Felszólították Devecser lakosságát, készülődjön az esetleges kitelepítésre, és pakolja össze egy táskába a legszükségesebb dolgait; rendőrségi hangszórós autó járja az utcákat, mindenhol katonákat és rendőröket lehet látni. Közben a Kolontáron tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Hende Csaba honvédelmi miniszter, Hatala József országos rendőrfőkapitány és Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgató a védelmi szakemberekkel együtt a gáthoz mentek. Kolontár lakosságának evakuálása már befejeződött.
Kolontár kiürítését reggel 6 óra után kezdték - közölte Dobson Tibor az InfoRádióban. Hozzátette: a kürítésre azért volt szükség, mert a korábban megsérült 10-es kazetta gátja tovább gyengült. A hivatalos tájékoztatás szerint a hármas körgát építése közben erős elmozdulásokat, szakadásokat mértek a már megsérült tározónál, ezért döntöttek a település azonnali kiürítéséről.
Dobson Tibor elmondta: 800 embert visznek el a faluból, őket buszokkal Ajkára szállítják. A lakók akkor térhetnek vissza, ha a gátat sikerül megerősíteni. Az ORFK közlése szerint Kolontár község kitelepítését jelenleg 350 rendőr segíti és biztosítja. A helyi rendőri erőket a Készenléti Rendőrség 300 fővel erősítette meg. A helyszínt különböző figyelési pontokkal, mozgó vezetési ponttal, helikopteres és hőkamerás ellenőrzéssel biztosítják. A rendőrség elsődleges feladata továbbra is a közrend, közbiztonság fenntartása, a jogsértések megelőzése, illetve a terület zárási feladatok ellátása. A rendőrség tevékenysége során szorosan együttműködik a társzervekkel.
Jelenleg több száz katonai teherautó tartózkodik Devecseren, illetve a már teljesen kiürített Kolontáron és a két település közötti utakon, a területet helikopter őrzi folyamatosan.
Szakemberek egy négy-öt méter magasságú védőgát építésével akarják megmenteni Kolontárt egy esetleges újabb gátszakadástól - ezt az MTI helyszínen lévő tudósítója jelentette 8 óra után. A szakemberek azt mondták, egy 40 méter hosszú, négy-öt méter magas, kőből és földből épített gáttal szelik ketté a települést, hogy az alacsonyan fekvő részen esetleg átfolyó újabb vörösiszap-lavina ne veszélyeztesse a hét eleji katasztrófában épen maradt házakat.
A gát építésének tervezése hajnalban kezdődött, már fejtik a bányákban a megépítéséhez szükséges köveket, még szombaton el is kezdik az építést, és várhatóan két napon belül befejezik.
(InfoRádió)