Megdöbbentően magas volna a Jobbikra szavazók aránya az EP-választáson, ha azokat ma tartanák – derül ki a Véleménybank internetes közvéleménykutató oldal méréseiből, írja a Heti Válasz. Míg az SZDSZ-re a válaszadók 6 százaléka, a Jobbikra az összes megkérdezett 16 százaléka szavazna.
Az április 27-én elindított felmérésre eddig közel kétezer válasz érkezett. A válaszadók egyértelmű többsége, majdnem fele ( 49,1 százaléka) a Fidesz-KDNP listája mellé rakná az ikszet június 7-én. A Véleménybankon regisztrált felhasználók ötöde (19,9 százaléka) szavazna a szocialisták listájára. A mért eredmények nagyságrendileg nem térnek el a társadalomban tapasztalható pártszimpátiáktól, ugyanakkor szokatlanul magas a Jobbikot támogatók aránya - vélte Pető Lilla, Európai Uniós kutatási szakértő, a Véleménybank Alapítvány munkatársa.
Az MDF a mért 8,9 százalékos támogatottságával szintén megelőzte a liberális pártot. Az, hogy ez a párt szerepelt a legrosszabbul a mérés során nagyon erős jelzés, hiszen az SZDSZ szavazóbázisa korábban felülreprezentált volt az internetes kutatásokban.
A feltett kérdés struktúrája nem felel meg a hivatalosan elfogadott közvéleménykutatási gyakorlatnak, hiszen a lehetőségek között nem szerepel minden listát állító politikai párt, valamint az az opció sem, hogy "nem veszek részt a választáson". A Véleménybank munkatársa szerint erre azért volt szükség, hogy a válaszadókat "rákényszerítsék" a döntésre, egyértelműen mondjanak véleményt a jelenlegi legfontosabb politikai erőkről. Így a kutatás nem méri a várható részvételi arányt, viszont markáns képet ad a jelenlegi erőviszonyokról - fogalmazott Pető Lilla, aki hozzátette, a Véleménybank a választást megelőző héten megismétli a mérést, egy új, minden listát állító pártot feltüntető kérdőívvel. A júniusi kérdésben szerepelni fog a "nem vesz részt a választáson" lehetőség is - hangsúlyozta az uniós kutatási szakértő.
Az EP-választásról az állampolgárok lényegesen kevesebb információval rendelkeznek, mint az országgyűlési vagy az önkormányzati választásokkal kapcsolatban - derül ki a szavazáshoz fűzött megjegyzésekben, a válaszadók ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a " magyarországi viszonyoknál sem rendelkeznek kellő ismerettel a jó döntés meghozatalához, s ez az uniós kérdésekben való döntésre hatványozottabban igaz". A felméréshez csatolt kommentárokból azonban az is kiderül, nagyon sokan döntenek úgy, hogy június hetedikén nem nyilvánítanak véleményt a szavazófülkékben.
(Heti Válasz)

Így tálalja címlapon a Jobbik-közeliséggel aligha vádolható Heti Válasz
Kapcsolódó: