak 45 napja van megtéríteni.
Az Európai Unió Bírósága júniusban kötelezte Magyarországot a 200 millió euró megfizetésére, mert "nem tartja tiszteletben" az uniós jogszabályokat, egyebek között "a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó unión kívüli országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások területén".
Emellett arra is kötelezte, hogy fizessen a szabályozás betartásában mutatkozó késedelem minden egyes napjára egymillió euró összegű kényszerítő bírságot, mivel nem teljesítette a bíróságnak a - befogadási feltételekről szóló irányelv és a visszatérési irányelv rendelkezéseinek megsértésével kapcsolatban - 2020 decemberében hozott ítéletben foglaltakat.
(MTI)