Magyarországon mintegy 1800 tbc-s beteget tartanak nyilván. Ebből 100-150 beteg nem hajlandó együttműködni, nem megy kórházba, és másokat is veszélyeztet - adja hírül a Kossuth Rádió.


Tavalyi adat szerint Borsodban duplájára emelkedett a tbc-s megbetegedések száma a korábbi évekhez képest. Bartus Ágnes, az edelényi tüdőkórház főorvosa, az észak-magyarországi régió regionális tüdő szak-főorvosa elmondta, hogy a tbc terjedését alapvetően a szociális helyzet gyorsítja. Borsodban a munkanélküliség is a duplája az országos átlagnak, és nagyon sok a hajléktalan is.
A megyei tiszti-főorvos kötelező tüdőszűrést rendelt el a 30 évnél idősebb lakosság körében, de nincs semmilyen szankció. Ha valaki nem megy el, semmit se lehet vele szemben tenni, mert már nincs kényszergyógykezelés.
Illetve ettől az évtől már karhatalommal elő lehet vezetni a beteget, de nem lehet erővel ott tartani a kórházban.
Az együttműködésre hajlandó, a gyógyszereket rendesen szedő betegek 60-80 nap alatt eljutnak oda, hogy nem igényelnek kórházi kezelést, otthon gyógyulhatnak, de akik önkényesen távoznak a kórháztól, sokkal nehezebb helyzetben vannak. Körülbelül a betegek fele távozik néhány hetes, egy-két hónapos kezelés után, amikor még a szervezetükben ki lehet mutatni a bacilusokat. Komoly probléma az alkohol, vagyis sokan azért hagyják el idő előtt a kórházat, mert nem bírják ki sokáig alkohol nélkül.
Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke szerint ma Magyarországon mintegy 1800 tbc-s betegek tartanak nyilván. Ebből 100-150 beteg nem hajlandó együttműködni, nem megy kórházba, és másokat is veszélyeztet. A januári rendelet értelmében kényszerbeutalással kórházba lehet vinni őket. Aztán vagy ott maradnak vagy nem. De állítólag egy készülő újabb rendelet értelmében a kényszergyógykezelésnek is meglesz a lehetősége, vagyis a fertőző tbc-seket kényszerrel lehet majd a kórházban tartani.
Csánky Eszter tüdőgyógyász, a Miskolci Semmelweis Kórház osztályvezető főorvosa ezt mondta, van olyan betegük, akit 15 éve nem sikerült olyan állapotba hozni, hogy a szervezetében ne legyen tbc-baktérium, vannak néhány olyan betegük, akik már rezisztenssé váltak a kezelésre.
(Kossuth Rádió nyomán)
Kapcsolódó cikkek a cigányság és a TBC (és egyéb, hasonló betegségek) kapcsolatáról:  Nem csupán Hepatitiszt és tetveket, TBC-t is terjesztenek derék kormosaink